Újabb részletre derült fény a számlagyárbotrányban
Nem csupán a külügyminisztériumtól került több száz millió forint egy olyan vállalathoz, amely része volt az elmúlt évek legnagyobb számlagyárának, hanem lehet, hogy egy állami tulajdonú banktól is.
Nem a külügyminisztérium 288 millió forint vissza nem térítendő támogatása lehetett az egyetlen állami támogatás, ami az elmúlt évek egyik legnagyobb számlagyárában landolt, s így az azóta lekapcsolt bűnözői csoport zsebébe került – írta a 24.hu korábbi riportját folytatva. A számlagyár támogatott tagja, a Top Hygiene Kft. nem sokkal azután került végrehajtás, majd felszámolás alá, hogy a külügy átutalt a
számlájára több mint negyedmilliárd forintot.
Az Európai Unióban engedélyezett állami támogatások nyilvántartásából kiderült, hogy – a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásán kívül – a magyar állam több mint 80 százalékos tulajdonában álló Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 135 millió forint állami kezességvállalást nyújtott a társaságnak. A döntésre 2021 áprilisában, alig több mint három hónappal azelőtt került sor, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 90 millió forintot meghaladó adótartozás miatt végrehajtást rendelt el a cégnél.
Az említett támogatási formát a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásainak ellentételezésére hozta létre a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és a szintén állami Magyar Fejlesztési Bank. Célja az volt, hogy azok azéletképes kis- és középvállalkozások is forráshoz jussanak, amelyeknek nincs elegendő felajánlható biztosítékuk, ezért normális hitelezésük túlzottan kockázatosnak minősülne. Az nem derült ki, hogy a kölcsön folyósítása csakugyan megtörtént-e. Ezt ugyanis a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. banktitokra hivatkozva nem árulja el. Így azt sem lehet tudni, hogy az esetleges 135 millió forintos kezességvállalás nyomán az adófizetőknek kell-e helytállni az állam többségi tulajdonában álló társaság döntése miatt. (mfor.hu)