A magyar kormány nem dobhatja le magáról az Európai Bíróság által kiszabott pénzbüntetést – mondta lapunknak Szent-Iványi István és Schiffer András.
„Marhaság” – kommentálta a Népszavának Szent-Iványi István külpolitikai szakértő, korábbi magyar parlamenti és EP-képviselő a belügyi államtitkár, Rétvári Bence szavait. Az államtitkár arról beszélt a napokban, hogy az Európai Bizottság politikai nyomásgyakorlással érné el, hogy migránsokat fogadjunk be, ezért szabtak ki 200 millió eurós bírságot Magyarországra (ezt az Európai Bíróság szabta ki), és az összeg a teljesítés elmaradásáig mindennap 1 millió euróval nő.
Rétvári kijelentette, a kormány nem enged, nem hajlandó befizetni a büntetést, ami számításaink szerint nagyjából 100 milliárd forintnál járhat most.
Szent-Iványi kiemelte, ez az ügy nem is arról szól, hogy Orbán-kormány szeretnének-e fizetni vagy sem. „Ha nem teszik meg, a határidő lejárta után könyörtelenül levonják tőlünk; nem a kormánytól veszik el elsősorban, hanem az országnak járó uniós forrásokból inkasszózzák a teljes összeget” – mondta a Népszavának. Szerinte Rétvári politikai nyomásgyakorlásra vonatkozó érvelése sem állja meg a helyét, egy bírósági ítélettel kapcsolatban ugyanis fel sem merülhet ilyesmi.
- A döntést az Európai Bíróság hozta meg – folytatta -, ennek a testületnek pedig magyar tagja is van, akit épp a Fidesz nevezett ki. Ráadásul már 2020-ban kimondták, hogy a magyar menekültügyi szabályozás nem felel meg az uniós jogi normáknak. „Akkor a kormány még hajlandó volt kompromisszumokra, azóta viszont módszeresen ágálnak az ellen, hogy a menekülteknek tisztességes menedékjogi eljárást biztosítsanak, mondván, ez ahhoz vezet, hogy elárasztják az országot. Ezért aztán nem teljesítettek semmilyen kérést, az eljárás pedig folytatódott. Idáig jutottunk” – mondta.
Természetesen senki nem kéri Magyarországtól, hogy minden menekültet befogadjon. Egy menedékjogi kérelem ugyanúgy elutasítható, mint bármilyen másik országban.
Az alapvető eljárásbeli jogok viszont – tette hozzá - mindenkit megilletnek az EU területén.
Schiffer András, ügyvéd, volt LMP-s országgyűlési képviselő utóbbiakkal egyetért, szerinte sincs szó arról, hogy „Brüsszel” tömegével telepítené be hazánkba a migránsokat. Az Európai Bizottság és a Bíróság büntetését viszont Rétvárihoz hasonlóan politikai nyomásgyakorlásnak tartja.
„Más kérdés, hogy a helyzet kicsit bonyolultabb annál, mint ahogy államtitkár úr lefesti (…) „Ez nem a migránsokról szól, hanem, hogy mindenféle eszközt felhasználva az atlantista erők beállítsák Magyarországot a sorba” – fogalmazott lapunknak. Kérdésünkre, hogy ez pontosan mit jelent, azt válaszolta, az Európai Bizottság és az Európai Bírósághoz hasonló fórumok apparátusa – tehát nem a bírák – „olyan szinten vannak átszőve a különböző lobbicsoportok, és NGO-k által, ami kérdésessé teszi a pártatlan működésüket”. Schiffer szerint viszont a tagállamok, így Magyarország felelőssége is, hogy nem léptek fel idejekorán a közösségi jogok valódi érvényesüléséért, azért „hogy ne az Európán kívüli érdekcsoportok akarata érvényesüljön.”
- Egyébként a migrációs önvédelmet illetően 2015-16 óta „rossz vágányon" van a kormány – folytatja, hiszen Brüsszel nem betelepítési kvótákról, hanem elosztási mechanizmusokról beszél. A 2016-os kvótanépszavazás és a hetedik alaptörvény módosítás csak előbbit zárta ki, nem az elosztást. Utóbbival szemben továbbra sincs alkotmányos védelem, ezt a miniszterelnök pontosan tudja – állítja, hozzátéve, hiába állna is ellent Magyarország hasonló tendenciáknak, ha kezelhetetlen menekültügyi helyzet áll elő, akár Franciaországban, Németországban, vagy Svédországban, azt mi is megérezzük, lévén tagjai vagyunk a schengeni övezetnek.
Szent-Iványi véleménye szerint sajátos dolog a haza és Európa védelemről beszélni, amikor Ausztria folyamatosan arra panaszkodik, hogy jelenlegi információik alapján a bevándorlók 80 százaléka Magyarországról érkezik a területére.
Rétvári azon kijelentését pedig nevetségesnek tartja, hogy a Bizottságnak a menekültekkel szembeni határvédelemért még térítést is kellene fizetnie Magyarországnak. Schiffer viszont úgy látja Magyarországot igenis megilletné a határvédelmi költségtérítés. Azt viszont, hogy ebben a kormány nem jut dűlőre a Bizottsággal, ismét a belpolitikai küzdelem részének tudja be. „Annak önmagában költsége van, ha a kormány a külpolitikai nyilatkozatait belpolitikai céloknak és propagandának rendeli alá" – mondta.
A Népszava megkereste az Európai Bizottságot is az ígért magyar elutasítás ügyében, de csak későbbre ígértek választ. (Népszava)