Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Rengetegbe kerül a magyaroknak az, hogy az Orbán-kormány ragaszkodik Vlagyimir Putyinhoz

Gazdaság
2024.03.22.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
12

Csak tavaly 322 milliárd forintot takaríthattunk volna meg, ha az Orbán-kormány nem ragaszkodik Vlagyimir Putyinhoz

Ha nem Orbán és Putyin háború előtti paktuma, hanem a piaci árak alapján vásárolnánk a fűtőanyagot, úgy idén januárban 37 milliárd, 2023-ban pedig 322 milliárd forintot takaríthattunk volna meg.

A Magyarországnak eladott orosz gáz ára 2024. januárjára 9 százalékkal, köbméterenként 156 forintra csökkent – deríthető ki az Eurostat által nemrég frissített adatsorból. Míg ez a rezsicsökkentett lakossági tarifában mintegy 50 forinton nyilvántartott molekulaárnak még mindig körülbelül háromszorosa, a „lakossági piaci ár” ennek közel négyszerese.

Orosz tarifánk formabontó módon most, másfél éve először valamivel – öt százalékkal – alacsonyabb a TTF-nek nevezett, holland tőzsde irányadó, két hónappal korábbi, vagyis 2023. novemberi, átlag 164 forintos árainál. Ez ugyanakkor minden jel szerint csak a 2021. októbere óta érvényes magyar-orosz gázszerződés képletéből következő, szokatlan változás. A csekély szabályerősítő kivételtől eltekintve ugyanis, az elmúlt több száz havi adat alapján egyértelműnek tetszik, hogy orosz gázárunk általában közel tizedével meghaladja az európai tőzsde irányadó, két hónappal korábbi árait. (A kormány ezzel ellenkező állításait bizonyítékokkal nem támasztotta alá.) Számításunk szerint, a szerződésbe foglalt, időbeli elcsúsztatást alkalmazva, ugyanaz a januári mennyiség, a két hónappal korábbi, tőzsdei árakon, hatmilliárddal drágábbra jön ki. Hasonló számítási módszer alapján ugyanakkor tavaly egész évben 85 milliárd forinttal többet fizettünk ki az oroszoknak, mint ha a szabad piacon vásároltunk volna. Ez tavalyi oroszgáz-csekkünk közel tizede: Magyarország 2023-ban a fűtőanyag-paktum révén mintegy 988 milliárd forinttal segítette a Kreml Ukrajna elleni háborúját.

Még csúnyább a kép, ha elképzeljük, hogy Orbán és Putyin 2021 őszén nem csap egymás tenyerébe és mi, orosz megállapodás híján, a gázt, mindennemű időbeli elcsúsztatás nélkül, a holland tőzsdét követve, az – egyre élénkebb kínálatú – szabad piacon szerezzük be. Bár ugyanis a kedélyek, az orosz lépésekben gyökerező, 2022-es tőzsdei őrület után, tavaly év eleje óta megnyugodni látszanak, a hullámzások, amiként idén januárban, akár nagyarányú áresést is mutathatnak. Ez alapján, ha januárban az egyazon hónap holland tőzsdei szintjein vettünk volna ugyanannyi fűtőanyagot, úgy 37 milliárd forintot – 44 százalékot – megtakaríthattunk volna. Ugyane módszerrel az is kiszámítható, hogy tavaly, ha nem Moszkvától, hanem az európai tőzsde kereskedőitől vásároljuk a gázt, úgy 322 milliárd forinttal maradhattunk volna beljebb.

Szintén megjegyzendő: az Orbán-kabinet – arra hivatkozva, hogy a rezsicsökkentett lakossági tarifák az orosz beszerzési árszintnek változatlanul csak a töredékét fedezik – közvetve, a költségvetésből is ezermilliárdos nagyságrendű összeget utal a Kremlnek.

Az Eurostat adatsor tanúsága szerint januárban – 34 megajoule-os fűtőértékkel számolva, amúgy „centire” pontosan – 774 millió köbméter fűtőanyag érkezett hozzánk Oroszországból. Ez 76 százalékkal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának adatát. A jelenség többek között azért fura, mert a kormány-nyilatkozatok szerint a hazai tárolók mostani, tél végi töltöttsége még mindig körülbelül kétharmadnyi. Vélhetőleg ez az adat világít rá, hogy a Kreml, amely a gázszállításokat mindig is politikai „fegyverként” használta, ily formán „jutalmazza” Orbán Viktort azért, mert a magyar kormányfő, úgy az EU-ban, mint az OECD-ben, gyakorlatilag egyedül, mindennemű Moszkva-ellenes lépést gáncsolni igyekszik. Az is ezt látszik alátámasztani, hogy az Eurostat-nyilvántartás szerint tavaly összesen 6,7 milliárd köbméter orosz gázt kaptunk. Az érték harmadával - 2,2 milliárd köbméterrel - meghaladja a 2021. végi megállapodásban szereplő, évi 4,5 milliárd köbmétert. Mivel e többletre, zuhanó gázigények és hatalmas piaci kínálat közepette, a belföldi kereslet csekély, egyre több elemző lel bizonyítékokat arra, hogy a „fölös” mennyiséget - részben a vezetékes orosz ellátásból Moszkva által két éve kizárt – nyugati államok felé értékesítjük.

 

Putyin leghálásabb vevői vagyunk

Januárban a vezetékes orosz földgáz vásárlói közül Csehország után Vlagyimir Putyin Magyarországra szabta a második legmagasabb tarifát – számítottuk ki szintén az Eurostat-adatsorából. A csehek köbméterenként 168 forintot fizettek, míg a hollandok az oroszok LNG-nek nevezett, cseppfolyósítva, tengeren szállított fűtőanyagáért köbméterenként 169 forintot adtak. A csehek ugyanakkor szinte jelképes mennyiséget, 12 millió köbmétert vásároltak, amit a hollandok 61 millió köbmétere se haladja meg sokkal. Tíz további uniós – az ukránok mellett határozottan kiálló - tagállam nálunk olcsóbban jutott az orosz nyersanyaghoz. A litvánok tarifája például 59 forintra rúgott. A magyar mennyiséget csak a 820 millió köbméternek megfelelő spanyol LNG-szállítmány haladta meg.

(Népszava)

Címlapkép forrása: Szabad Európa
gazdaság
Oroszország
földgáz
Magyarország
eurostat
vásárlás
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.03.22. - 06:10
12
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Washington: van egy módja annak, hogy Ukrajna nyerje meg a háborút

    Washington: van egy módja annak, hogy Ukrajna nyerje meg a háborút

  • Whoopi Goldberg: Az idegenek már köztünk vannak, figyelnek minket

    Whoopi Goldberg: Az idegenek már köztünk vannak, figyelnek minket

  • Tanúként hallgatta ki Varga Juditot az ügyészség a Schadl-Völner ügyben

    Tanúként hallgatta ki Varga Juditot az ügyészség a Schadl-Völner ügyben

  • Elmaradhat az előválasztás a Belvárosban – a pártok és a jelöltek egymásra mutogatnak, miközben csak egy jelölttel lehet esélyük

    Elmaradhat az előválasztás a Belvárosban – a pártok és a jelöltek egymásra mutogatnak, miközben csak egy jelölttel lehet esélyük

  • Magyar Péter elmondta, miért nem kért még bocsánatot a NER-es múltja miatt

    Magyar Péter elmondta, miért nem kért még bocsánatot a NER-es múltja miatt

  • Az 1000 dollárért árult csodagyógyszert állítólag 5 dollár előállítani

    Az 1000 dollárért árult csodagyógyszert állítólag 5 dollár előállítani

  • Meghibásodás történt a Paksi Atomerőmű reaktoraiban

    Meghibásodás történt a Paksi Atomerőmű reaktoraiban

  • Volt ügyéssz: Van lehetőség belenyúlni a nyomozati anyagokba

    Volt ügyéssz: Van lehetőség belenyúlni a nyomozati anyagokba

  • Végre a személyi kölcsönöknél is beindult a kamatletörő verseny

    Végre a személyi kölcsönöknél is beindult a kamatletörő verseny

  • Török Gábor szerint a Varga-interjú Mónika Show volt

    Török Gábor szerint a Varga-interjú Mónika Show volt

  • Megtalálták a baltimore-i hídszerencsétlenség két halálos áldozatát

    Megtalálták a baltimore-i hídszerencsétlenség két halálos áldozatát

  • Lengyelországban házkutatásokat végeznek országszerte az előző kormány által létrehozott alapítvány miatt

    Lengyelországban házkutatásokat végeznek országszerte az előző kormány által létrehozott alapítvány miatt

  • Bárándy Péter: Amit Varga Judit mondott, felveti a bűnpártolás és a hivatali visszaélés gyanúját

    Bárándy Péter: Amit Varga Judit mondott, felveti a bűnpártolás és a hivatali visszaélés gyanúját

  • Locsogott Varga Judit, nem tudta tartani a száját

    Locsogott Varga Judit, nem tudta tartani a száját

  • Varga Judit csak a családi szennyest teregette ki Hajdú Péternek

    Varga Judit csak a családi szennyest teregette ki Hajdú Péternek

  • Dopeman: „Ha reggel 9 után megbukik a kormány, akkor is az Orbán seggét fogom nyalni”

    Dopeman: „Ha reggel 9 után megbukik a kormány, akkor is az Orbán seggét fogom nyalni”

  • Szakértő: Varga Judit mentegetőző posztját egy férfi írta

    Szakértő: Varga Judit mentegetőző posztját egy férfi írta

  • A „weimari hármak” Ukrajna megsegítésére sietnek

    A „weimari hármak” Ukrajna megsegítésére sietnek

  • Dízelmotoros megajachttal cirkál a klímavédelem élharcosa

    Dízelmotoros megajachttal cirkál a klímavédelem élharcosa

  • Nem szavazták meg a szülők, hogy a katolikus egyház legyen egy zuglói általános iskola fenntartója

    Nem szavazták meg a szülők, hogy a katolikus egyház legyen egy zuglói általános iskola fenntartója

  • A magyar ipar egy félkarú óriás

    A magyar ipar egy félkarú óriás

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element