Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Rombolások évada

Vélemény
2024.05.27.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
20

Nézem a nemrég kapott diplomát. Szép a kivitele, emelkedett a kétnyelvű szövege. Az értéke pedig?

Nos, az értéke legfeljebb annyi: meg kellett érnem sok-sok évet, hogy megkaphassam. Igen, az értéke legfeljebb annyi, hogy az utódok megállapíthassák, lám, 65 éve osztott diplomát nekem a Budapesti Műegyetem.

Méghozzá úgy, hogy az ott töltött öt évem alatt nemcsak drága tandíjat nem kellett fizetni utánam, mint ahogy ez mostanában dívik, hanem még ösztöndíjat is adtak. És az egyetem elvégzése után hivatalosan is három állást kínáltak. No jó, más kérdés, hogy én egy negyediket választottam, azt a vállalatot, ahol már egyetemista koromban is dolgoztam a megengedett heti tizenhét órában. Ezen az egyetemen nagyszerű oktatóktól kaptunk tudást, olyanoktól is, akik az akkori, igencsak ostoba politikai szleng szerint „reakciósok” voltak, vagyis nem illeszkedtek vonalasan az aktuális politikai kurzusba. De maradhattak, mert nagyszerű szakemberek voltak. Az egyetem oktatói egyébként – megint csak az akkori helyzetben – általában jól kerestek, mert a fizetésükön kívül szinte minden tanszéknek volt bevétele az úgynevezett külső kutatási, „kk”-munkák után: ezek az ipartól megrendelt tudományos és/vagy alkalmazási megbízások voltak. Szép számmal jöttek ilyen felkérések, minthogy a Műegyetem magas színvonalú oktatói állományáról volt híres.

Léteznek-e ma is hasonló megbízások? Nem tudom, már elég régen nem érdeklődtem felőle. Merthogy nem a vasdiplomás dolga behatóan érdeklődni egykori alma materének gazdasági ügyei iránt. Vagy mégis? Elolvastam ugyanis a minap az egyetem mostani, rövidesen leköszönő rektorának a szenátusuk előtt elmondott beszédét – és megrendültem. Czigány Tibor professzornak még csak az első ciklusa jár le a nyáron, de nem pályázik újra. Döntése tökéletesen érthető, nagyon-nagyon keserűen érthető, mivel a BMGE (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) gazdasági ellehetetlenülésben vergődik.

Mérnökként alapvetően fontosnak tartom az adatok, mérések vizsgálatát, összehasonlítását, értékelését. Most is egy grafikont idézek (forrás: Qubit), amely azt mutatja, hogyan változott 2006 és 2024 között a nem tandíjas hallgatók oktatására fordított állami finanszírozás (inflációval korrigált) mértéke. Már a második Orbán-kormány színre lépése előtt is csökkenő tendenciát mutatott: 2010-ben a 2006. évi mintegy 17 milliárd forintos éves összegről 13 milliárdra csökkent (kerekített érték). Az Orbán-kormányok színre lépése óta pedig kisebb-nagyobb ingadozásokkal, de lényegében folytonos lefelé menetel tapasztalható; 2020-ban már csak 9 milliárd forint körül mozgott, majd tavaly óta máig egy nagy lefelé ugrás következett: 6 milliárd forintra.

Több oka is lehet ennek a rendkívül erős megszorítási folyamatnak. Az egyik ok nyilván az országunk mostani, immár több éve egyenletesen romló gazdasági-pénzügyi helyzete. Feltehető, bár meglehetősen valószínűtlen, hogy a Műegyetem rosszul gazdálkodott. Majdnem bizonyos viszont, hogy a kormány megtorlásként alkalmazza a súlyos pénzügyi megszorításokat, mivel ez az intézmény, két-három másik társával együtt nem hajlandó becsatlakozni a politikai komisszárokból összeálló kuratóriumok által vezényelt (köz)alapítványi rendszerbe. Ezekhez a tényezőkhöz még hozzásorolhatjuk, hogy ez a mostani magyar kormány nem csak azért lehet hírhedt napjainkban, mert teljesen „tisztán” férfiakból áll, hanem azért is, mivel a miniszteri kompetenciának nem feltétele a saját területén megkívánható szakmai tudás, előélet. A gazdaság fejlettségét előmozdító, alapvetően fontos innovációt vezénylő miniszter szakmai előéletét pénzügyi, szociológiai tudás, illetve sikeres részvénykibocsátás jellemzi. Az energetikáért felelős kormánytag bankár, befektető volt. Ám az energetikai bővítés (Paks 2 létrehozása) nem is az ő feladata, hanem a külügyeket és külgazdaságot vezető miniszteré. Ráadásul az atomerőművünk vezérigazgatója is közgazdász, éppúgy, mint a bővítésért felelős Paks II. vállalat elnök-vezérigazgatója.

Na ugye! Kellenek nekünk magasan képzett mérnökök? Láthatjuk, éppen most, hogy a nálunk rohamosan terjedő, távol-keletről származó akkumulátorgyáraknak sem nagyon kellenek, hiszen a magasabb rendű tevékenységeket, elsősorban a kutatás-fejlesztést, otthon tartják.

Ne feledjük, a pénz-visszatartás, sőt, megvonás nem csupán siralmas bér-állapotokat hoz magával, hanem egy fejlett műszaki egyetem esetében a felszereltség állandó modernizálásának, a modern technikával való lépéstartásnak az elmaradását is – a gépek, technológiai eszközök, műszerek, a napjainkban rendkívül gyorsan újuló informatika megújításának hiányzó kényszerét. Mi lesz, ha hagyjuk lepusztulni egyik legkiválóbb, közel kétszázötven éve alapított egyetemünket? Nyilván elmennek a vállalkozó, fiatal- és középkorú, rendszerint legokosabb oktatói, és egyre kevésbé preferálják a jófejű ifjú fiúk, meg reményeim szerint a lányok is, hogy itt tanuljanak.

„Elmegy a kútágas; / Marad csak a kútja, / Meg híres Werbőczi / Úri pereputtya.” Ha közömbösen hagyjuk, hogy elsorvadjanak kiváló egyetemeink, köztük gazdaságunk fejlettségének és fejlődésének, nem kevésbé a magyar mérnököknek oly fontos Budapesti Műegyetem, ahogy közömbösen hagytuk, hogy a CEU immár szomszédunkat gazdagítsa, akkor – jaj! – ma is érvényes lehet a több mint száz éve halott költő jajdulása.

*

Epilógusként egy bölcs arab mondás: egy bolond is le tudja vágni egy ember fejét, ám ezer nagy tudós sem tudja visszaragasztani azt.

(Népszava)

Címlapkép forrása: MTI/Ujvári Sándor
Orbán-kormány
felsőoktatás
MEGSZORÍTÁSOK
BUDAPESTI MŰSZAKI EGYETEM
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.05.27. - 09:16
20
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Apáti Bence: Magyar Péter komcsi házmesterei miatt negyedik napja nincs oldalam

    Apáti Bence: Magyar Péter komcsi házmesterei miatt negyedik napja nincs oldalam

  • Ingyen adta át a szervezetét a Magyar Péter egyesületét alapító református lelkész

    Ingyen adta át a szervezetét a Magyar Péter egyesületét alapító református lelkész

  • Ma már 1 millió forintba is kerülhet a jogosítvány

    Ma már 1 millió forintba is kerülhet a jogosítvány

  • Orbánról, Csányiról, Lázárról és Magyar Péterről is beszélt Mészáros Lőrinc

    Orbánról, Csányiról, Lázárról és Magyar Péterről is beszélt Mészáros Lőrinc

  • Sok egészségügyi szakdolgozó dühös, mert nem az ígért mértékben nőtt a fizetése

    Sok egészségügyi szakdolgozó dühös, mert nem az ígért mértékben nőtt a fizetése

  • Zaporizzsja: nukleáris baleset kockázatának növekedésére figyelmeztet a NAÜ

    Zaporizzsja: nukleáris baleset kockázatának növekedésére figyelmeztet a NAÜ

  • „Magyar Péter bizonyította, hogy tömeg áll mögötte, és sokkal több embert tud utcára vinni, mint az ellenzéki pártok együttvéve”

    „Magyar Péter bizonyította, hogy tömeg áll mögötte, és sokkal több embert tud utcára vinni, mint az ellenzéki pártok együttvéve”

  • A TikTok hercegnő beröffentette a kampányt

    A TikTok hercegnő beröffentette a kampányt

  • Dél-Magyarország földjein is szárnyal a Mészáros család

    Dél-Magyarország földjein is szárnyal a Mészáros család

  • Magyarország szomszédjában vezethetik be hamarosan a halálbüntetést

    Magyarország szomszédjában vezethetik be hamarosan a halálbüntetést

  • Egyelőre nem hiányzik Magyar Péter mögül egy párt

    Egyelőre nem hiányzik Magyar Péter mögül egy párt

  • Bródy János:„Hazudnak rendületlenül, figyelj, ma még büntetlenül”

    Bródy János:„Hazudnak rendületlenül, figyelj, ma még büntetlenül”

  • Botrányba fulladt Bangó Margit erdélyi turnéja

    Botrányba fulladt Bangó Margit erdélyi turnéja

  • Magyar Pétertől retteg Gyurcsány Ferenc

    Magyar Pétertől retteg Gyurcsány Ferenc

  • A háborús veszélyhelyzet meghosszabbításáról tárgyal a parlament

    A háborús veszélyhelyzet meghosszabbításáról tárgyal a parlament

  • „Most rájuk nyílt ez az egész mocsok”

    „Most rájuk nyílt ez az egész mocsok”

  • Botrány Nógrád megyében, Lázár János minisztériuma nem fizet

    Botrány Nógrád megyében, Lázár János minisztériuma nem fizet

  • Így buktatták le a csehek és a lengyelek az orosz ügynökhálózatot

    Így buktatták le a csehek és a lengyelek az orosz ügynökhálózatot

  • Kunhalmi Ágnes üzent Magyar Péternek: Orbán Viktor még mindig hátradőlve kávézik

    Kunhalmi Ágnes üzent Magyar Péternek: Orbán Viktor még mindig hátradőlve kávézik

  • Vendégmunkások lepték el azt esztergomi Suzuki-gyárat

    Vendégmunkások lepték el azt esztergomi Suzuki-gyárat

  • Csizmadia Ervin: Hiába fáradt el a Fidesz, még van két ütőkártyája

    Csizmadia Ervin: Hiába fáradt el a Fidesz, még van két ütőkártyája

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element