A betegség korai észlelése néha segíthet a degeneráció lelassításában
A gyógyíthatatlan betegség főként idősebb korban érinti az embereket. Vannak figyelmeztető jelek, amelyekre érdemes odafigyelni, ezek segíthetnek ugyanis abban, hogy időben észrevegyük a problémát – írta meg a life.hu.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint világszerte több mint 55 millió ember szenved demenciában. Az ember kognitív képességei – a memória, a gondolkodás, a problémamegoldás, a beszéd és a viselkedés – napi szinten sérülnek, és jelenleg nincs gyógymód az állapotra. A demenciának mintegy 200 változata van, köztük a legelterjedtebb az Alzheimer-kór, amely főként az élet későbbi szakaszában érinti az embereket. Az Alzheimer Társaság szerint a 65 év feletti emberek mintegy 40 százaléka tapasztal valamilyen típusú memóriavesztést.
Az életkorral összefüggő memóriakárosodás azonban természetes módon jelentkezik az embereknél, ahogy öregszenek, számos figyelmeztető jelre érdemes azonban odafigyelni, amelyek a demencia kialakulására utalhatnak.
A betegség korai észlelése néha segíthet a degeneráció lelassításában, ha a kezelést minél korábban elkezdjük. Egy jelre különösen felhívták a figyelmet: előfordulhat, hogy egy demenciával élő személy nem megfelelő helyre teszi a dolgait. Például a pénztárcáját a fagyasztóba vagy a karóráját a cukortartóba.
A demenciára utaló korai jelek közé tartozik az is, hogy az idős ember elveszíti a tér- és időérzékét, és eltéved az utcában, ahol évek óta él. A demenciában szenvedő személy elfelejtheti, hogyan végezze el a tipikus rutinokat és feladatokat, például a főzést, takarítást vagy öltözködést – írja a Mirror. (magyarhirlap.hu)