Az állam az egészségügyi magánszolgáltatókkal kívánja megtéríttetni az általuk elkövetett hibák orvoslásának költségeit - írja egy jogszabálytervezet alapján a Népszava.
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára a szeptemberi Portfolio Private Health Forum 2023 konferencián jelentette ki: a félrekezelések költségét a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ki fogja számlázni a magánbiztosítónak, ugyanis az nem működik, hogy az állami kórházak egyfajta védőhálók legyenek a magánszektor mögött.
Takács Péter akkor úgy fogalmazott, hogy
azért könnyű ma Magyarországon magánegészségügyi vállalkozást működtetni, mert minden kockázatot átvesz és elvisz az állam.
Egy friss, a Belügyminisztérium honlapján már olvasható jogszabálytervezet szerint a fővárosi kormányhivataltól kaphatnak a jövőben fizetési meghagyást a magánszolgáltatók,
HA A PÁCIENSEIK KEZELÉSE VAGY AZ ANNAK NYOMÁN KIALAKULT SZÖVŐDMÉNY ELLÁTÁSA AZ ÁLLAMI INTÉZMÉNYEKBEN FEJEZŐDIK BE.
A Népszava arra irányuló kérdésére, hogy mekkora szolgáltatástömeg és közpénzkiadás terheli az állami szektort a magánellátóknál keletkezett szövődmények kezeléséért, a NEAK nem tudott pontos számot mondani.
A hatálybalépést követően – a szabályozás gyakorlati alkalmazásával – lesznek pontos adatok ezekről az esetekről.”
- fogalmaztak.
Hangsúlyozták, hogy a társadalmi egyeztetésen lévő tervezet célja, hogy ha valakit a magánellátásban nem a szakmai szabályoknak megfelelően kezelnek, és emiatt állami ellátásban szükséges tovább kezelni, akkor az utóbbi költségét a felelős magánszolgáltató köteles legyen az állami egészségbiztosító számára utólag megtéríteni. Kiemelték: ez azért fontos, mert a magánellátásból eredő profit a magánszolgáltatónál jelenik meg, ezért joggal várható el, hogy a szolgáltató viselje a tevékenységével járó kockázatot is, mintegy szavatolva munkája minőségét. (Portfolio)