Hszi Csin-ping kínai elnök pozitívnak értékelte az Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel folytatott pekingi megbeszéléseket, melynek célja a két nagyhatalom közötti egyre konfliktusosabb kapcsolat szabályozott mederbe terelése volt.
A Reuters emlékeztet, hogy Blinken 2018 óta az első amerikai külügyminiszter, aki Kínába utazott, hogy találkozzon az ország elnökével. Mint írják, a nagyjából fél órán át tartó találkozójuk az első lépés lehet egy Hszi Csin-ping és Joe Biden amerikai elnök közötti csúcstalálkozó előkészítésében. A két hatalom közti kapcsolat az elmúlt egy évben jelentősen megromlott többek között a Tajvannal kapcsolatos kérdések vagy épp a kémkedési botrányok miatt. Emlékezetes, hogy az amerikai és a kínai elnök legutóbb novemberben találkozott, a G20-ak Balin tartott csúcstalálkozóján.
Előrelépéseket tettünk és megállapodásra jutottunk néhány konkrét kérdésben
- mondta Hszi Csin-ping. Az amerikai külügyminiszter kifejezte, mindkét fél kötelessége és felelőssége kapcsolataik kezelése, ebben pedig az Egyesült Államok elkötelezett.
A kínai állami média szerint a zárt ajtók mögött zajló megbeszéléseken a kínai elnök azt mondta, hogy Peking "szilárd és stabil kínai-amerikai kapcsolatokat remél", és hisz abban, hogy a két ország "le tudja küzdeni a különböző nehézségeket". Emellett Hszi Csin-ping sürgette az Egyesült Államokat, hogy ne sértsék meg Kína jogait és érdekeit, vélhetően utalva Tajvanra.
Hozzátette, a két ország közötti párbeszédnek "mindig az őszinte és kölcsönös tiszteleten kellene alapulnia", míg Blinken jelezte, a kapcsolatok megfelelő kezelése "kihívást tud jelenteni". Elmondta azt is, hogy a jövőben szívesen látnak vendégül kínai tisztviselőket az Egyesült Államokban, és hangsúlyozta, országa kész együttműködni Pekinggel a közös érdekeltségű területeken, beleértve az egészségügyet és az élelmiszerbiztonságot, de akár a katonai együttműködés területét is.
Úgy gondolom, hogy bár Kína nem optimista a kínai-amerikai kapcsolatokat illetően, de ők sem adták fel a reményt
- nyilatkozta a sanghaji Fudan Egyetem Amerika Tanulmányok Központjának professzora és igazgatója.
Blinken útját nagy érdeklődés övezi, hiszen az eredetileg februárra tervezett látogatást elhalasztották, miután egy feltételezett kínai kémballon repült át az Egyesült Államok légtere felett, ezzel is aláásva a két ország közötti kapcsolatokat.
Amerikai tisztviselők és elemzők arra számítanak, hogy a külügyminiszter látogatása előkészíti a következő hónapokban esedékes további kétoldalú találkozókat, beleértve Janet Yellen pénzügyminiszter és Gina Raimondo kereskedelmi miniszter lehetséges útjait is. (Portfolio)