Megroggyan a Fidesz, az ellenzéki térfélen pedig komoly átrendeződés lesz – erre számít Ágh Attila politológus. Saját bevallása szerint ő sem hitte volna, hogy jön valaki, aki rövid idő alatt „felborítja a teljes közvéleményt”.
– Egészen új helyzet van, ami nem írható le a korábbi fogalmakkal. A Magyar Péterről zajló vitákban ezt mindenképpen figyelembe kellene venni, különben elszakadunk a realitásoktól és nem tudjuk értelmezni azt, hogy mi történik – hangsúlyozta lapunknak nyilatkozva Ágh Attila politológus.
Előzményként elmondta, hogy kumulatív, egymást erősítő folyamatok játszódtak le Magyarországon a közelmúltban. 2023-ban súlyos gazdasági válság alakult ki, ami – annak következtében, hogy mintegy 15 százalékkal csökkent az életszínvonal – átalakult társadalmi válsággá. Jól látszott, hogy a Fidesz nem képes kezelni a gazdasági-társadalmi válságot, de az ellenzék sem képes stratégiát alkotni, kiutat mutatni.
Mondjuk ki nyugodtan: az ellenzék borzalmasan unalmassá vált
– konstatálta Ágh Attila.
A magyarországi viszonyokat – jegyezte meg – nem lehet a nyugati mintákat követve értékelni. Hiszen azokba a botrányokba, amelyek a Fidesz körül kitörtek, egy nyugati demokráciában már féltucatszor belebukott volna a kormány. Az Orbán-kormány azonban túlélte ezeket, ami annak a bizonyítéka, hogy maga a rendszer még nem bukott meg. Politikai vákuumszituáció jött létre. A Fidesz és az ellenzék is „impotens állapotban” volt, egyik oldal sem mutatkozott alkalmasnak arra, hogy kezdeményezzen.
A kegyelmi botránnyal – a gazdasági-társadalmi válság betetőzéseként – az erkölcsi válság is megérkezett.
Az ügy sok fideszes szavazót is megrendített, az ellenzék azonban ezúttal sem reagált megfelelően. Ágh Attila példaként említette, hogy az ellenzéki pártok fókuszába egy idő után érthetetlen módon a közvetlen államfőválasztás követelése került.
Ebben a fázisban lépett színre Magyar Péter. „A mostani különleges helyzetben Magyar Péter sikerre van ítélve” – jelentette ki Ágh Attila. Érvelése szerint ő az egyetlen ember, aki nemcsak szülötte ennek a politikai vákuumnak és az egymásra rakodó válságnak, hanem – jó médiamegjelenésének is köszönhetően – képes széles tömegek számára leleplezni, hogy az Orbán-rendszer erkölcsi nihilizmusra épül.
A Fidesz által alkalmazott karaktergyilkosság kontraproduktívnak bizonyult. A Magyar Péter elleni támadások a Fidesz hitelvesztésével jártak és „termékeny zűrzavart” teremtettek.
A kormányzati propaganda tele van ellentmondásokkal, amelyek a fideszes szavazók figyelmét sem kerülték el.
Magyar Péter és Varga Judit magánéleti konfliktusának nyomán rengeteg ember kezdett el beszélgetni közéleti kérdésekről. (Varga Judit és a Fidesz családon belül bántalmazással, lelki terrorral vádolja Magyar Pétert, aki azonban tagadja ezt, szerinte volt felesége ütötte meg őt – a szerk.)
Ha valaki teoretikusan felvetette volna, jön egy új közéleti szereplő, aki mindössze egy-két hónap leforgása alatt „felborítja a teljes közvéleményt”, akkor minden bölcs elemző közölte volna, hogy ilyesmi nem lehetséges. „Őszintén szólva ezt jómagam se tudtam volna elképzelni” – ismerte el Ágh Attila.
Magyar Péter fellépése nemzedéki szakadást is jelez a Fideszen belül – folytatta a politológus. A negyvenes-ötvenes korosztályhoz tartozó, jó pozícióban lévő fideszesek lázadni kezdtek a hatvanon felüliekkel szemben, akik láthatóan képtelenek kezelni a válságot. Magyar Pétert és a hozzá hasonlóan felkészült, Európát ismerő és értő, több nyelvet beszélő társait nem lehet olyan könnyen tréfák céltáblájává tenni, mint Kósa Lajost vagy Németh Szilárdot.
Magyar Péter és majdani pártjának megjövendölt sikere Ágh Attila szerint egyrészt azzal a következménnyel fog járni,
hogy megroggyan a Fidesz, másrészt pedig azzal, hogy komoly átrendeződés lesz az ellenzéki térfélen.
A volt szocialista országokban, amelyek csatlakoztak az Európai Unióhoz, többször is alapjaiban átalakult, megújult a pártrendszer: a legmarkánsabban Csehországban, legutóbb Lengyelországban. Nálunk ez csak töredékesen valósult meg.
Most ugyan szövetségre lépett és közös listán indul a Demokratikus Koalíció, a szocialista párt és a Párbeszéd, de a politológus szerint ez csak annyit jelent, hogy Gyurcsány Ferenc vezetésével újjászerveződött a kilencvenes évek MSZP-je: „a szétesés után megint összeállt három alkatrész”. Ennek – vélekedett –
nincs stratégiai üzenete a lakosság, de még a baloldali beállítottságú szavazók számára sem.
Az ellenzék mérges, bosszankodik: érdemi reagálása nincs Magyar Péter felbukkanására, csak az ijedtség. Az ijedtség elmúltával azonban valamit lépni kell. Az ellenzéki pártok kudarca – állapította meg Ágh Attila – korábban is kiderült, csak éppen eddig semmi nem lökte őket a tartalmi és érdemi megújulás felé. Magyar Péter színre lépése miatt a 2026-as parlamenti választásokig rá lesznek kényszerítve erre. A politológus várakozása szerint
előbb vagy utóbb a baloldalon is előkerülnek majd olyan emberek, akiket eddig háttérbe szorítottak, de akik képesek új menetrendet diktálni.
(Népszava)