Borell: Orbán nem kapott felhatalmazást.
A magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal, Oroszország elnökével találkozik. Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint a magyar miniszterelnök semmilyen formában sem képviseli az EU-t Moszkvában.
Békemissziója keretében Orbán Viktor miniszterelnök Moszkvába érkezett – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke pénteken.
A kormányfő Vlagyimir Putyinnal, Oroszország elnökével találkozik
– olvasható a közleményben.
Borrell: Orbán Viktor nem kapott felhatalmazást
Orbán Viktor miniszterelnök nem kapott felhatalmazást az Európai Unió Tanácsától arra, hogy Moszkvába látogasson, a magyar miniszterelnök semmilyen formában sem képviseli az EU-t – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője pénteken. Borrell hangsúlyozta: Magyarország jelenleg uniós tagállamként december 31-ig tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. Ez nem vonja maga után az unió külső képviseletét, amely állam-, illetve kormányfői szinten az Európai Tanács elnökének, miniszteri szinten pedig az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének felelőssége.
Emlékeztetett: az Oroszország Ukrajna elleni háborújával kapcsolatos uniós álláspontot a tagállami vezetőkből álló Európai Tanács számos következtetése tükrözi. Ez az álláspont – mint írta – kizárja az EU és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti hivatalos kapcsolatfelvételt. A magyar miniszterelnök tehát semmilyen formában nem képviseli az EU-t. A magyar kormányfő moszkvai látogatására kizárólag a magyar-orosz kétoldalú kapcsolatok keretében kerül sor – emelte ki.
Érdemes emlékeztetni arra is, hogy Putyin elnök ellen elfogatóparancsot adott ki a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) gyermekek Ukrajnából Oroszországba történő erőszakos deportálásában játszott szerepe és háborús bűnök elkövetésének gyanúja miatt – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője. A 24.hu a napokban úgy értesült, hogy Orbán Viktor feladatba adta három miniszterének, vizsgálják meg az ICC-ből való kilépés lehetőségét.
“Nem képviselek én semmit”
A szokásos péntek reggeli rádióinterjújában Orbán Viktor – kivédendő az EU-s kritikákat – a keddi, kijevi látogatásával kapcsolatban leszögezte: nem tárgyalást folytatott az ukrán elnökkel, hanem a béke megteremtésének lehetőségéről akart tájékozódni Kijevben. Elmondta: az EU soros elnökeként neki nincs mandátuma arra, hogy bárkivel is tárgyaljon az unió nevében. Az más kérdés, hogy az Orbán-Zelenszkij-találkozót az EU vezetése nem kritizálta, tehát a magyar miniszterelnök a rádióban elhangzó magyarázatát sokkal inkább – a csütörtökön már megszellőztetett, de még péntek reggel is titokban tartott – moszkvai útjának előzetes megindoklásának szánhatta.
Még csütörtökön Donald Tusk lengyel miniszterelnök és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is az X-en reagált a hírekre, miszerint Orbán Viktor Moszkvába látogat. “Ugye nem igazak a moszkvai látogatásodról szóló pletykák Orbán Viktor, vagy mégis?” – tette fel a kérdést Tusk. Michel pedig így fogalmazott: “Az EU soros elnökségének nincs felhatalmazása arra, hogy az EU nevében tárgyalásokat folytasson Oroszországgal. Az Európai Tanács álláspontja egyértelmű: Oroszország az agresszor, Ukrajna az áldozat. Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajnáról tárgyalni”.
Orbán a rádióban kifejtette: “tárgyalási formátumnak tűnnek, mert asztalok mögött ülünk, és megbeszélünk kérdéseket, de nem tárgyalunk, ezért nekem nem is kell mandátum, mert nem képviselek én semmit. Én egyetlen dolgot teszek, elmegyek azokra a helyekre, ahol olyan háborús veszély van, vagy háború, aminek Európára és Magyarországra nézve is van negatív következménye, és tényeket tisztázok, meg kérdéseket teszek föl”. Kérdéseket tett föl Zelenszkijnek is, hogy megértse, hol van az a vörös vonal, ameddig az ukrán elnök a béke érdekében hajlandó elmenni. Hozzátette, tisztában van azzal, hogy a nagy béketárgyalások ügyét majd a nagy országok fogják elintézni, “Magyarországnak tudnia kell a helyét és a súlyát”. Szerinte viszont nincs a békét elősegítő párbeszéd a nemzetközi politikában. Szerinte “az igazi ellenfelünk nem az egyik vagy másik ország, hanem a háború okozta nyomorúság”.
“A béketárgyalás, a tűzszünet ügyében Zelenszkij elnök úr nem volt boldog”, mert ilyenkor a szemben álló felek attól tartanak, hogy a tűzszünet a másik félnek kedvez – fogalmazott Orbán Viktor.
Arra a kérdésre, hogy mi a következő lépés, a miniszterelnök azt válaszolta: “A következő lépés az a következő lépés, mert minden egyes lépésről csak akkor tudom tájékoztatni a közvéleményt, ha már megtörténtek”. Csütörtökön számoltunk be arról, hogy Panyi Szabolcs újságíró azt írta, “több nyugati és közép-kelet-európai tisztviselő egymástól függetlenül” állítja, hogy Orbán néhány nappal kijevi útját követően Moszkvába utazik.
Menczer: Ez egy békemisszió!
Amit Orbán Viktor csinál, az egy békemisszió! – írta pénteken a Facebookon Menczer Tamás, a kormánypártok kommunikációs igazgatója. “A tűzszünet lehetséges. Akarat kérdése. Beszélni kell róla, és tenni érte” – idézi a bejegyzést az MTI.
Menczer a poszthoz mellékelt videóban arról beszél: “aki azt mondja, hogy a tűzszünet és a béketárgyalás nem lehetséges, nem létrehozható, az egészen egyszerűen hazudik. Miért? Azért, mert a tűzszünet nem más, mint egy politikai döntés kérdése, amely döntést politikusoknak kell meghozniuk. Legyen szó Moszkváról, legyen szó Washingtonról, Kijevről vagy Brüsszelről. És politikusok bizony hozhatnak döntést, hoznak is. Eldönthetik, hogy melyik irányba szeretnének menni”.
“Tehát a tűzszünet és a béketárgyalás egy politikai döntés kérdése, amely politikai döntés bizony lehetséges. Akarat kérdése” – fogalmazott a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója. (Startlap)
Képek: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher