Van abban valami végtelenül nevetséges, hogy miközben svéd vadászgépekkel védjük az ország légterét fúrjuk a csúcstechnológiát képviselő katonai partnerünk NATO-tagságát. Ráadásul mindent alulmúló színvonalú indoklással.
A NATO-ban elfogyott a türelem a magyar arcoskodással kapcsolatban. Stoltenberg NATO-főtitkár felszólította Magyarországot, hogy azonnal járuljon hozzá Svédország csatlakozásához. Nem csoda, a magyar kormányzó párt tagjai mondtak már mindent és mindennek az ellenkezőjét, végül is a jelenlegi háborús helyzetben ez nem egy gyerekhomokozóba való probléma.
Jens Stoltenberg, miután találkozott Novák Katalin köztársasági elnökkel elmondta, hogy a budapesti kormány többször is kijelentette, nem Magyarország lesz az utolsó, ahol ratifikálják Svédország csatlakozását. Most Budapestnek teljesítenie kell a kötelezettségét. Erdogan török elnök nemrég bejelentette, hogy a továbbiakban nem akadályozza Svédország NATO-tagságát.
Nem Magyarország lesz az utolsó, aki ratifikálja a svéd NATO-csatlakozást, ami mellett sokkal több érv szól, mint ellene - jelentette ki az ATV kérdésére Novák Katalin Brüsszelben, a NATO-főtitkárral közös sajtótájékoztatóján.
Érdemes emlékeztetni, hogy Novák Katalin kijelentésének ebben a témában nemcsak protokoll jelentősége van, hiszen hivatalosan ő a magyar hadsereg főparancsnoka. Az már nagyobb probléma, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter mindössze egyetlen nappal korábban még mindig a svédek tiszteletlenségéről beszélt. Valahogy egyeztetni kellene legalább egymással a kormánypárti politikusoknak, mielőtt ország-világ előtt egy háború idején a kontinenst érintő stratégiai kérdésekben nyilatkoznak. Mindazonáltal Szijjártó Péter eget rengető gondja, hogy az ő nagyszerű levelére nem válaszolt svéd kollégája. Ha politikusunk persze kulturálisan minimálisan tájékozott lenne, akkor tudhatná, hogy Svédországban a hatalmi ágak szigorú szétválasztása miatt egy oktatófilmet nem fog kommentálni egy külügyminiszter, így valószínűleg félretették a levelét, mint értelmezhetetlent.
Szijjártó cicaharcos vitézkedése ellenére valamennyire megnyugtatóak voltak Novák Katalin érett gondolatai a témában.
Svédország erősebbé és hatékonyabbá tenné a NATO-t, csatlakozása hozzájárul a szervezet megerősítéséhez, egységéhez. Támogatom, hogy Svédország mielőbb a NATO tagja legyen - jelentette ki a köztársasági elnök.
Ha valaki ismeri a svédeket, akkor tudja, hogy náluk békésebb, barátságosabb népet nem sokat találunk a Földön. Egyetlen példa, Európában ők élnek a leghosszabb ideje teljes békében, még a két világháborúból is ki tudtak maradni. És ennek megfizették az árát, hiszen egy nagyon korszerű és erős hadsereget tudhatnak maguk mögött. Volt idő, amikor nemzeti jövedelmük 10 százalékát is fegyveres erőik fejlesztésére fordították. Nem véletlen, hogy az általuk gyártott Gripen vadászgépek ma jobban vizsgáznak az Ukrajna körüli járőrözésben, mint a versenytárs amerikai F-16-osok. Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy a magyar politikusok mostanában azzal büszkélkednek, a hadseregünkre fordított összegek végre elérik a nemzeti jövedelem 2 százalékát. Ha valaki összeveti a magyar és a svéd nemzeti jövedelmet, akkor megérti, miért van az, hogy egyszerűen nem egy osztályban focizik a két fegyveres erő. Érthetőbben fogalmazva, előbb dobnak ki minket a NATO-ból, mint hogy a svédeket ne vegyék fel.
Magyarország esetleges nemmel szavazása a svéd NATO-tagságra valószínűleg példátlan következményekkel járna. Egyrészt végleg besorolnának minket Putyin táborába, másrészt ebből következően, mint árulókat kezelnének minket. Ne feledje senki, Németh Zsolt az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, a júliusi vilniusi NATO-csúcs után elmondta, a sikeres találkozó egyik fontos eredménye volt, hogy a szervezet újra definiálta Oroszország megítélését. Ebben a fenyegetettségi skálán Moszkvát a legmagasabb szintre emelték, a terrorizmussal került egy osztályba.
Most Oroszország vonatkozásában egyértelművé vált az, hogy Oroszország A FENYEGETÉS. Ebben a szerepében gyakorlatilag a terrorizmussal együtt A FENYEGETÉS.
Németh Zsolt szerint a vilniusi csúcson a magyar külpolitika számára is irányadó döntések születtek, ezért meglepően érthetetlen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter folyamatos azóta is tartó ágálása. A meccs eldőlt, Svédország tagja lesz a NATO-nak, a kérdés, hogy mikor értik meg ezt a magyar külügyminisztériumban is. (PIAC&PROFIT)