NER-es milliárdosok zsarolhatják a kormányt, hogy toldják meg 20 milliárd forinttal a Városliget melletti százmilliárdos irodaház-beruházást. Tiborcz, Garancsi és az állam 600 milliárdos kiköltekezése.
A 24.hu értesülése szerint 20 milliárd forinttal fejelte volna meg Tiborcz István és Garancsi István a Városliget-széli Dürer Park irodaház-beruházás 100 milliárdos vételárát, amiből közel 80 milliárdot a kormány előre oda is adott a beruházóknak.
580 milliárd forint közpénzt fizet az állam három irodaházprojektért, melyekben a legfrissebb gazdaglistánkról két NER-közeli építőipari milliárdos, Garancsi István, valamint Orbán Viktor veje, Tiborcz István is érintett.
- A vételár nagy részét az állam előre meghitelezi, az irodaházakban pedig állami cégeket, minisztériumokat terveznek elhelyezni.
- A Zugló-Városközpont és a BudaPart projekt mellett a Dürer Park a harmadik érintett beruházás, utóbbi kettőben érintett a Garancsi-Tiborcz duó.
Ami a Dürer Parkot illeti, a 24.hu szerint ide közel egy tucat másik állami szervezettel együtt a Nemzetgazdasági Minisztériumot, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt és a Magyar Fejlesztési Bankot akarják beköltöztetni.
- Az MNV tavaly tavasz óta majdnem 80 milliárdot előre kifizetett az ingatlanokért (hat részletben).
- Igen ám, csakhogy az NGM idén tavasszal kormány-előreterjesztésben jelezte (nagy egyetértéssel), hogy Tiborcz és Garancsi beruházócége bemondott 10+10 milliárd forintnyi pluszkövetelést, mondván, az irodaházak műszaki tartalma is meghaladta az eredeti megállapodást, és a beköltöző szervezeteknél is felmerültek újabb igények.
- Ha nem emelnek vételárat, az eladó várhatóan felfüggeszti a fejlesztést, mert „fedezet biztosítása nélkül saját kockázatára teljesítene – tartalmazza a dokumentum, amit az NGM tárcavezetője, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter írt alá.
- A Dürer Beruházási Kft. utólag írta meg a 24.hu-nak, hogy „az alapépülethez képest a megrendelő változtatásokat kért, mely kialakítási és műszaki tartalomtöbbletet eredményezett, ez jelentősen növelte a tervezett munka mennyiségét, és a megvalósításra szánt időkeretet”. Emiatt szerintük „a szerződött, eredeti műszaki tartalom és a felhasználók plusz igényeiből fakadó különbségek többletmunkát eredményeztek”, amit hivatalos úton jeleztek, a munkák tartalma, költsége pedig „mérhető és igazolt”.
A 24.hu úgy tudja, a kormány nem volt hajlandó teljesíteni a 20 milliárdos extra követelést pénzhiányra hivatkozva. A beruházó nem árulta el, hogy ennek hiányában tényleg elállnak-e az építkezéstől. (Forbes)