A NAV szerint gyanús lehet, hogy a ferencvárosi parkolóbotrányban is érintett tulajdonos a 3,15 milliárdos állami Covid-teszt beszerzést elnyerő cégét egy 19 éves borsodi fiatalnak adta el, majd miután az osztalékot is megkapta belőle, felszámolták a vállalkozást. - írja a hvg.hu
Azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ugyan szerda óta nem árulta el a hvg.hu kérdésére, hogy van-e már gyanúsítottja a nyomozásnak, ám az biztos, hogy eljárást folytatnak egy, a Covid-világjárvány idején, a közbeszerzési szabályok mellőzésével milliárdos állami megbízást kapott cég fantomizálás gyanúját felvető tulajdonosváltása miatt.
Az érintett cég, a Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. egyike annak a három vállalkozásnak, amelyekről a hvg.hu írta meg, hogy 2020 végén az állam több százezer, a fertőzés kimutatására szolgáló antigén-gyorstesztet vásárolt tőlük az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül.
A háromból kettő az egészségügyi piacon ismeretlen, ám fideszes hátterű vállalkozás volt, ráadásul az ÁEEK előlegként a vételár felét elutalta nekik. Mivel az előleg fedezte a szállítandó mennyiség beszerzési árát, így a cégek befektetett saját tőke és üzleti kockázat nélkül tudtak zsíros üzletet kötni az állammal. Hasonlóság az is, hogy
a profit kivétele után a cégek fantomizálódtak, a nyomuk is eltűnik - éppúgy, mint a túlárazott állami lélegeztetőgép-bizniszből milliárdos hasznot húzó más vállalkozásoké.
Íme a két cég és a velük kötött állami szerződések részletei:
- 2020. november 17-én a Rayrai Szolgáltató Kft.-vel 93 millió 870 ezer forint értékben szerződött az ÁEEK 30 ezer darab RapiGEN Biocredit Covid–19 antigén-gyorstesztre.
- 2020.november 23-án a Rayrai Szolgáltató Kft.-vel 1 milliárd 627,5 millió forint értékben szerződött az ÁEEK 500 ezer darab Biocredit Covid-19 Ag gyorstesztre.
- 2020. november 23-án a Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft.-vel 3 milliárd 150 millió forint értékben szerződött az ÁEEK 1 millió darab – különböző, ötféle – gyorstesztre.
A hvg.hu a minap számolt be arról, hogy a fenti beszerzések részleteiről szóló cikkünk nyomán a DK-s Vadai Ágnes országgyűlési képviselő február 7-én "Nem gondolja, hogy dolga lenne a fantomizálódó haveri cégek ügyében?" címmel küldött írásbeli kérdést Polt Péternek, amit a legfőbb ügyész feljelentésként értékelt és a rendőrségnek továbbított.
A rendőrség arra hivatkozva, hogy hiányzik a bűncselekmény gyanúja, február 14-én elutasította a feljelentést az egykor thai masszázzsal foglalkozó Rayrai Kft. ügyében. A céget, a volt fideszes képviselő Kupper András és a volt belügyi államtitkár Tasnádi László érdekeltségét 795 millió forint osztalék kifizetése után idén január 1-én kezdték felszámolni.
A hvg.hu birtokába került, a nyomozást megszüntető rendőrségi határozat azonban az ÁEEK-val 3,15 milliárdos szerződést kötő másik cég esetében érdekes megállapítást tett. E szerint a Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. fantimozálódásának kérdését nem vizsgálták, mert amiatt a NAV már nyomoz. Íme a határozat vonatkozó része:
Forrás: hvg.hu
Ezt erősíti meg a közben Vadai Ágnes írásbeli kérdésére csütörtökön megküldött legfőbb ügyészi válasz is. Ebben Polt a cég megnevezése nélkül azt írta, hogy “költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmény miatt a Nemzeti Adó- és Vámihivatal Észak-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságán jelenleg felderítési szakban eljárás van folyamatban”.
A NAV-nyomozással érintett Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. felszámolása tavaly október 20-án indult. Ennél a cégnél még gyanúsabbak a körülmények, hiszen az ÁEEK-es szerződés előtt 3 hónappal jött csak létre, és bő 3 éves fennállása alatt ez az egyetlen bevétele volt. Az ÁEEK-val kötött szerződést a Minerva Kft. részéről Martos Dániel írta alá:
Minerva-ÁEEK szerződés 2020 by HVG
A cég ügyvezetője és résztulajdonosa is volt ekkoriban Martos Dániel, akinél a fideszes szál nem csak a háttérben bújt meg. Éveken át a ferencvárosi Fidelitas, majd a helyi Fidesz vezető embere volt. Sőt, nyilvános életrajza szerint 2004-2005-ben Szijjártó Péter parlamenti gyakornoka volt, ezután pedig a Fidesz-alelnök Pelczné Gáll Ildikó mellett lett titkár.
Később Martos a IX. kerület vagyonkezelő cégében a parkolási rendszerért felelt. Az önkormányzati cég vezérigazgató-helyettesi pozíciójából 2018 végén távozott, miután a 444.hu videóban leplezte le, hogy a parkolóautomatákba dobott pénznek csak a töredéke jut el a kerület kasszájába. Martos amilyen sietősen távozott a ferencvárosi önkormányzattól,
olyan gyorsan hagyta el a milliárdos állami biznisz lezárultával a saját cégét is.
Ő és üzlettársa, a szintén volt fidelitasos P. Adrienn 2021 februárjában adta el a kft.-t egy borsodi zsákfaluban, Rakacán élő, 19 éves fiatalnak. Az új tulajdonos egyszemélyes “taggyűlésen” döntött Martosnak és P.-nek osztalékként 98-98 millió forint kifizetéséről a cég egyetlen üzletének profitjából. Pár hónappal később elindult a cég felszámolása. (hvg.hu)