A februárban Németországban és az Egyesült Királyságban azonosított kolerajárványok forrása egy elsőre ártalmatlannak tűnő, spirituális jelentőségű víz lehetett.
A kutatók szerint az importált „szentelt víz” fertőzte meg azokat az embereket, akik Etiópiából hozták magukkal a vizet – és néhányan már Európában betegedtek meg.
A Vibrio cholerae nyomában
A kolerát okozó baktérium, a Vibrio cholerae egy többszörösen antibiotikum-rezisztens törzsét mutatták ki azokban a betegekben, akik a közelmúltban kapcsolatba kerültek az etiópiai Amhara régióban található Bermel Giorgis nevű „szent kúttal”. A helyszín híres zarándokhely, ahol a látogatók gyógyító célzattal isznak vagy fürdenek a vízben – sokan haza is visznek belőle.
A kutatás, amely az Eurosurveillance című tudományos folyóiratban jelent meg, megállapította, hogy a baktériumok az etiópiai kolerajárvány részeként kerültek a vízbe. Az országban már 2022 óta tombol a járvány, és csak 2025 februárjában több mint 58 000 megbetegedést és 726 halálesetet jelentettek.
A fertőzés útja Európába
Németországban három beteget azonosítottak, akik közül ketten személyesen jártak a Bermel Giorgis-i kútnál, és egy kis üveg vizet is hazavittek. A harmadik beteg e vízből ivott meg egy adagot – röviddel ezután mindhárman akut vizes hasmenést, hányást és kiszáradást tapasztaltak, és kórházi ellátásra szorultak. Egyikük intenzív osztályra is került, de végül mindenki felépült.
Az Egyesült Királyságban négy ember betegedett meg ugyanezzel a baktériumtörzzsel. Három beteg nemrég Etiópiában járt, egyikük kilencnapos zarándoklaton vett részt Bermel Giorgisnál. A negyedik páciens nem utazott külföldre, de Etiópiából hozott „szent vizet” fogyasztott, amelyet egy másik, szintén megbetegedett családtag hozott haza.
Nem mindennapi járványügyi összefüggés
A kutatók szerint szokatlan, hogy egy afrikai kolerajárvány ilyen közvetlen módon fertőzési klasztert okoz Európában. Az esetek rávilágítanak arra, hogy a szentként kezelt természeti források is hordozhatnak komoly kockázatokat – főként akkor, ha nem esnek át megfelelő fertőtlenítési vagy tesztelési folyamaton.
A kolera súlyos, gyomor-bélrendszeri fertőzés, amely kezeletlenül gyorsan halálos lehet, különösen kiszáradás révén. Bár a fejlett egészségügyi rendszerek révén a betegek gyorsan gyógyultak, az esetek egyértelműen figyelmeztetnek a megelőzés fontosságára.
A megelőzés kulcsa: tiszta víz és higiénia
A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy a kolera megelőzése hosszú távú befektetést igényel az ún. WASH-rendszerekbe – vagyis a vízellátás, szennyvízkezelés és higiénia fejlesztésébe. Az alacsony jövedelmű országoknak nemcsak belső forrásokra, hanem nemzetközi támogatásra is szükségük van ahhoz, hogy meg tudják fékezni a járványokat és elkerülhetővé váljanak a globális egészségügyi kockázatok.
„Az esetek azt bizonyítják, mennyire fontos az átfogó vízbiztonság, a folyamatos egészségügyi ellenőrzés és a lakossági edukáció – még akkor is, ha a forrás vallási vagy kulturális szempontból különleges jelentőségű” – figyelmeztetnek a szakértők. (PlanetZ)