Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Három rendhagyó fűtési módszer

Technika
2024.01.17.
Profile picture for user Rambo
Rambo
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
29

Bitcoinbányászattal, szuperszámítógépekkel és adatközpontokkal

Miért menjen kárba a megtermelt hő, ha fel is lehet használni? Egyre többen fordulnak kézenfekvő, de eddig kevésbé elterjedt megoldásokhoz a fűtés biztosítására.

A bitcoin melege

A MintGreen cég 2021-ben jelentette be a kanadai Lonsdale Energiavállalattal indított közös projektjét, aminek keretében North Vancouver városának fűtését tervezik ellátni a bitcoinbányászat által generált hővel, hogy a kriptopénzzel való kereskedés során keletkező rengeteg hőenergia ne váljon feleslegessé. A Lonsdale Energiavállalat a bejelentés idején körülbelül 7000 lakás távhőszolgáltatását látta el a településen és ezek az otthonok lehetnek az elsők, amelyeket részben a bitcoin előállításához szükséges szerverek melege védhet a hidegtől.

A tervek szerint a MintGreen többszáz szervert telepít North Vancouverbe, és ezek energiafelhasználásának 96%-át hasznosítják majd hőenergia formájában. A cég immerziós folyadékhűtéssel vezeti el a felesleges hőt a szerverektől: az egységeket egy elektromosságot nem vezető olajjal teli tartályba helyezik el, majd a felmelegedett folyadékot egy hőcserélő rendszerhez juttatják, így éri el a távhőszolgáltató csővezetékeit. Az eszközt a MintGreen digitális kazánoknak nevezte el és ennek első "szeletét" 2023 novemberében mutatták be. A kisméretű Hot Slice prototípust további részegységek követik majd, míg össze nem áll a teljes berendezés.

The debut of HOT SLICE 🍕

1:12 scale Digital Boiler

District Heating 🤝🏻 Bitcoin Mining pic.twitter.com/YhfTKMkQAU

— MintGreen (@MintGreenHQ) November 8, 2023

A cég a tervek megvalósításán folyamatosan dolgozik és egy kisebb volumenű projektet már el is indítottak, amihez szintén a kriptovaluták melegét használják fel. A vancouveri Shelter Point Distillery főzde által készített whiskey-k, vodkák és ginek hordói már 2022-ben nyolc darab S9 bányagép által fűtve érlelték az italokat a MintGreennel közös program eredményeképpen. Azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy a városi bitcoinfűtés mikor válik majd valóra, ha egyáltalán tényleg valóra válik.

Szuperhatékony fűtés szuperszámítógépekkel

Az Edinburghi Egyetem fejlett számítási létesítményének (ACF) szuperszámítógépe sok fontos kutatási projektben segíti a kutatókat, de hamarosan már nem csak a nagy teljesítményű komputer, hanem az általa termelt hő is hasznossá válhat. A klímamodellezéshez és más munkákhoz használt ARCHER2 szuperszámítógép évente 70 GWh hulladékhőt termel az egyetem leírása szerint, de hamarosan egy újabb, még erőteljesebb, exaflopos szuperszámítógépet terveznek szolgálatba állítani a létesítményben, ami az évente elpazarolt hőenergiát 272GWh-ra emeli. Ezzel az energiával a számítások szerint akár többezer otthon fűtését lehetne megoldani, amennyiben sikerül a megfelelő rendszert kialakítani.

Az infrastruktúra részeként a számítási központ közelében található, régi bányát fogják felhasználni, pontosabban annak vizét. A vizet a számítógépek elvezetett hője melegíti majd maximum 40 Celsius-fokra, majd innen természetes úton (a talajvízzel) a kijelölt épületekhez jut, ahol hőszivattyúkkal hasznosítják és melegítik vele az otthonokat. Az egyetem magyarázata szerint a módszer azért is lehet életképes megoldás a fűtés ellátására, mert az Egyesült Királyság lakosságának közel negyede él használaton kívüli bányák "felett", ezért ideális esetben akár hétmillió otthon hőszivattyús fűtési infrastruktúráját tudnák így kialakítani más intézmények bevonásával.

Szuperszámítógépeket más országokban is terveznek használni ilyen célokra: Magyarországon például a Debreceni Egyetemen elhelyezett Komondor szuperszámítógép által termelt hőt a helyi sportuszoda fűtéséhez alkalmazzák, ahogy azt Papp László, Debrecen polgármestere elmondta a számítógép januári átadóján.

Adatközpontokkal melegített otthonok

Az előzőhöz hasonló projekt formálódik az Octopus Energy és a Deep Green együttműködésével Angliában, ahol már az első tesztre is sor került: ennek keretében a Deep Green tavaly tavasszal egy kisebb adatközpontot épített Exmouth településének szabadidőközpontja alá, hogy azzal biztosítson lényegében ingyen fűtést az uszoda számára. A rendszer mindkét irányban működik: a szerverek melegítik a vizet és a hő elvezetése révén spórolni lehet a berendezések hűtésével. A rendszer kibővítése után már nem csak egy, hanem akár 200 uszoda profitálhat a megoldásból szerte az Egyesült Királyságban és erre nem is kell sokat várni, mivel az elkövetkező két évben tervezik a projekt kivitelezését a Guardian hírei szerint. Az uszodák csak az első lépést képviselik a tervekben, később a távhőszolgáltatók együttműködésével más helyekre is eljuthat az adatközpontok melege.

A Microsoft is bejelentett egy ehhez hasonló programot a Fortummal közösen 2022-ben: a cég a Helsinki környékén épített új adatközpontjának felesleges hőenergiáját a közeli települések épületeihez vezeti el 900 kilométernyi vezetéken át, hogy közel 250 000 lakos juthasson ezen a módon meleghez. A Microsoft tavaly decemberben vásárolta meg a leendő adatközpontnak helyet adó, 21,6 hektáros területet Espooban, amelyet a Fortum által tavaly október óta épülő hőszivattyúrendszerhez kapcsolnak majd. A finn beruházás lesz (egyelőre) a legnagyobb ilyen jellegű projekt és a Microsoft adatközpontja három település, Espoo, Kauniainen és Kirkkonummi fűtési igényének 40%-át elégítheti ki. (Fotó: EPPC, gremlin/Getty Images)/Rakéta
MICROSOFT
ISMERETTERJESZTŐ
BITCOIN
FENNTARTHATÓSÁG
Profile picture for user Rambo
Rambo
Publikálva 2024.01.17. - 12:59
29
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Nagyon sokan Bíró Adának nézték Magyar Pétert

    Nagyon sokan Bíró Adának nézték Magyar Pétert

  • 15 milliárd forintért árulják a New York-i luxuslakást, amit Matolcsy Ádám baráti köréhez kötöttek

    15 milliárd forintért árulják a New York-i luxuslakást, amit Matolcsy Ádám baráti köréhez kötöttek

  • 10 települést látogat meg Magyar Péter 3 nap alatt

    10 települést látogat meg Magyar Péter 3 nap alatt

  • A hüvös és kissé szeles időben szükszég lesz az esernyőkre is

    A hüvös és kissé szeles időben szükszég lesz az esernyőkre is

  • Távozott posztjáról az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat vezetője

    Távozott posztjáról az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat vezetője

  • Olyan vadaskertje van Mészáros Lőrincnek, ahol nagyvadakat lehet lelőni milliókért

    Olyan vadaskertje van Mészáros Lőrincnek, ahol nagyvadakat lehet lelőni milliókért

  • Sulyok Tamás: „A családban azt hallottam, hogy mi soha senkinek nem ártottunk”

    Sulyok Tamás: „A családban azt hallottam, hogy mi soha senkinek nem ártottunk”

  • 300 millió forintba került egy 8 fő fogadására alkalmas minibölcsőde - Miért?

    300 millió forintba kerül egy 8 fő fogadására alkalmas minibölcsőde - Miért?

  • Óriási a balhé Orbán és Farage „dzsemboriján” - a rendőrség leállíttatja a rendezvényt

    Óriási a balhé Orbán és Farage „dzsemboriján” - a rendőrség leállíttatja a rendezvényt

  • Nosztalgia autóbusz-dekorációs pályázat: eredményt hirdetett a Volánbusz

    Nosztalgia autóbusz-dekorációs pályázat: eredményt hirdetett a Volánbusz

  • Trócsányi László kapott maga fölé egy kancellárt a Károlin, miután nemet mondott az Alkotmánybíróság elnöki posztjára

    Trócsányi László kapott maga fölé egy kancellárt a Károlin, miután nemet mondott az Alkotmánybíróság elnöki posztjára

  • "Schadl titkárnője azt mondta, az osztalék felén osztozunk mi, a másik feléből kap még Völner Pál is"

    "Schadl titkárnője azt mondta, az osztalék felén osztozunk mi, a másik feléből kap még Völner Pál is"

  • Magyar Péter: Alakul a Fidesz-DK-Mi Hazánk nagykoalíció

    Magyar Péter: Alakul a Fidesz-DK-Mi Hazánk nagykoalíció

  • Havazik az Alpokban és a Tátrában

    Havazik az Alpokban és a Tátrában

  • A póthelyszínről is kidobták Orbánék brüsszeli konzervatív konferenciáját

    A póthelyszínről is kidobták Orbánék brüsszeli konzervatív konferenciáját

  • Így vegzálná a független sajtót és a civileket a CÖF

    Így vegzálná a független sajtót és a civileket a CÖF

  • Havas Henrik lett a Gattyán György-féle online médiacég elnöke

    Havas Henrik lett a Gattyán György-féle online médiacég elnöke

  • Kiterjeszti a sarcot az Orbán-kormány

    Kiterjeszti a sarcot az Orbán-kormány

  • Tagadja a Boeing, hogy gond lenne a 787-es gépek biztonságával

    Tagadja a Boeing, hogy gond lenne a 787-es gépek biztonságával

  • Magasabb fokozatra emelték a terrorkészültséget Magyarországon

    Magasabb fokozatra emelték a terrorkészültséget Magyarországon

  • Benzines és dízelautóra telik a magyaroknak

    Benzines és dízelautóra telik a magyaroknak

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element