Szombaton lemondott Novák Katalin magyar államfő, valamint Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter is visszaadja a képviselői mandátumát, nem ő fogja vezeti a Fidesz EP-választási listáját, és a közélettől is visszavonul.
A két politikus abba bukott bele, hogy kiderült, Novák tavaly a pápalátogatás alkalmával kegyelmet adott K. Endrének, egy pedofil bűnelkövető bűntársának, aki az előbbi tetteit fedezte, Varga pedig igazságügyi miniszterként ellenjegyezte azt.
Az ügyet a 444 február 2-i cikke robbantotta ki. A pedofil elkövető bűntársának adott kegyelem egyrészt nagyon nem illik bele abba a családbarát és gyermekeket védő képbe, amit magyar kormány maga köré épített az elmúlt években – többek között törvényben mosva össze a szexuális kisebbségeket a pedofíliával.
Másrészt önmagában is annyira védhetetlen, hogy csütörtökön már Orbán Viktor is megszólalt az ügyben, bejelentve, hogy a kormány alkotmánymódosítást kezdeményez, hogy kiskorú gyerekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető semmilyen esetben se kaphasson kegyelmet.
Szombaton pedig lemondott Novák és Varga, a kormánykommunikáció pedig azt kezdte sulykolni, hogy a rossz döntéseknek következményük van, innentől viszont nincs semmi látnivaló, az ügy véget ért.
Azonban több oka is van annak, hogy ez még sem lehet így:
- hiába mondott le Novák és Varga is, arra nem kapott a nyilvánosság hivatalos választ, hogy miért kapott kegyelmet K. Endre.
- megszólalt Varga Judit exférje, Magyar Péter, aki szerint mások is követtek el hibát ennek a kegyelemnek a során, és a NER elitjével kapcsolatban is fogalmazott meg kritikát. Kifogásolta például, hogy a Rogán Antal miniszter által irányított propagandagépezet cserben hagyta Novákot és Vargát is, és a Partizánnak adott interjújában olyan erős állításokat is megfogalmazott, mint hogy Magyarország egy családi részvénytársaság. Tette ezt a rendszeren belülről, hiszen maga is része volt a rendszernek: több állami cégben is vezető funkciót töltött be, amikről Novák és Varga bejelntése után ő is lemondott szombaton.
- a Direkt36 és a Telex kiderítette, hogy a Novákkal közeli viszonyt ápoló Balog Zoltán református püspök, korábbi miniszter lobbizhatott amellett, hogy a református egyházhoz kötődő K. Endre kapjon kegyelmet, Varga Judit pedig nem is értett egyet ezzel, csupán az eddigi gyakorlatnak megfelelően ellenjegyezte az elnöki kegyelmet.
Nem biztos, hogy elég a vezéráldozat
Hova vezethet mindez? Letudja-e az ügyet a Fidesz azzal, hogy beáldozta Novák Katalint és Varga Juditot?
Lakner Zoltán politikai elemző szerint nem. Lakner abban nem biztos, hogy lesz még valaki, aki belebukik ebbe az ügybe, de továbbra is a levegőben lóg Balog Zoltán és Rogán Antal szerepe, és Magyar Péter megszólalása is életben tartja a botrányt.
Nagy Attila Tibor politikai elemző szerint az ország vezetése most azon dolgozik, hogy minél gyorsabban találjon nem kompromittálódott utódokat a köztársasági elnök, illetve a Fidesz EP-listavezetői helyére, „elvégre ilyen zörej nem határozhatja meg a kormányoldal választási kampányát”.
Magyar Péter megszólalásában Nagy Attila Tibor szerint az a nem mindennapi, hogy egy csalódott fideszes – aki állami tisztségeket visel – kitálal. Ám ez a kitálalás a szakértő szerint korlátozott volt: „alapvetően Rogán Antal és köre ellen irányult, valamint a miniszterelnök vejének gazdagodását vette célba, de a miniszterelnökről ennek ellenére is nagy tisztelettel beszélt”. Magyar Péter óvatosan fogalmazott az általa tapasztaltakról és az Orbán-rendszer visszaéléseit részletekben nem is tárta a nyilvánosság elé, sokkal inkább beszélt a maga alapállásáról és a volt feleségével történt különválásról.
Emiatt Nagy Attila Tibor nem érzi ezt olyan új sztorinak, amely nagy csapást jelent a NER-re, bár – mint fogalmaz – „lassan ölő méreg lehet: ezúttal ugyanis nem egy ellenzéki, hanem egy csalódott fideszes mondta ki, nem jó, hogy Magyarország családi részvénytársasággá válik. „Az interjú tehát – még ha spórolt is a konkrétumokkal – kínos az Orbán-rendszer számára, a NER érintett vezetőinek pedig az az érdeke, hogy minél gyorsabban véget érjen az interjú utóélete.”
Orbán legbelső köre a téma
Lakner Zoltán úgy gondolja, hogy van jelentősége Magyar Péter kiállásának. Igaz, hogy olyan dolgokra hívta fel a figyelmet, amiket egyébként is tudni lehetett, és hogy mennyire problémás, hogy az állami kommunikáció és a titkosszolgálat is Rogán Antal minisztériuma alá tartozik. Tulajdonképpen ennek az illusztrációját kaptuk meg ezúttal belülről – mondja Lakner. (Magyar Péter arról is beszélt a Partizán-interjúban, hogy a titkosszolgálat emberei próbáltak hatni rá, hogyan viselkedjen, miután szétköltöztek Varga Judittal.)
Nagy Attila Tibor szerint ez az interjú egyébként önmagában nem jelent veszélyt Rogán Antal pozíciójára, az inkább attól függ, hogy lojális marad-e a kormányfőhöz és hozza-e továbbra is a jó választási eredményeket az ehhez szükséges kommunikációjával. Rogán pozíciója legfeljebb akkor válna kérdésessé, ha nem, vagy kevésbé hozza az elvárásokat és az EP-választások után a Fidesz-KDNP-nek kevesebb EP-mandátuma lesz, mint most, illetve az önkormányzati választáson elveszít általa irányított vidéki városokat.
Ami Balog Zoltánt illeti, ha igaz, hogy közbenjárt K. Endre érdekében, Nagy Attila Tibor szerint számíthat néhány kellemetlen kérdésre a református egyház zsinati tanácsában, amelynek ő az elnöke. A zsinat korábban már azt sem vette jó néven, hogy Balog – az egyház vezető testületével való egyeztetés nélkül – tette közzé véleményét az eutanáziáról.
Lakner Zoltán szerint is lesz következménye az ügynek Balog Zoltánra nézve, szerinte erre utal az is, hogy a Fidesz vezető publicistája, Bayer Zsolt a hétvégén többek között arról is írt, hogy ha valaki félrevezette Novák Katalint és Varga Juditot, reméli, hogy „a főbűnös élete végéig menekülni fog”. (Bayer egyébként védi és nagyra tartja Novák és Varga lemondását, és szerinte a Fidesznek most az a dolga, hogy erőt mutasson, akár az utcán.)
Frissítés: hétfő délután kiszivárgott egy körlevél, amit Balog Zoltán írt a református presbitereknek és lelkipásztoroknak, ami szerint kedden ő is bejelentést fog tenni az ügyben, a beszélgetésein még ezt megelőzően készültek. A 444 úgy tudja, Orbán Viktor Balogot is felelősnek tartja a kegyelmi ügy miatt.
De nem is Balog Zoltán az érdekes ebben az ügyben, hanem az, hogy Orbán Viktor legbelső körének tagjai, Rogán Antal, Gulyás Gergely és Orbán Balázs nevei is elhangzottak az ügy kapcsán. (Magyar Péter szerint kormánynak van egy belső magja, akik a jelentős döntéseket hozzák: Rogán Antal, Gulyás Gergely, Orbán Balázs és Nagy Márton). Lakner már csak azért is nagy horderejű dolognak tartja Novák és Varga lemondatását, mert mindkettejüket éveken keresztül gondosan építgette a Fidesz. A lemondatásukkal próbálták megállítani az eszkalációt, de Lakner nem biztos benne, hogy ez sikerült.
Tud-e mindebből profitálni az ellenzék?
Az EP- és az önkormányzati választási kampány már tulajdonképpen folyik, és miközben a Fidesz azon dolgozik, hogy minél hamarabb túl legyen a botrányon, az ellenzéki pártoknak a téma elhúzása az érdeke – mondja Nagy Attila Tibor.
Az ellenzék új követelése, hogy az államfőválasztás legyen közvetlen, mint például Szlovákiában. Nagy Attila Tibor szerint „a közjogi kérdések a politikai-értelmiségi elitek számára izgalmasak, de a tömegek számára már kevésbé. Nem lesz könnyű erős, látványos demonstrációt megszervezni. Az ellenzéki pártok és a kormánykritikus sajtó, média – főleg a 444.hu – sikerélménynek élhetik meg a két politikus lemondását. Ugyanakkor a további sikerre semmi garancia nincs, az ellenzéki pártok ugyanis nemcsak a Fidesszel, de egymással is versenyeznek”.
Lakner Zoltán szerint az ellenzék részéről most az lenne a fontos lépés, ha még azelőtt elő tudna állni egy széles körben elfogadott elnökjelölttel, hogy Orbán megnevezné a saját jelöltjét, „és akkor akár vele kapcsolatban lehetne követelni, hogy őt vagy közvetlenül, vagy az eddigi módon válasszák meg. Ha az ellenzék erről lemarad és Orbánnak lesz korábban jelöltje, akkor „megint mindenki utána fog menni”.
Lakner úgy véli, az olyan, az ügyet életben tartó politikai tevékenységnek van jelentősége, mint amit Tompos Márton, a Momentum alelnöke csinál, aki kiderítette, hogy az Orbán-család céges ügyvédje védte a pedofil bicskei igazgatót.
A politikai elemző szerint a bizonytalan választókra lehet hatni annak az érzékeltetésével, hogy „itt még valamit nem mondtak el, nem az igazi felelősöket vagy nem minden felelőst büntettek meg”. Ugyanis ez az ügy alapvetően mégiscsak arról szól, hogy igenis vannak a politikában értékrendbeli kérdések, és van egy valós erkölcsi felháborodás amiatt, hogy hogyan kaphatott ez az ember kegyelmet. És amíg ezt az erkölcsi kérdést nem rendezik megnyugtatóan, addig fenntartható a politikai figyelem – véli Lakner Zoltán. (NAPUNK)