Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
{{title}}
{{title}}

A tények ellentmondanak az Orbán-kormányak rakétaügyben

Belföld
2023.06.15.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

A tények ellentmondanak az Orbán-kormányak rakétaügyben 

Az Egyesült Államok most el sem adná, a kormány pedig állítja, meg sem venné a HIMARS-rendszert. Pedig szakértők úgy vélik, ez a legjobb rendszer, és szükség lenne rá.

– Jókora lyuk tátong a magyar védelmi képességeken. Várhatóan idén hadrendbe állnak az első Leopard 2A7-es harckocsik Magyarországon, de még mindig hiányoznak azok a korszerű gépesített rakétavető ütegek, amelyek nélkül nem igazán lehet hatékony páncélos dandárt üzemeltetni – fogalmazott katonai forrásunk. A szakértő által említett rakétabeszerzési-igény újabb megvilágításba helyezi a Washington Post szerdai cikkét, amely tényként állította: a magyar kormány 735 millió dollár, mai áron mintegy 250 milliárd forint értékben nagy hatótávolságú, precíziós rakéta-sorozatvetőket – 24 kilövő rendszert és 100 rakétát – akar vásárolni az Egyesült Államoktól, ám az üzletet blokkolják a tengerentúlon.

James Risch idahói szenátor azt nyilatkozta a lapnak: egyelőre leállította a tranzakciót, mivel a magyar kormány nem támogatja Svédország NATO-tagságát.

A Honvédelmi Minisztérium (HM) tagad: „Az előző kormányzati ciklusban a beszerzésekért felelős kormánybiztos levélben kért információt a HIMARS rakétarendszerekre vonatkozóan, 2022. márciusi határidővel. Erre válasz az amerikai féltől nem érkezett, a tárca az ügyet ezzel lezártnak tekintette.”

Ennek ellentmond viszont, hogy a szenátus külügyi bizottságának rangidős republikánus tagja, James Risch csak egy folyamatban lévő ügyletet állíthat le. A tárca állítását kétségessé teszi az is: míg a HM szerint tavaly tavasszal letettek az amerikai rakéták vásárlásáról, az egyik kormánylap még tavaly ősszel is arról írt: „Hazánk érdeklődik a HIMARS, illetve az ehhez hasonló nagy hatótávolságú rakétarendszerek iránt is.”

Arról, hogy a kormány talán mégsem tett le végleg a HIMARS-beszerzésről, idén januárban a Szabad Európa írt. A Honvédelmi Minisztérium kötelékébe tartozó több forrására hivatkozva azt állította a portál: 2022 után ismét felmerült a HIMARS-ok beszerzése. Erről később az ATV kérdezte meg Szijjártó Péter külügyminisztert – egy, a török ipari miniszterrel tartott rendezvényen –, aki nem cáfolta az értesülést. Azt mondta: „Vannak ajánlatok az asztalon, egészen újak, néhány másodpercesek is. (…) És természetes, hogy amikor fegyvereket vásárolunk, akkor leginkább a szövetségesek jönnek szóba, NATO-tagországok, mint például Törökország vagy bármely más NATO-szövetségesünk.”

Az amerikai külügyminisztérium honlapján szerepel annak a leírása, hogyan vehetnek más államok amerikai fegyvereket. Az egész egy hivatalos szándéklevéllel kezdődik, aminek tartalmaznia kell a megveendő fegyvert és a hozzávetőleges összeget. Ezt a levelet az amerikai kormány – a Pentagon, a külügyminisztérium és kiemelt ügyekben a Fehér Ház – véleményezi, s a fontosabb tételekhez kongresszusi jóváhagyás is kell. Ha ez megvan, elkészül a részleteket is tartalmazó amerikai „ajánlati és elfogadási levél” (Letter of Offer and Acceptance). A magyar üzlet azonban nyilvánvalóan nem jutott el eddig, bár a kormányzati akadályokat sikerrel vette – különben nem került volna a szenátus illetékes bizottsága elé. A külügyminisztériumi magyarázat szerint a jelentősebb tranzakciók hónapokat, sokszor éveket vesznek igénybe.

James Risch egyébként a Republikánus Párt jobbszárnyához tartozik, Donald Trump elnök híveként tartják nyilván. A Népszava kérdéseket küldött a szenátor washingtoni irodájának, ám cikkünk megjelenéséig ezekre nem kaptunk választ. Többek között azt szerettük volna megtudni, mikori a magyar kormány szándéklevele, mi lett volna a fegyverügylet eredeti határideje és milyen csatornákon ismertette a szenátor aggodalmait a magyar kormánnyal.

Az, hogy még szakmai berkekben is nehezen követhető, mikor, milyen fegyver beszerzését tervezi a kormány, az utóbbi években általánossá vált. Még az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságában sem vázolják a terveket, ha egyáltalán összehívják a testületet. Így a bizottság tagjai is jobbára a sajtóból, illetve a HM közleményeiből értesülnek arról, hogy éppen milyen fegyvert vásárolt a magyar honvédség. Ehhez képest a HIMARS-rakéták iránti érdeklődést lényegében világgá kürtölték korábban.

A HM tegnapi közleményében említett korábbi védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos, Maróth Gáspár például nyíltan beszélt arról, hogy ilyen jellegű eszközöket akarnak vásárolni. „A rakétatüzérség, mint hadrendi elem visszaállítása egyértelműen része a magyar Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak.” – mondta Maróth Gáspár 2022 februárjában a honvedelem.hu-nak adott nyilatkozatában. A cikkben utalás van arra is, hogy Maróth és Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök az Egyesült Államokban megtekintett egy HIMARS éleslövészetet. Az is egy formálódó Himars üzletre utalt: Maróth hangsúlyozta, a vásárlásnál fontos szempont lesz, hogy hazánk be tudjon kapcsolódni a leendő fegyverrendszer hosszú távú kutatási-fejlesztési folyamataiba, hiszen „hosszú távra kell terveznünk minden modern fegyverrendszer rendszeresítésének esetében”. Márpedig a HIMARS körüli fejlesztésekről épp a magyar kormány stratégiai partnere, a Rheinmetall tárgyal az amerikai féllel, a Lockheed Martinnal.

Az, hogy most a HM kizárta a HIMARS-vásárlást azért is figyelemre méltó, mert a szakértők szerint a rendkívül mobilis, nagy hatótávolságú, precíziós rakétarendszernek nincs igazán komoly piaci és harctéri vetélytársa. Ráadásul messzemenően NATO-kompatibilis lenne, miután a környező országok alaposan bevásároltak HIMARS-ból. Románia már 18-at megkapott és 54-et akar venni. Lengyelország 25 körüli HIMARS-szal rendelkezik, ám több százat akar venni, de Lettország és Litvánia is sorban áll a fegyverért. Nem csoda: a hasonló karakterű orosz – a legendás katyusákból kifejlesztett – Grad rakéták ugyan óriási tűzerőt tudnak produkálni, ám pontosságuk, hatótávolságuk nem veszi fel a verseny a HIMARS-szal.

 

Gyilkosan pontosak

A HIMARS rakétavetőkből kilőhető, GPS irányítású rakéták rendkívül pontosak, gyakorlatilag 45 kilométerre is eltalálnak egy tenyérnyi területet, de akár 80-90 kilométeres is lehet a hatótávolságuk. A Himars rakétahordozókból nagyobb hatótávolságú rakéták is kilőhetőek: az egyelőre csak az amerikai hadseregben lévő speciális fegyverek akár 500 kilométerre is elhordják a robbanófejüket. A HIMARS-ok rendkívül mobilisak is, a kilövés után gépjárműre szerelt rakétakilővő perceken belül odábbállhat., így elhárításuk, kilövésük nehéz. Nem véletlen, hogy az Oroszország által megtámadott Ukrajna hadseregének létfontosságú volt a HIMARS-ok beszerzése. Katonai vélekedések szerint ezeknek a nagy hatótávolságú rakétarendszereknek nagy szerepük volt abban, hogy az oroszok végül kénytelenek voltak végül feladni Herszont és a Dnyeper jobb partját.

(Népszava)

Címlapkép forrása: Lockheed Martin
Orbán-kormány
USA
RAKÉTARENDSZER
HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM
HADIIPAR
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.06.15. - 11:17
Módosítva 2023.06.15. - 11:18
A- A+

  • Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

    Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

  • Besült a rezsitrükk

    Besült a rezsitrükk

  • Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

    Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

  • Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

    Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

  • Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

    Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

  • Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

    Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

  • Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

    Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

  • A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

    A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

  • Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

    Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

  • Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

    Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

  • „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

    „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

  • Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

    Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

  • Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

    Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

  • Lemondott Polt Péter

    Lemondott Polt Péter

  • Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

    Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

  • Drágul a tankolás

    Drágul a tankolás

  • Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

    Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

  • Magyar Péter elindult Nagyváradra

    Magyar Péter elindult Nagyváradra

  • Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

    Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

  • Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

    Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

  • Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

    Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element