Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Orbánék a fejadagokat is rosszul állapították meg, hogyan kellett volna?

Belföld
2023.11.05.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
18

Mai szemmel nézve elég furcsa, katasztrófahelyzetekre szánt fejadaglista került nyilvánosságra egy rendelettervezettel. 

Szűcs Zsuzsannát, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSz) elnökét kérdezte a HVG arról, mennyire lennének alkalmasak a benne szereplő adagok arra, hogy szükség esetén egy hónapon át élelmet biztosítson, és azt is megnéztük, a nemzetközi szervezetek ehhez képest hogyan képzelnék el a fejadagokat.

Konkrét forgatókönyvet és fejadagokat szab meg a kormány katasztrófahelyzetekre: megmondják, mennyi vécépapírra vagy lisztre van szükség egy hónapra. Az intézkedés nem új, a napokban azonban az érdeklődés középpontjába került, miután a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közzétette az erről szóló új jogszabály tervezetét. Az ebben meghatározott fejadag a kormány elképzelése szerint a háztartások alapvető tápanyagszükségletét fedezi, olyan állati és növényi eredetű élelmiszereket tartalmaz, mint például a zsiradékok, húskészítmények, tej, savanyúság és befőttek.

A kormány a békeidőszak alapigényeit, vagyis a lakosság alapellátásához szükséges termékek havi fejadagját a következők szerint határozta meg (fő/hó):

  • Csontos nyershús és vágott baromfi 3 kg
  • Zsiradékok 1,5 kg
  • Liszt 2 kg
  • Cukor 0,5 kg
  • Kenyér 9 kg
  • Tej 11 l
  • Mosó- és mosogatószer 1 kg
  • Ivóvíz 120 l
  • Húskészítmények 1 kg
  • Étkezési tyúktojás 15 db
  • Főzelékkonzerv 2,5 kg
  • Gyümölcsbefőtt 2 kg
  • Savanyúság 1 kg
  • Élesztő 0,25 kg
  • Étkezési só 0,15 kg
  • Szappan 0,15 kg
  • Gyertya 1 kg
  • Gyufa 4 doboz
  • Fogkefe 0,3 db
  • Fogkrém 40 ml
  • Toalett- (WC-) papír 6 tekercs
  • Alkoholos kézfertőtlenítőszer 0,25 l
  • Egészségügyi vatta 0,3 kg

Mint látható, nem csak élelmiszereket tartalmaz a lista, és nem feltétlenül egy hónapban gondolkoznak - a 0,3 darab fogkefe például nem túl életszerű egység. De vajon a többi az? Egyáltalán, mi alapján számolták ki ezeket az adagokat?

A szakember kiemelte: bár a szervezet véleményét nem kérte ki a kormány a fejadagok meghatározásához, a listában egy univerzális adagot határoztak meg, vagyis egy ülőmunkát végző férfi, vagy egy fizikailag kevésbé aktív nő napi, kb. 2000 kalóriás energiaszükségletét vehették alapul. Ez azonban nem könnyű feladat, a napi energiaszükségletet ugyanis sok szempont befolyásolja: például az, hogy hány éves valaki, mennyire aktív fizikailag, illetve nemek szerint is eltérnek a szükségletek. A nőké ugyanolyan aktivitás mellett például jellemzően alacsonyabb, 1600-2000 kalória, míg a férfiaké 1800-2200 kalória naponta. A fiataloknál még nagyobb a szórás: egy kisiskolás napi energiaszükséglete 1200-1300 kalóra, míg egy aktívan sportoló középiskolás fiúé meghaladhatja a 2600 kalóriát is.

Az is elgondolkodtató, hogy mi alapján számolta ki a kormány a fejadagokat, ugyanis pár élelmiszer esetében alulbecsülték a fogyasztást, máshol megközelítik azt. A KSH legfrissebb, 2020-ra vonatkozó adatai szerint húsból és húskészítményből 5,7 kiló egy átlagos magyar havi fogyasztása, a fejadag ehhez képest 3 kiló hússal és 1 kiló húskészítménnyel számol békeidőre. Zsíradékból átlagban 1,7 kilót fogyasztunk, míg a tervezet 1,5 kilóval kalkulál, cukorból pedig 1 kiló a havi átlagfogyasztásunk, miközben fél kilogrammnyit határoztak meg a fejadagban. Más élelmiszerek esetében pedig pont hogy felé lőttek: például kenyérből (és más péksüteményből) 8 kiló helyett a tervezetben 9 kiló szerepel, tejből pedig 4,7 liter az országos átlag, míg itt 11 litert írnak.

Szűcs Zsuzsanna szerint a magyarok táplálkozási szokásai sokban eltérnek az ajánlásoktól, például jóval több húst és zsíradékot eszünk, mint azt a dietetikusok tanácsolnák, ezért az MDOSz elnöke szerint nem feltétlen gond az, hogy húsból csupán 3 kiló, míg cukorból fél kilónyi szerepel a fejadagban.

A Covid idején egyébként a szakember a hazai táplálkozási ajánlás, az Okostányér alapján készített egy ajánlást arról, mi a havi szükséges élelmiszermennyiség egy felnőtt számára:

  • 8 kg gyümölcs
  • 16 kg zöldség
  • 6 kg gabonafélék
  • 10 liter tej
  • 2 kg hús és 2 kg hal
  • 20 db tojás
  • 40+60 dkg olajos magvak és hüvelyesek
  • egyéb: 1 kg zsíradék, kevés cukor

Persze ezt nem egy vészhelyzetre készítette a szakértő, amikor korlátozottan állnak a rendelkezésünkre bizonyos erőforrások, ugyanakkor Szűcs Zsuzsanna kiemelte, hogy például bizonyos gyümölcsök, az alma és a körte akár hosszú ideig is tárolható egy jól szellőző zsákban, illetve befőtteket és aszalt gyümölcsöket is betárazhatunk. Hasonlóképpen rengeteg zöldség, pl. hagyma, krumpli, répa, cékla áll el hosszabb ideig hűvös helyen.

Egyéb hasznos tanácsokat is mondott a szakértő: "Magyarországon a 2. világháború óta nem volt tartós élelmiszerhiány, így a hétköznapi rutinból kikoptak azok a régen bevált maradékmentési technikák, mint például, amikor nagyanyáink a tészta főzőléjét, benne a kioldódott keményítővel leves alaplének használták." Hasonlóképpen, lehet a megszáradt kenyérből egy kis tej, mák, és cukor hozzáadásával gubaféléket készíteni.

Emellett egy veszélyhelyzet esetén a fagyasztót is érdemes feltölteni zöldségekkel és gyümölcsökkel, amelyek ugyanannyi vagy még több vitamint tartalmaznak, mint a friss társaik. Illetve a fermentált, savanyított zöldségeket is kiemeli Szűcs Zsuzsanna, utóbbiból a fejadag is tartalmaz egy kilogrammot.

A szakértő kiemeli a jól tárolható olajos magvakat is, mint például a diófélék, amelyek teljesen kimaradtak a fejadagból. "Bár ezek drágák, a pénztárcakímélőbb napraforgómag, tökmag és dió szerepelhetne az összeállításban." Emellett az egészségmegőrzés szempontjából tesz néhány ajánlást Szűcs Zsuzsanna: hiányolja a halat, akár konzerv változatban, és a pontosabb meghatározást az élelmiszerekre, például a kenyérre, ami szerinte legalább 25-30%-ban tartalmazhatna nem fehérlisztet. Ugyanígy elférnének a fejadagban a hüvelyesek is, amelyek remek fehérjeforrást jelentenek, ráadásul kitűnően tárolhatók. A hüvelyesekből lehet például szendvicskrémet készíteni.

Nem a hüvelyesek hiánya azonban a legfeltűnőbb a kormányzati listában: abból teljesen hiányoznak olyan könnyen eltartható alapvető élelmiszerek is, mint a száraztészta vagy a rizs - pedig ezek békeidőben is fontos elemei a kamráinknak, jó eséllyel gyakoribbak, mint az élesztő, amelyből a lista negyed kilót írna elő. Ha valóban tartalékolni szeretnénk, érdemesebb az amerikai szövetségi katasztrófavédelmi hatóság (FEMA) és az amerikai Vöröskereszt által összeállított listát megnézni, amelyben a következő élelmiszerek szerepelnek:

Hat hónapon belül felhasználandó:

  • dobozos tejpor
  • aszalt gyümölcs
  • szárazkeksz
  • burgonya.

Egy éven belül felhasználandó:

  • húskonzerv, leveskonzerv
  • gyümölcsbefőtt, gyümölcslé, zöldségek
  • gabonapelyhek
  • mogyoróvaj
  • lekvár
  • cukorka
  • vitaminok

Hosszabb ideig eltárolható

  • búza
  • növényi olaj
  • szárított kukorica
  • sütőpor
  • szójabab
  • instant kávé, tea és kakaó
  • só
  • üdítőitalok
  • rizs
  • levespor
  • száraztészta
  • zacskós tejpor.

(hvg.hu)

kormány
gazdaság
VESZÉLYHELYZET
katasztrófahelyzet
fejadag
védelemgazdasági tervezés
Kapcsolódó cikkek
Fejadagokat állapított meg a kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.11.05. - 06:12
18
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Az Európai Unióban utolsóként Magyarországon vényköteles marad az esemény utáni tabletta

    Az Európai Unióban utolsóként Magyarországon vényköteles marad az esemény utáni tabletta

  • Molesztálhatta diákját egy mátészalkai gimnázium tanára

    Molesztálhatta diákját egy mátészalkai gimnázium tanára

  • Vizsgabotrány: a Rahimkulov fiú édesanyja kétszer is bement a Corvinusra

    Vizsgabotrány: a Rahimkulov fiú édesanyja kétszer is bement a Corvinusra

  • Felmentette a bíróság a vádak alól az újbudai rendőrgyilkost

    Felmentette a bíróság a vádak alól az újbudai rendőrgyilkost

  • A rogáni propaganda újabb zászlóshajója állt bele Magyar Péter lejáratásába

    A rogáni propaganda újabb zászlóshajója állt bele Magyar Péter lejáratásába

  • Harapófogóval húzták ki a fogait, kalapáccsal verték végül kútba dobtak egy jászkarajenői férfit

    Harapófogóval húzták ki a fogait, kalapáccsal verték végül kútba dobtak egy jászkarajenői férfit

  • Mégis Szentkirályi Alexandra lehet a Fidesz főpolgármester-jelöltje

    Mégis Szentkirályi Alexandra lehet a Fidesz főpolgármester-jelöltje

  • Tűz van a visegrádi Hotel Silvanusban, menekülni kellett a vendégeknek

    Tűz van a visegrádi Hotel Silvanusban, menekülni kellett a vendégeknek

  • Kávéhiány és áremelkedés jöhet az EU-ban

    Kávéhiány és áremelkedés jöhet az EU-ban

  • Traktoros tüntetés: sokan félnek demonstrálni

    Traktoros tüntetés: sokan félnek demonstrálni

  • Tovább terhelik a háziorvosokat

    Tovább terhelik a háziorvosokat

  • Varga Juditot egy belvárosi hotel bárjában fotózták le az ÁSZ elnökével

    Varga Juditot egy belvárosi hotel bárjában fotózták le az ÁSZ elnökével

  • Átfúrják a Kárpátokat

    Átfúrják a Kárpátokat

  • Máris felmentett egy bírót Sulyok Tamás

    Máris felmentett egy bírót Sulyok Tamás

  • Egy szál virág a Nőkért, a Nőknek

    Egy szál virág a Nőkért, a Nőknek

  • Európa 2024: hogyan viszonyul egymáshoz a radikális jobboldal két ága?

    Európa 2024: hogyan viszonyul egymáshoz a radikális jobboldal két ága?

  • Orbán: Magyarországnak béke kell! A béke neve: Donald Trump

    Orbán: Magyarországnak béke kell! A béke neve: Donald Trump

  • Baja Ferenc baja: gyanúsított lett a volt miniszter

    Baja Ferenc baja: gyanúsított lett a volt miniszter

  • Orbán szerint jó irányba megy a gazdaság, csak épp szegényedik az ország népe, és az oroszok jól járnak

    Orbán szerint jó irányba megy a gazdaság, csak épp szegényedik az ország népe, és az oroszok jól járnak

  • Az igazság napja március 15.!

    Az igazság napja március 15.!

  • Több mint fél évet kell várni a szolnoki kórházban hasi ultrahang vizsgálatra

    Több mint fél évet kell várni a szolnoki kórházban hasi ultrahang vizsgálatra

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element