A nyugdíjkorhatár emelését sürgeti Németországban a kereszténydemokrata CDU párt, amely megválasztása esetén egyik első intézkedésként elrendelné, hogy a polgárok tovább dolgozzanak és kevesebb állami juttatást kapjanak Európa vezető gazdaságában.
Érzékeny témáról indul vita Németországban, ahol a pártok már a 2025-ös szövetségi parlamenti választásokra készülnek.
A jelenlegi felmérések szerint az új német kormányról döntő szavazáson nagy esélyes a legnagyobb ellenzéki párt, a kereszténydemokrata CDU Unió, amely felvetette: ha átveszik a kormányzást Olaf Scholz koalíciójától, a nyugdíjkorhatár gyors emelése következhet - írja az Economx.
Németországban a társadalombiztosítási járulékköteles szakmákban dolgozóknak 63 éves kortól van lehetőségük nyugdíjba vonulni,de évente két hónappal emelkedik a jogosultsági korhatár, amely 2031-re el kell érje a 67. életévet.
A CDU szerint viszont ez már nem állja meg a helyét, hamarabb kell szigorítani, hogy az idősebbek tovább maradjanak a munkaerőpiacon, cserébe adómentes lehet a jövedelmük.
Eltörölnék a korkedvezményt
Gitta Connemann, a CDU középosztálybeli szövetségének elnöke szerint „alkalmazkodni kell a várható élettartamhoz”, ezért kormányra kerülésük esetén már a soron következő törvényhozási időszakban döntenének a szigorításról.
A vasárnapi Frankfurter Allgemeine Zeitunggal közölte: tervezett programjuk alapvetően megreformálná a rendszert, mert szerinte most „azok szenvednek leginkább, akik kizárólag a törvényes nyugdíjtól függenek”.
Ezért eltörölnék a korkedvezménnyel igénybe vehető nyugdíjazást is,de minimum csökkentenék a juttatást azoknál, akik jelenleg a tartós biztosításukkal a normál korhatárnál két évvel korábban tehetik le a munkát – írja a Deutschlandfunk.
A CDU szerint az állami vagyonalapból a jövőben már nem lehet finanszírozni az 1950-es és 1960-as években született baby boom korosztály nyugdíjait. Úgy gondolják, aki dolgozott és járulékot fizetett, annak többet kell kapnia, mint azoknak, akik nem, de jár nekik a törvényes alapnyugdíj. Ezért az alacsony jövedelműek állami támogatása mellett a nagyobb keresetűek esetén a magánnyugdíjbiztosítások mögött álló tőkefedezeti rendszert kell erősíteni– vélekednek.
Folyamatosan értéktelenednek el a nyugdíjak
A nyugdíjak összege azért is érzékeny téma a németeknél, mert tanulmányok szerint a demográfiai változások és az infláció egyre nagyobb nyomást gyakorol az időskorijövedelmekre.
A Német Vagyonteremtési és Öregségi Biztonsági Intézet (DIVA) friss elemzése szerint olyannyira csökkent 2021 és 2023 között a német nyugdíjak vásárlóereje, hogy ha a jövőben az infláció vissza is tér a mérsékelt két százalékra, és a juttatást évente ennek megfelelően módosítják, a szépkorúak nem számíthatnak a veszteségek megtérülésére a következő évtizedekben. (Blikk)