A miniszterelnök célja, hogy az év végére sikerüljön elérni egy pozitív nullát.
Kéthetes szünet után, a budapesti atlétikai világbajnokság kezdete és az augusztus 20-i ünnepség előtti pénteken ismét ellátogatott a Kossuth rádióba Orbán Viktor miniszterelnök.
17,6 százalékra lassult az infláció és csökkent a gazdaság teljesítménye az év előző időszakához képest – ezekről kérdezték először Orbán Viktort. A miniszterelnök azzal kezdte, hogy Magyarország nehéz helyzetben van, de a „brüsszeli bürokraták” nem akarják visszavonni a szankciókat, ők hiába is tesznek meg ezért mindent. Ha a háború megszűnne, akkor a probléma rögtön megoldódna, mondta.
Megismételte, hogy a békéért kell dolgozni, és az álláspontjuk mellett kitartanak, a Vatikán mellett szinte egyedüliként, fogalmazott. Szerinte a jelenlegi körülmények között Magyarországon arra kell törekedni, hogy meg kell védeni a munkahelyeket. „A magyar gazdaság elsősorban a magyar embereknek ad munkát”, mondta, majd azzal, hogy az inflációt le kell törni. „Ez egy nehezebb dolog volt, de úgy érzem, hogy most üstökön ragadtuk a dolgok”, magyarázta, azzal, hogy most keményebben léptek fel: erőt mutattak, hogy az árspekuláns multik ne machináljanak az indokolatlan áremelésekkel.
A tisztességes haszonnal nincs baj, mert „ez egy gazdaságilag kifinomult ország”.
Ha megvan az infláció elleni sikeres küzdelem, ami szerinte meg is lesz, és az év végére egyszámjegyű lesz, akkor a növekedésért történő küzdelem jön, mert ha nincs növekedés, nem lehet béreket emelni, viszont béreket kell majd emelni. Ezért fontos, hogy Magyarország hamar vissza tudjon térni a gazdasági növekedés pályájára, mondta, és a GDP-adatokból jól látszik, hogy ez még nem sikerült. Orbán szerint ez a negyedév már jobb, mint az előző volt, a kormány dolgozik, „ilyen helyzetben a nyaralás nem engedhető meg néhány kulcsminiszter számára”. A harmadik és negyedik negyedév a jobb pályára való visszaállásról szól majd.
„Az első negyedév az nehéz volt mindenkinek. Jól állta a sarat a magyar gazdaság, és az emberek is jól küzdöttek. (…) hogy az emberek akarnak dolgozni, hogy a küzdelem nem szélmalomharc, (…) ez a képesség, ez a hangulat benne van a gazdaságban” – magyarázta azzal, hogy látja, hogy az emberek, a gazdaság szereplői sem adták fel.
Szerinte a növekedés, a reálbérek tekintetében egy pozitív nullát szeretne elérni. „Az első félévben olyan brutális volt az áremelkedés, hogy ezzel nem tudtak lépést tartani a bérek. ” Szerinte az év második felében bekövetkező béremelések ellensúlyozhatják az első félévben történt negatívumokat. Arról vita van a kormányban, hogy ez hogyan alakul majd pontosan.
A miniszterelnök azt mondta, hogy a következő évben egy hatszázalékos inflációval számolnak, de szerinte ez még sok, ennél kevesebbnek kellene lennie.
2010-ben azt mondtuk, hogy Budapest természetesen a budapestiek otthona, de Budapest mindenkié, Budapest a nemzet fővárosa. Időközben kiderült, mondta, hogy nincs elég szálloda, ahová például jöjjenek, ezért „pénzt adtunk, az első a Hungexpo felújítása volt (…), aztán következtek a kulturális létesítmények (…) és a harmadik nagy lépés a sportesemények világa. Azok fókuszálják a világ figyelmét” – mondta egy nappal a budapesti atlétikai vb előtt egy nappal. Itt mondott köszönetet az atlétikai vb-n dolgozóknak, különösen az önkénteseknek, mert ez nagy munka.
Ki tudja használni a kormány a diplomáciában azt a figyelmet, ami az atlétikai vb miatt ideirányul? – kérdezték tőle, mire Orbán azt mondta, ilyenkor egy adott ország gyakran diplomáciai találkozók sorát is jelenti majd.
Jön a katari emír, ami bejelentéseket hoz majd, eljön a szerb elnök, a török elnök, Azerbajdzsán, Üzbegisztán, kirgizek is jönnek majd, és sok üzleti szereplő, például kínából. „Nekem több mint egy tucat hivatalos találkozóm lesz majd az atlétikai vb apropóján” – beszélt a várható találkozókról Orbán.
Augusztus 20-ról is beszéltek, azt mondta, a születésnap arra is alkalmas, hogy fejet hajtsunk Szent István előtt. „Ha magyar vagy, neked van egy küldetésed, hogy ez a nyelvi sziget, ez a magyar kultúra ne tűnjön el a föld színéről. Ha magyarnak születtünk, az nem egy szerencse vagy balszerencse, nem egy lutri, úgy jöttél a világra, hogy van egy küldetésed” – mondta, azzal, hogy ezt lenne jó, ha megéreznék a magyarok augusztus 20-án.
A békéhez is kell erő – lelki, katonai is. A hadiipar leépült korábban, márpedig a magyar hadsereg lényege a harcos, és „nem az egyenruhás munkavállaló”, legyen kész a küzdelemre, és szerinte errefelé viszi az irányt a honvédelmi vezetés is. A hadsereg azonban ennyin nem áll meg. Annyi pénzünk, hogy mindig megvegyük a legmodernebb haditechnikát, sosem lesz, „nekünk saját hadiipar kell”, mondta Orbán, aki az interjú után a Rheinmentall hadiipari cég megnyitójára megy Zalaegerszegre. (Telex)