Akkora robbanás történt az űrben, hogy abba még a Föld légköre is beleremegett
Egy távoli, még csupán születőben lévő fekete lyuk robbanása még a Földünk légkörében is éreztette hatását. A GRB 221009A jelű gamma-kitörés tőlünk hozzávetőleg 2,4 milliárd fényévre következett be, és a közelmúltban figyeltek fel rá a tudósok.
A mi bolygónk légkörét is átalakította
A tavaly októberben észlelt esemény a legnagyobb robbanás a világűrben, melyet valaha emberi figyelem végigkísért - írja a ScienceAlert. A kutatók azt is hozzátették, hogy a történtek hatására változások alakultak ki a földi ionoszféra elektromos mezejében, kb. 500 kilométeres magasságban. Mirko Piersanti, a L’Aquilai Egyetem és az Olasz Asztrofizikai Intézet kutatója munkatársaival együtt műholdas megfigyeléseket és egy úttörő analitikus modellt is felhasznált az elemzéseihez.
A gamma-sugárzás az elektromágneses spektrum legnagyobb energiájú része, mely szupernóva-robbanásokhoz hasonló események eredményeként született. Ez a sugárzás nem jelent komoly problémát, mivel az atmoszféra semlegesíti, az energia ugyanakkor interakcióba léphet a légkörrel.
Az ionoszféra körülbelül 50-1000 kilométerre található a felszíntől. Az atmoszféra különösen vastag rétegéről van szó, ahol a Napból jövő ultraibolya- és röntgensugárzás ionizálja az atomokat és molekulákat, ekként szabad elektronokat hozva létre.
Az ionoszféra képes visszaverni a kommunikációra és navigációra használt rádióhullámokat. Ha bekövetkezik egy napkitörés, a visszaverődés alakulásának megfigyeléséből következtetni lehet az alsó ionoszférában beállt változásokra. (femcafe.hu)