Százmilliárdokat bukhat Magyarország napokon belül, ugyanis lejár egyes uniós pénzek folyósításának határideje.
A magyar kormány nem teljesítette a jogállamisági eljárás feltételeit, ezért az Unió visszatartja a pénzeket. Korábban a miniszterelnök azt mondta, hogy mindent megtesznek, hogy minden neki járó pénzt megkapjon Magyarország. Az ATV kérdésére most a minisztérium is azt válaszolta, hogy Brüsszelen múlik a pénzek kifizetése.
Vészesen közeleg az év vége. A határidő lejártával Magyarország végleg búcsút inthet valamivel több mint egymilliárd eurónyi uniós forrásnak. Ez több mint 400 milliárd forint. A pénzeket a jogállamisági feltételességi eljárás zárolja. A kabinet azonban két év alatt sem tett eleget a feltételeknek.
A DK Orbán Viktort hibáztatja. A párt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt feljelentette a miniszterelnököt. Gyurcsány Ferenc szerint az európai országok egy dolgot nem tudtak elfogadni a pénzek kapcsán.
A hatalmat most éppen és átmenetileg birtokló kormány, és a hozzá közeli politikai, emberi, baráti, rokoni, üzleti körök bűnösen használják fel, korrupt módon, tolvaj módon
– fogalmazott a DK elnöke.
A miniszterelnök többször is harcias hangnemet ütött meg a témában. „Brüsszelben van a pénzünk, ami a mienk. Az a mi pénzünk. El akarják venni, mi meg meg fogjuk védeni. Folyamatosan különböző eszközökkel és indokokkal el akarják venni a magyarok pénzét. Nekünk harcolni kell, meg kell védeni” – mondta Orbán.
A kormány, amely ennyi pénzről lemond, az árulást követ el. Ezt már Magyar Péter mondta Híradónknak. A Tisza Párt elnöke hozzátette, ha felhatalmazást kapnak 2026-ban, akkor zéró toleranciát hirdetnek a korrupció ellen és Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez.
„Bárki is lesz a következő miniszterelnöke a Tisza-kormánynak, az első feladata az lesz, hogy felül egy kereskedelmi repülőjáratra és kimegy Brüsszelbe, és egy hét alatt letárgyalja ennek a rengeteg uniós pénznek a hazahozatalát, ami várhatóan egy hónapon belül megtörténik, hogyha sikerül elfogadni ezeket az antikorrupciós intézkedéseket” – mondta Magyar.
Megkeresésünkre az Európai Uniós Ügyek Minisztérium azt írta, hogy a kormány folyamatosan tárgyal a Bizottsággal. A tárca hozzátette, hogy a kabinet 2022 óta 28 törvényt és közjogi szervezetszabályozó eszközt fogadott el. Mint írták, most már Brüsszelen múlik, hogy a blokkolt forrásokat felszabadítják vagy továbbra is visszatartják szerintük politikai okokból. (atv.hu)