Biztos, hogy ráfizetett Schadl György elnöksége idején a végrehajtói kar arra, hogy eladta két budapesti ingatlanát.
Hogy mennyire járt rosszul, arra több számítás is van: legalább 163, de akár 384 milliót is bukhatott. Jól járt viszont Rogán Antal kabinetfőnöke, az egyik ingatlan vevője. A rendőrség nemrég bűncselekmény hiányában zárta le a hűtlen kezelés gyanújával folyó nyomozást, mondván: az áron aluli értékesítés lehetett akár figyelmetlen véletlen is. - írja a hvg.hu
Mindenkinek alkotmányos joga hülyének lenni, még a végrehajtói kar hivatalvezetőjének is – körülbelül így fordítható le a szállóigévé vált Simicska-bölcsességet továbbgondolva a rendőrség június 29-i határozata, amellyel bűncselekmény hiányát megállapítva megszüntették a nyomozást a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar két ingatlanának értékesítése ügyében.
Az irodaként használt két ingatlanról, az azokat birtokló, a végrehajtói kar tulajdonában álló cégekről és az épületek értékesítéséről nemrég írtunk, kiemelve, hogy nyomozás folyik amiatt, hogy az ingatlanokat féláron adhatták el. Az egyik vevő Rogán Antal miniszter kabinetfőnökének, Nagy Ádámnak a cége.
A hvg.hu "Veszteséges cégháló szövődött a végrehajtói kar körül" című cikk június 27-én jelent meg. Másnap rákérdeztett a lap a rendőrségnél a csaknem egy éve zajló vizsgálatra, mire június 29-én reggel azt válaszolták, hogy a hűtlen kezelés gyanújával folyamatban lévő nyomozásnak gyanúsítottja nincs, és “bővebb tájékoztatás nem adható”. Néhány órával később a BRFK gazdasági bűnözés elleni főosztályán meg is szüntették az eljárást, mondván:
a rendelkezésre álló adatok, illetve bizonyítási eszközök alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése.
Pedig maguk a nyomozók is leírták – derül ki a hvg.hu birtokába jutott, az eljárást megszüntető határozatból –: “felmerült annak a gyanúja, hogy az ingatlanok kezelése, majd később az értékesítése során – az MBVK elnöke, dr. Schadl György utasítására – dr. Takács Katalin, az MBVK Hivatalának vezetője olyan döntéseket hozott, melyek az észszerű gazdálkodással ellentétesek voltak.” Az ügy lényege, hogy
- a végrehajtói kar – azóta egyébként megszüntetett – cége, a Lóvasút Indóház Kft. az 1999-ben vásárolt, a főváros XIII. kerületében álló, Váci út 201. szám alatti ingatlant 2021 őszén 142 millió forintért adta el.
- A végrehajtói kar egy másik, most is működő cége, a Városliget-Ház 13 Zrt. pedig a 2018-ban 490 millió forintért vásárolt, szintén a főváros XIII. kerületében álló, Szegedi út 35-37. szám alatti irodaházat ugyancsak 2021 őszén adta el.
Vagyis a végrehajtói kar – amelynek elnöke korrupciós bűncselekmények vádjával bíróság előtt áll, hivatalvezetője pedig továbbra is a helyén van, miközben élettársa szintén a büntetőeljárás vádlottja – a saját cégein keresztül 2021 őszén két ingatlanától is megszabadult. Az egyiktől egy hónappal Schadl őrizetbe vétele előtt, a másiktól 4 nappal azután.
Mindkettőn áron alul adtak túl, százmilliós nagyságrendű összeget bukva.
Hogy mennyi veszteséggel adták el az ingatlanokat, azt többféleképp is számolhatjuk, és ezeket az adatokat a rendőrségi dokumentum is tartalmazza. A Váci úti, 3 szintes műemléki épület az egykori lóvasúti indóház a tulajdonos cég mérlegében 2021-ben 284 milliós eszközértéken szerepelt, végül felennyiért kelt el. Ez így 142 milliós különbség. Az ingatlant a végrehajtók által kért, a Deutsche Immo Hungary Kft. által készített 2014. december 31-i értékbecslés 290 millióra értékelte, ami közel azonos a könyv szerinti értékkel, azaz a különbség így számolva is szinte pontosan ugyanannyi.
Ám mivel az értékbecslés régi volt, és az ingatlan 2015 után üresen állt, úgy, hogy állagmegóvási munkákat sem nagyon végeztek rajta, az állapota romolhatott. A nyomozás során a rendőrség is ingatlanforgalmi szakértői véleményt szerzett be, és ez alapján az ingatlan 2021 őszi, eladáskori becsült értéke 199,5 millió volt. Így 57,5 millió forint az az összeg, amennyivel olcsóbban eladták az ingatlant.
A másik ingatlan, a Szegedi úti irodaház 2018 őszén került a végrehajtói kar másik cégéhez, a Városliget-Ház 13. Zrt.-hez, 490 millió forintért. Erről a kar megbízásából az évek során három ingatlanforgalmi szakvélemény is készült, és mind jóval a vételár alá becsülte az épület értékét: a 2020-as 243,4 millióra, a 2021 tavaszi 243,6 millióra, míg a 2021 nyári 285,8 millióra.
Ehhez képest 2021 szeptember végén 248 millióért adták el, vagyis 37,8 millióval a frissen becsült forgalmi értéke alatt. A nyomozás során a rendőrség itt is kirendelt saját szakértőt, az ő becslése pedig az ingatlan eladáskori értékét 354,1 millióra tette, ami 106,1 millióval volt magasabb az eladási árnál. Összességében tehát
a végrehajtói kar az ingatlanok eladásán a saját, friss nyilvántartásai, illetve értékbecslése alapján 180 milliót bukott, a rendőrségi nyomozás során becsült értékeket alapul véve 163 millióval járt rosszabbul, de ha a Szegedi úti ingatlan egykori vételárát is nézzük, akkor a kar összes vesztesége eléri a 384 milliót.
Mindez a rendőrség szerint bár felvetheti a hűtlen kezelés gyanúját, nem feltétlenül minősül annak. A nyomozást megszüntető határozatban ugyanis azt írják: ugyan a vagyonkezelő kötelessége, hogy a vagyont lehetőség szerint gyarapítsa, bűncselekményt csak akkor követ el, ha szándékosan szegi meg ezt a kötelességét, felismerve, hogy vagyoni hátránya keletkezhet.
Furcsa a felismerés hiányát emlegetni azonban akkor, amikor a gazdálkodásért felelős végrehajtói kari hivatalvezető, Takács Katalin és az ingatlanok adásvételi szerződéseit aláíró két saját cég ügyvezetője, Martonosi László számára a rendelkezésre álló adatokból minimális matematikai tudással is egyértelmű kellett legyen, hogy biztosan 180 millió forintot buknak az értékesítéseken.
Persze előállhat olyan vis maior helyzet, nem várt külső körülmény, ami miatt még vesztességgel is muszáj vagyonelemet értékesíteni. Ilyet azonban a nyomozás nem tárt fel. A rendőrségi határozat rögzíti is: “az értékbecsléssel megállapított értékkel kapcsolatban lényeges körülmény, hogy nincs 'kényszer eladás', az eladó határozhatja meg, hogy milyen árat kíván az ingatlan fejében”.
Ezen a ponton egyébként a rendőrségi határozat átalakul “közgazdaságtan kezdőknek” munkafüzetté és olyan megállapításokat tesz, mint például:
- ha kereslet magasabb a kínálatnál, akkor válik jövedelmezővé az ügylet;
- a piacgazdaság elmélete szerint az árat az egyensúlyi szakasz határozza meg, ahol a kínálat függvény keresztezi a keresleti függvényt;
- a gyakorlatban az ingatlanpiac nem tökéletes piac, nem teljesek az információk, valamint jelen vannak befolyásoló és gátló tényezők;
- az értékbecslés fő feladata, hogy megpróbálja felbecsülni az ingatlan árát, szem előtt tartva a rengeteg piaci befolyásoló tényezőt.
A rendőrségi nyomozás végül rögzíti, hogy már csak azért is szüntetik meg a hűtlen kezelés gyanújával folytatott nyomozást, mert az általuk kirendelt ingatlanforgalmi szakértői vélemény alapján a Váci úti ingatlan értékénél az eladási ár csak 28,83%-kal volt kevesebb, a Szegedi úti irodaház esetében az értékbecslésnél 13,23%-kal volt alacsonyabb az eladási ár. Mindez pedig
nem mutat olyan kirívó értékkülönbözetet, amelyből arra lehetne következtetni, hogy nem érvényesültek a rendes gazdálkodás szabályai vagy hogy a hűtlen kezelés bűncselekmény elkövetési magatartásai – különös tekintettel a szándékosságra – megvalósultak volna".
A Váci úti ingatlan vevője a Monk Property Kft. volt. A 2019-es alapítású ingatlanüzemeltető 2022-ben 165 milliós rekordprofitot ért el. Ügyvezetője a veresegyházi Lotharidesz Balázs, a cég tulajdonosa pedig a Monk Solution Kft., amelynek a tulajdonosa Lotharidesz. A végrehajtói kar – miközben a Cházár András utcában saját székháza van – a Hermina úton többszintnyi irodát bérel a Monk Propertytől.
A Szegedi úti ingatlan vevője pedig a Nadan Property Kft. volt, amelynek tulajdonosa Rogán Antal miniszter kabinetfőnöke, egyben egyik gyerekének keresztapja, Nagy Ádám. A Völner–Schadl-ügy nyomozati irataiban többször felbukkan a neve, mint akinek Schadl György a kar elnökeként segített vizsgákat „intézni”, akár úgy is, hogy Nagy helyett más vizsgázott a Pécsi Tudományegyetem jogi karán – az egyetem belső vizsgálata ugyanakkor nem tárt fel szabálytalanságokat e téren.
Nagy Ádámot vélte Hadházy Ákos független képviselő a Schadl–Völner-ügy nyomozati irataiban az akár Rogán Antalra és feleségére is illő keresztnevek társaságában felbukkanó „Tóni, Barbara és Ádám” hármas egyik tagjának, de ezt aztán nem igazán vizsgálták a hatóságok. A Nadan Propertyt és a Monk Propertyt összeköti, hogy ugyanaz a könyvelőjük, ugyanaz az ügyvéd is gründolta őket, és Nagy a saját cége székhelyén adott székhely-használati jogosultságot Lotharidesz vállalkozásának.
Az ingatlanügynek még nincs vége, mert a nyomozást megszüntető rendőrségi határozat ellen a hvg.hu információi szerint a feljelentő panasszal élt. Ebben például arra hivatkozott – és itt a Váci útira utalt – "2015-2021 között az ingatlanárak nem megfeleződtek, hanem a duplájára emelkedtek még abban az esetben is, ha az ingatlan állagában romlás következett be". A feljelentő ehhez hasonlóan az eredeti vételár dupláját tartotta volna reális eladási árnak a Váci úti irodaház esetében is, e számítás alapján pedig összességében még nagyobb, 870 milliós veszteség is érhette a végrehajtókat. (hvg.hu)