Moszkva szerint az, hogy Nikol Pasinján örmény miniszterelnök nem megy el az Oroszország vezette Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete csúcstalálkozójára, Örményország legújabb oroszellenes lépése, amely mögött valójában a Nyugat áll – írja a Reuters.
A Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (KBSZSZ, angolul CSTO, oroszul ODKB) Oroszország és néhány más szovjet utódállam katonai szövetsége, amely egyfajta ellen-NATO-ként jött létre a Szovjetunió felbomlása után. A szervezet egyetlen érdemi katonai hatalma Oroszország, a többiek – Kazahsztán, Belarusz, Örményország, Tádzsikisztán, Kirgizisztán – védelmi kiadásai jelentősen elmaradnak Moszkváé mögött.
ÖRMÉNYORSZÁG MÁR JÓ IDEJE KIFELÉ KACSINGAT A SZERVEZETBŐL ÉS AZ OROSZORSZÁGGAL VALÓ SZÖVETSÉGBŐL IS,
ugyanis Moszkva lényegében a füle botját sem mozdította a korábban örmények lakta, de Azerbajdzsánhoz tartozó Hegyi-Karabah kérdésében, amely miatt Jereván és Baku több háborút is vívott egymással az elmúlt évtizedekben. Végül szeptemberben Azerbajdzsán egy nap alatt elfoglalta a régiót, az örmények nagy része pedig elmenekült.
Pasinján szerdán az örmény parlament előtt azt mondta, a Moszkva vezette katonai szövetség újra és újra képtelen volt megvédeni Örményország érdekeit. Hozzátette, Jereván biztonsági kérdésekben most többfelé tájékozódik, de még nem született döntés arról, elhagyják-e a KBSZSZ-t.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerint Pasinján döntése, hogy távol marad a KBSZSZ csúcstalálkozójától, események láncolatának legújabb eleme.
Nyilvánvalóan a Nyugat áll e mögött. A Nyugat, amelynek ukrajnai tervei kudarcot vallottak, most Örményországot szorongatja, és megpróbálja elszakítani Oroszországtól
– mondta szerdán az éles kijelentéseiről ismert szóvivő.
Örményország valóban tájékozódik a Nyugat felé biztonsági kérdésekben, nemrég közös örmény–amerikai hadgyakorlatot is tartottak az országban. (Portfolio)