Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
{{title}}
{{title}}

Négy éve van rendeleti kormányzás Magyarországon, ami miatt ma megint balhé van a parlamentben

Belföld
2024.03.20.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

Március 11-én volt a veszélyhelyzet első kihirdetésének negyedik évfordulója.

A szerdai parlamenti ülésre benyújtott javaslattal a kormány további 180 nappal hosszabbítaná meg az orosz–ukrán háború miatt kihirdetett veszélyhelyzetet. Elég valószínű, hogy meg is kapja a felhatalmazást a kormánypárti többségű országgyűléstől.

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára expozéjában elmondta: a kormány a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló 2022-es törvény módosításának javaslatával arra kéri az Országgyűlést, hogy a 2022. november elsejével kihirdetett veszélyhelyzet időtartamát az erre vonatkozó közjogi keretek betartásával további 180 nappal ismételten meghosszabbíthassa.

Erre annak érdekében van szükség, hogy minden szükséges eszköz rendelkezésre álljon a háború elől menekülők megsegítésére, támogatására, elhelyezésére, valamint, hogy Magyarország mielőbb maga mögött hagyja a háború káros következményeit – mondta.

Hangsúlyozta, a kormány nem korlátlan felhatalmazást kér az Országgyűléstől. A törvényjavaslatban szereplő időkorlát, valamint az Országgyűlés felé fennálló, a 2022 novembere óta már az alaptörvényben is rögzített tájékoztatási kötelezettség egyértelműen biztosítja a parlamenti kontroll érvényesülését. Hozzátette: a kormánynak az alaptörvényből következő kötelezettsége az is, hogy ha a háború és a világgazdasági helyzet lehetővé teszi, akkor kezdeményezze a veszélyhelyzet megszüntetését.

Az államtitkár kiemelte: Magyarország közvetlen szomszédjában, Ukrajna területén több mint két éve dúl háború és ennek humanitárius és gazdasági hatásai hazánkat továbbra is egyértelműen érintik.

"Ezek a negatív hatások már több mint két éve mindennapjaink részévé váltak, ami jelen távlatból is egyértelműen igazolja a különleges jogrend fenntartásának indokoltságát" – jelentette ki.

Emlékeztetett: a veszélyhelyzet ideje alatt a kormány rendkívüli intézkedéseket vezetett be, hogy enyhítse a fellépő negatív helyzeteket. Egyebek mellett meghosszabbította a lakossági hiteleket érintő kamatstopot, a rezsivédelmi alappal és az ehhez kapcsolódó pluszforrások bevonásával küzdött az elszabaduló energiaárak ellen és árfigyelő rendszert is bevezetett.

Arra is kitért: az orosz–ukrán háború a II. világháború óta nem tapasztalt humanitárius kihívás elé állította a kontinenst és megváltoztatta Európa gazdasági kilátásait is. A humanitárius krízishelyzet kezeléséhez és a nemzetközi gazdasági változások következményeinek elhárításához és kezeléséhez Magyarországnak továbbra is biztosítania kell a hatékony, gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetőségét – indokolta a javaslatot.

A Fidesz támogatta a veszélyhelyzet meghosszabbítását és a KDNP-is, mondván, ez lehetőséget ad a kormánynak a gyors reagálásra.

Demokratikus?

A Demokratikus Koalíció szerint viszont az a helyzet, hogy a kormánypártok nem tudnak és nem is akarnak alkotmányos módon kormányozni.

Arató Gergely, a DK vezérszónoka arról beszélt, a javaslat annak a bizonyítéka, hogy a kormánypártok nem tudnak és nem is akarnak alkotmányos módon kormányozni. A politikus sorolta azokat a korábban elfogadott döntéseket, amelyek az értékelése szerint ezt támasztják alá.

Arató Gergely úgy fogalmazott: "ez az önök reakciója az orosz–ukrán háborúra". Törvényi felhatalmazást keresnek, hogy kontroll nélkül folytathassák amit eddig is tettek, a közvagyon magánvagyonná alakítását, az emberek és az önkormányzatok jogainak korlátozását. Erre kell a veszélyhelyzet, ez a célja, szó sincs arról, hogy a háborús veszélyhelyzethez ennek bármi köze lenne – összegzett.

Arató Gergely szerint, ha szerencsésen véget érne a háború, gyorsan kitalálnának valami új indokot a veszélyhelyzet hirdetésére. Kitért arra, hogy a többi uniós államban rendkívüli jogrend nélkül is tudják kezelni a háborús helyzetet.

A DK-s politikus azt mondta, a javaslat értelme, hogy még a parlamentbe se kelljen behozni törvénymódosításokat, hanem "úgy lehessen belematatni a törvényekbe", hogy erről sem a képviselők, sem a választók nem értesülnek. A javaslat szerinte arról szól, hogy a kormány lényegében azt csinál, amit akar, akkor hoz jogszabályt a parlament elé, amikor ebben propagandaelőnyt lát – fogalmazott az ellenzéki politikus.

Feltette a kérdést: mikor kaptak tájékoztatást a képviselők arról, hogy "mit művelnek" veszélyhelyzeti kormányzás címén?

További ellenzők

Hajnal Miklós, a Momentum vezérszónoka azt mondta: a veszélyhelyzet és a rendeleti kormányzás alapjaiban teszi jelentéktelenné az Országgyűlést.

A kormánynak nem volt elég, hogy a kétharmados többséggel "kényük-kedvük" szerint írhatják át a törvényeket, az alkotmányt, pár nap leforgása alatt tudnak sürgős tárgyalással vagy kivételes eljárással olyan törvényeket hozni, amelyek emberek millióinak az életét forgatják fel. Az is tehertétel, hogy a Parlament falai között eljátsszák, "Magyarországon még névleg demokrácia van" – fogalmazott.

Feltette a kérdést a kormánypárti képviselőknek – akik szerinte "minden bizonnyal ismét gondolkodás nélkül" megszavazzák majd a törvénymódosítást –, mi okuk van arra, hogy újra és újra meghosszabbítsák a rendeleti kormányzás hatályát. "Megunták, hogy 2010 óta a nevüket adják az ország szétlopásához, az állami ellátórendszerek lezüllesztéséhez és a keleti diktatúrák kiszolgálásához?" – kérdezte.

A rendeleti kormányzás folytatása nem Magyarországot, a magyar állampolgárokat szolgálja, csupán a hatalom érdekeit védi, ezért a javaslat célja is csak a hatalom bebetonozása, amit nem tudnak támogatni - összegzett.

Politikai trükk

Novák Előd (Mi Hazánk) a háborús veszélyhelyzetet politikai trükknek, a hatalommal való visszaélés eszközének nevezte. A vezérszónok azt kérdezte, hogy ha tényleg háborús veszélyhelyzet van, akkor miért küldik a magyar katonákat a világ más országaiba?

A felszólaló hangsúlyozta, hogy az utóbbi négy évben a kormány több, mint ezer veszélyhelyzeti rendeletet fogadott el, köztük olyanokat is, amelyeknek nem volt közük a koronavírus-járványhoz vagy az Ukrajnában zajló háborúhoz. A meghosszabbításnak diplomáciailag is rossz az üzenete, a Mi Hazánk ezért sem támogatja – jelentette ki az ellenzéki képviselő.

Egyet sem semmisítettek meg

A vita lezárása után Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára hangsúlyozta, a kabinet negyedévente írásban tájékoztatja az Országgyűlés elnökét, illetve a parlamenti bizottságok elnökeit a veszélyhelyzeti kormányrendeletekről és azok tartalmáról.

Külön felhívta a figyelmet, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) eddig egyetlen veszélyhelyzeti kormányrendeletet sem semmisített meg.

Az államtitkár úgy fogalmazott: tudomásul veszik, hogy a baloldali ellenzék nem támogatja a kormányt abban, hogy hatékony válaszokat tudjon adni a veszélyhelyzetre. Valójában a baloldali ellenzék azon dolgozik Brüsszelben, hogy Magyarország ne kapja meg a neki járó uniós pénzeket, aminek az a következménye, hogy a kabinetnek nagyobbrészt az EU támogatása nélkül kell leküzdenie a háború okozta gazdasági veszélyeket – jelentette ki.

Mikor kezdődött?

Amúgy – még a régi törvényi besorolás szerint a – tömeges bevándorlás okozta veszélyhelyzet 2016 márciusában kezdődött, aztán jött a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet, majd az Alaptörvény 9., és 10. módosítása alapján az elnevezés veszélyhelyzetre módosult, így előbb a Covid-járványra, majd a háborús helyzetre vonatkozóan vezették be.

Egyébként egy pár hónapos időszak kivételével folyamatosan veszélyhelyzet van idehaza, így eddigre már több mint 3000 napja rendeleti kormányzás folyik Magyarországon.

Hogyan változott?

Látszik, hogy a "veszélyhelyzeti" szabályozás számos változáson ment keresztül a koronavírus-világjárvány magyarországi megjelenése valamint az orosz–ukrán konfliktus kialakulása óta.A kormány 2020. március 11-én hirdetett először veszélyhelyzetet, akkor a koronavírus-járványra való hivatkozással. Gulyás Gergely az akkori kormányinfón beszélt erről, maga is példátlannak nevezve az intézkedést Magyarország rendszerváltás óta eltelt időszakára vonatkozóan. Ekkor hangzott el a "különleges", vagy "rendkívüli jogrend" kifejezés is.

Pár hónappal később már módosultak is az alaptörvény különleges jogrenddel kapcsolatos szabályai: az alkotmány kilencedik, 2020 decemberében elfogadott módosítása szerint a különleges jogrendnek - az ország veszélyeztettségének növekvő mértékét figyelembe véve - három esete van: a hadiállapot, a szükségállapot és a "legenyhébb" veszélyhelyzet.

A háborúra adott válaszként Orbán Viktor miniszterelnök 2022. május 24-én jelentette be, hogy a kormány háborús veszélyhelyzetet hirdet ki, november elsejétől pedig annyi történt, hogy a parlamenti képviselők úgy döntöttek, a kormány a veszélyhelyzet harminc napon túli meghosszabbítását az Országgyűléstől alkalmanként legfeljebb 180 napra kérheti.

A rendkívüli jogrendek lényege elvileg az, hogy a kormány hatékonyan és gyorsan tudjon reagálni a felmerülő problémákra. Ám a veszélyhelyzeti – és rendeleti – kormányzás kritikusai szerint 2020. óta a kormány jó pár olyan rendeletet is hozott – számos, sokak számára segítséget jelentő szabály mellett –, amelyek normális esetben súlyos vitákat váltottak volna ki.

  • Ilyen volt a fejlesztési támogatások és önkormányzati adóbevételek elvonása, valamint az ingyenessé tett parkolás, amely jelentős bevételkiesést okozott az önkormányzatoknak.
  • Egy így meghozott szabályban az ellenzéki vezetésűvé lett Gödtől elvonták a területén működő Samsungtól befolyó iparűzési adót, amelyet a fideszes vezetésű Pest vármegyei önkormányzat kapott meg.
  • A veszélyhelyzetre hivatkozva hosszabbították meg a közadatigénylés teljesítésére előírt 15 napos határidőket 45, illetve 90 napra.
  • A gyülekezéseket, tüntetéseket a koronavírus idején tiltották, 2020 novemberétől 2021. május végén enyhítette, és a labdarúgó-Európa-bajnokság előtt szüntették meg. Tegyük hozzá, ilyen és hasonló szabályok máshol is voltak Európában.
  • A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak és oktatóinak ellenállása után érvénytelenítették az akkori őszi félévet, a helyi népszavazások moratóriumát is fenntartották jó ideig, de a sztrájkjogot és adótitkot érintő szabályok is születtek, amelyeket a rendszer kritikusai szerint nem feltétlenül a veszélyhelyzeti kormányzáshoz kapcsolódóan kellett volna meghozni, annak ellenére, hogy minden egyes döntésnek volt indoklása, kapcsolódási pontja az éppen aktuális veszélyhelyzettel...

(MTI)/Blikk

Címlapkép forrása: MTI/Koszticsák Szilárd
Orbán-kormány
VESZÉLYHELYZET
Rendeleti Kormányzás
covid
HÁBORÚ
Orbán Viktor
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.03.20. - 13:39
Módosítva 2024.03.20. - 13:40
A- A+

  • Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

    Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

  • Besült a rezsitrükk

    Besült a rezsitrükk

  • Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

    Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

  • Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

    Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

  • Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

    Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

  • Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

    Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

  • Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

    Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

  • A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

    A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

  • Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

    Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

  • Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

    Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

  • „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

    „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

  • Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

    Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

  • Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

    Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

  • Lemondott Polt Péter

    Lemondott Polt Péter

  • Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

    Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

  • Drágul a tankolás

    Drágul a tankolás

  • Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

    Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

  • Magyar Péter elindult Nagyváradra

    Magyar Péter elindult Nagyváradra

  • Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

    Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

  • Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

    Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

  • Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

    Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element