A kutatók szerint az Amazonas nemcsak bővizűbb, de hosszabb is a Nílusnál.
Bár a világ leghosszabb folyója címet hivatalosan az afrikai Nílusnak ítélték oda olyan tekintélyes források, mint az Encyclopedia Britannica és a Guinness World Records, egy felfedezőkből és kutatókból álló nemzetközi csapat most arra készül, hogy bebizonyítsa, az Amazonast illetné a cím – írja a CNN, amit a Hvg.hu szemlézett.
A Nílus olyan, mint egy féreg, az Amazonas pedig mint egy anakonda
– mondta az expedíció brazil vezetője, Yuri Sanada, hozzátéve, hogy az Amazonas négyszer annyi vizet szállít, mint bármely más folyó.
A 2024 áprilisában induló, 5 hónaposra tervezett, 7000 kilométeres expedíció célja, hogy az Amazonast teljes hosszában bejárja, és a modern műholdas technológia segítségével tudományosan bizonyítsa, hogy nem csupán a világ legnagyobb térfogatú, hanem a leghosszabb folyója is.
A vita nagyrészt abból a kérdésből fakad, hogy hol kezdődik az Amazonas. Míg egyesek – köztük az Encyclopedia Britannica – úgy mérik, hogy a folyó a dél-perui Apurimac folyó forrásvidékénél kezdődik, a folyami expedíciót megálmodó amerikai tudós, James „Rocky” Contos azt állítja, hogy egy távolabbi forrást fedezett fel, ami az észak-perui Mantaro folyó.
Az új forrás felfedezése 77 kilométerrel növeli az Amazonas hosszát a korábban figyelembe vett forráshoz képest
– vélekedett Contos. (Infostart)