Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Rengetegbe kerül a magyaroknak az, hogy az Orbán-kormány ragaszkodik Vlagyimir Putyinhoz

Gazdaság
2024.03.22.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
13

Csak tavaly 322 milliárd forintot takaríthattunk volna meg, ha az Orbán-kormány nem ragaszkodik Vlagyimir Putyinhoz

Ha nem Orbán és Putyin háború előtti paktuma, hanem a piaci árak alapján vásárolnánk a fűtőanyagot, úgy idén januárban 37 milliárd, 2023-ban pedig 322 milliárd forintot takaríthattunk volna meg.

A Magyarországnak eladott orosz gáz ára 2024. januárjára 9 százalékkal, köbméterenként 156 forintra csökkent – deríthető ki az Eurostat által nemrég frissített adatsorból. Míg ez a rezsicsökkentett lakossági tarifában mintegy 50 forinton nyilvántartott molekulaárnak még mindig körülbelül háromszorosa, a „lakossági piaci ár” ennek közel négyszerese.

Orosz tarifánk formabontó módon most, másfél éve először valamivel – öt százalékkal – alacsonyabb a TTF-nek nevezett, holland tőzsde irányadó, két hónappal korábbi, vagyis 2023. novemberi, átlag 164 forintos árainál. Ez ugyanakkor minden jel szerint csak a 2021. októbere óta érvényes magyar-orosz gázszerződés képletéből következő, szokatlan változás. A csekély szabályerősítő kivételtől eltekintve ugyanis, az elmúlt több száz havi adat alapján egyértelműnek tetszik, hogy orosz gázárunk általában közel tizedével meghaladja az európai tőzsde irányadó, két hónappal korábbi árait. (A kormány ezzel ellenkező állításait bizonyítékokkal nem támasztotta alá.) Számításunk szerint, a szerződésbe foglalt, időbeli elcsúsztatást alkalmazva, ugyanaz a januári mennyiség, a két hónappal korábbi, tőzsdei árakon, hatmilliárddal drágábbra jön ki. Hasonló számítási módszer alapján ugyanakkor tavaly egész évben 85 milliárd forinttal többet fizettünk ki az oroszoknak, mint ha a szabad piacon vásároltunk volna. Ez tavalyi oroszgáz-csekkünk közel tizede: Magyarország 2023-ban a fűtőanyag-paktum révén mintegy 988 milliárd forinttal segítette a Kreml Ukrajna elleni háborúját.

Még csúnyább a kép, ha elképzeljük, hogy Orbán és Putyin 2021 őszén nem csap egymás tenyerébe és mi, orosz megállapodás híján, a gázt, mindennemű időbeli elcsúsztatás nélkül, a holland tőzsdét követve, az – egyre élénkebb kínálatú – szabad piacon szerezzük be. Bár ugyanis a kedélyek, az orosz lépésekben gyökerező, 2022-es tőzsdei őrület után, tavaly év eleje óta megnyugodni látszanak, a hullámzások, amiként idén januárban, akár nagyarányú áresést is mutathatnak. Ez alapján, ha januárban az egyazon hónap holland tőzsdei szintjein vettünk volna ugyanannyi fűtőanyagot, úgy 37 milliárd forintot – 44 százalékot – megtakaríthattunk volna. Ugyane módszerrel az is kiszámítható, hogy tavaly, ha nem Moszkvától, hanem az európai tőzsde kereskedőitől vásároljuk a gázt, úgy 322 milliárd forinttal maradhattunk volna beljebb.

Szintén megjegyzendő: az Orbán-kabinet – arra hivatkozva, hogy a rezsicsökkentett lakossági tarifák az orosz beszerzési árszintnek változatlanul csak a töredékét fedezik – közvetve, a költségvetésből is ezermilliárdos nagyságrendű összeget utal a Kremlnek.

Az Eurostat adatsor tanúsága szerint januárban – 34 megajoule-os fűtőértékkel számolva, amúgy „centire” pontosan – 774 millió köbméter fűtőanyag érkezett hozzánk Oroszországból. Ez 76 százalékkal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának adatát. A jelenség többek között azért fura, mert a kormány-nyilatkozatok szerint a hazai tárolók mostani, tél végi töltöttsége még mindig körülbelül kétharmadnyi. Vélhetőleg ez az adat világít rá, hogy a Kreml, amely a gázszállításokat mindig is politikai „fegyverként” használta, ily formán „jutalmazza” Orbán Viktort azért, mert a magyar kormányfő, úgy az EU-ban, mint az OECD-ben, gyakorlatilag egyedül, mindennemű Moszkva-ellenes lépést gáncsolni igyekszik. Az is ezt látszik alátámasztani, hogy az Eurostat-nyilvántartás szerint tavaly összesen 6,7 milliárd köbméter orosz gázt kaptunk. Az érték harmadával - 2,2 milliárd köbméterrel - meghaladja a 2021. végi megállapodásban szereplő, évi 4,5 milliárd köbmétert. Mivel e többletre, zuhanó gázigények és hatalmas piaci kínálat közepette, a belföldi kereslet csekély, egyre több elemző lel bizonyítékokat arra, hogy a „fölös” mennyiséget - részben a vezetékes orosz ellátásból Moszkva által két éve kizárt – nyugati államok felé értékesítjük.

 

Putyin leghálásabb vevői vagyunk

Januárban a vezetékes orosz földgáz vásárlói közül Csehország után Vlagyimir Putyin Magyarországra szabta a második legmagasabb tarifát – számítottuk ki szintén az Eurostat-adatsorából. A csehek köbméterenként 168 forintot fizettek, míg a hollandok az oroszok LNG-nek nevezett, cseppfolyósítva, tengeren szállított fűtőanyagáért köbméterenként 169 forintot adtak. A csehek ugyanakkor szinte jelképes mennyiséget, 12 millió köbmétert vásároltak, amit a hollandok 61 millió köbmétere se haladja meg sokkal. Tíz további uniós – az ukránok mellett határozottan kiálló - tagállam nálunk olcsóbban jutott az orosz nyersanyaghoz. A litvánok tarifája például 59 forintra rúgott. A magyar mennyiséget csak a 820 millió köbméternek megfelelő spanyol LNG-szállítmány haladta meg.

(Népszava)

Címlapkép forrása: Szabad Európa
gazdaság
Oroszország
földgáz
Magyarország
eurostat
vásárlás
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.03.22. - 06:10
13
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Rogán Antal egy lakás árával sietett Varga Mihály segítségére

    Rogán Antal egy lakás árával sietett Varga Mihály segítségére

  • Kiugróan sokan szabadulnának a balatoni ingatlanjaiktól

    Kiugróan sokan szabadulnának a balatoni ingatlanjaiktól

  • Orbán Viktor az amerikai-magyar kapcsolatok jövőjéről értekezett, de Donald Trump tanácsadójával is találkozott Washingtonban

    Orbán Viktor az amerikai-magyar kapcsolatok jövőjéről értekezett, de Donald Trump tanácsadójával is találkozott Washingtonban

  • „Figyelj, nyomigyerek” – Ceglédi Zoltán ismét nekiment Magyar Péternek

    „Figyelj, nyomigyerek” – Ceglédi Zoltán ismét nekiment Magyar Péternek

  • Félbe kellett szakítani az Operaház előadását: „Ez bármilyen kényszer-büfészünetnél kínosabb volt”

    Félbe kellett szakítani az Operaház előadását: „Ez bármilyen kényszer-büfészünetnél kínosabb volt”

  • Nagyon érdekli a Fideszt, mennyit foglalkoznak az emberek Magyar Péterrel

    Nagyon érdekli a Fideszt, mennyit foglalkoznak az emberek Magyar Péterrel

  • A cseh és a lengyel miniszterelnök kiabált Orbánnal

    A cseh és a lengyel miniszterelnök kiabált Orbánnal

  • A következő évtizedben gyakorlatilag jégmentessé válhat az Északi-sarkvidék

    A következő évtizedben gyakorlatilag jégmentessé válhat az Északi-sarkvidék

  • Három nagy pornóoldal beperelte az EU-t

    Három nagy pornóoldal beperelte az EU-t

  • Az ország egyik legjobb gimnáziumát vinnék el Köves Slomóék

    Az ország egyik legjobb gimnáziumát vinnék el Köves Slomóék

  • Gazdatüntetés Budapesten és a vidék 12 pontja

    Gazdatüntetés Budapesten és a vidék 12 pontja

  • Átlagos idő, kevesebb eső

    Átlagos idő, kevesebb eső

  • Svédország hivatalosan is a NATO-tagja lett

    Svédország hivatalosan is a NATO-tagja lett

  • Nem lesz Békemenet március 15-én, megindokolták a döntést

    Nem lesz Békemenet március 15-én, megindokolták a döntést

  • Novák Katalin díszvacsorán járt Orbánnál

    Novák Katalin díszvacsorán járt Orbánnál

  • Pénteken dől el, hogy szabadulhat-e a lúgos orvos

    Pénteken dől el, hogy szabadulhat-e a lúgos orvos

  • Deutsch Tamás rendkívüli kéréssel fordult ocsis Mátéhoz

    Deutsch Tamás rendkívüli kéréssel fordult Kocsis Mátéhoz

  • Kényszerleszállást hajtott végre a Wizz Air egyik repülőgépe Kolozsváron

    Kényszerleszállást hajtott végre a Wizz Air egyik repülőgépe Kolozsváron

  • A Boldog-ügy koronatanúja a bíróságon azt mondta, megfenyegették, hogy a képviselő „kib@szatja” a pályázatait, ha nem működik együtt

    A Boldog-ügy koronatanúja a bíróságon azt mondta, megfenyegették, hogy a képviselő „kib@szatja” a pályázatait, ha nem működik együtt

  • Titkolja a külügy, hogy megfosztották-e Balog Zoltánt diplomata útlevelétől

    Titkolja a külügy, hogy megfosztották-e Balog Zoltánt diplomata útlevelétől

  • Orbán Viktort és Moszkvát sejtik a spanyolok a Talgo megvásárlása mögött

    Orbán Viktort és Moszkvát sejtik a spanyolok a Talgo megvásárlása mögött

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element