Az idei év az infláció letörésének éve, jövőre pedig a növekedést kell helyreállítani – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Közgazdász-vándorgyűlés záró plenáris ülésén.
A tárcavezető felvázolta a csapdahelyzeteket, amelyeket a magyar gazdaságpolitikának el kell kerülnie a következő időszakban.
Nagy Márton a beszéde elején leszögezte, a kormány válságkezelő üzemmódban van. „Az idei év az infláció letörésének az éve, jövőre a növekedést kell helyreállítani″ – mondta a gazdaságfejlesztési miniszter, aki szerint a növekedéshez a legfontosabb, hogy az infláció tovább csökkenjen és a fogyasztás helyreálljon a reálbér-növekedés következtében. Három csapdahelyzetet jelölt meg, amitől meg kell megvédeni a gazdaságot:
- energiacsapda,
- infláció okozta kamatcsapda,
- infláció okozta fogyasztás-visszafogási csapda.
A gazdaságfejlesztési miniszter szerint senki sem gondolta, hogy ilyen mértékben esik vissza a fogyasztás. Ez lefelé tartó spirált indított el a gazdaságban, amit el kell vágni. Úgy vélekedett, fontos fordulópont volt, amikor a gázárak elérték a 300 eurós árat. Ugyan az európai energiaárak mára jelentősen mérséklődtek, de a válság előtti szintekhez képest még mindig 2-2,5-szeresek – jelezte a tárcavezető, kiemelve: már a válság előtt is Magyarországon volt az egyik legnagyobb energiakitettségű ország az Európai Unión belül.
Normalizálódnak az energiaárak
Tavaly 10 milliárd euróval többet fizettünk az energiáért, mint 2021-ben, idén az energiaszámla normalizálódik, ám aláhúzta, a költségvetésben ez tragédiát eredményezett. Nagy Márton szerint folyamatosan történt hatékonyságnövelés, de mindent meg kell tenni, hogy az energiakitettség csökkenjen. Majd emlékeztetett, 2021-ben nem is esett szó a rezsivédelmi alapról, ám 2024-ben már megindult a konszolidáció, és 2025-ben szabadul meg a költségvetés az energia kérdésköréről:
2025-ben már csak 500 milliárdos terhet jelenthet az energiaköltség, így a költségvetés, a GDP 1-1,5 százalékos mértékű tehertől szabadul meg.
Nagy Márton azt is aláhúzta, az extraprofitadókat a kormány elsőként vetette ki a világon, ezzel finanszírozták a rezsicsökkentést, „lakossági oldalon nagyon bátran és helyesen jártunk el”.
Pórul jártak a fix áras szerződésekkel
A miniszter szerint a vállalati oldalon is el kell járni, mert az energiaárak csökkenése nem biztos, hogy megjelenik a gazdaságban. Attól függ, hogy milyen szerződéseket kötöttek a vállalatok, fix vagy változó árasakat. Meg kell vizsgálni, mekkora az országban a fix áras szerződések száma, lehet erre következtetni, ma 30 euró körül van a gázár és 50 eurón kapják átlagosan a vállalatok, ami jó dolog a tárcavezető szerint. Viszont az áramnál problémákat láttak, 188 eurón kapják a vállalkozók, kétszer annyiért, mint a spot ár, azaz beleragadhattak fix szerződésekbe.
A Gyármentő Programmal segítettek a vállalatoknak, kiszedték a kkv-kat a váltófix áram- és gázszerződésekből, illetve húztak egy 200 euró/megawattos szinten áramársapkát. Akik fölötte voltak, azokat lehúzták az átlagszintre. Az energiacsapdát tehát több lépéssel kerülték el, ilyenek:
- rezsivédelem,
- extraprofitok,
- szerződésekbe indokolt módon belenyúlás,
- különböző támogatások.
„Az inflációért nem felelős senki, ennek ki kellett alakulnia, nem lehetett elkerülni, ez egyszerűen a struktúrából ered” – mutatott rá Nagy Márton, hozzátéve, ezt a folyamatot erősítette, hogy saját devizánk van, változó árfolyammal. A struktúrán nem gondolja, hogy tudnának jelentősen változtatni, viszont lehet finomhangolni. „Nem lehetett kivédeni ezt a kérdést, el kellett szenvedni” – húzta alá a gazdaságfejlesztési miniszter.
AZ INFLÁCIÓ ELLENI HARC KÖZÖS A JEGYBANKKAL– hangsúlyozta Nagy Márton, aki szerint az év vége előtt egy számjegyű lesz az infláció: szeptemberre 12,5 százalékos inflációval számol, amely októberre 10,5-re, novemberre 9,5-re és decemberre 8 százalékra olvad. Ez a pálya feljebb tolódott, korábban még októberre tették a pénzromlási ütem egy számjegyűre lépését, de ezt megtorpedózta az üzemanyagárak megugrása. A kormány megvizsgálja az üzemanyagok piacát, hogy mi okozhatta ezt az árnövekedést, és ha nem volt indokolt, akkor lépéseket tehetnek.
Ilyen kamatok mellett nincs hitelezés, nincs az a hülye, aki hitelt vegyen fel
– fogalmazott Nagy Márton, aki rámutatott arra is, hogy reálértelemben a vállalatoknál is negatívan alakul a hitelezés. Ebbe beavatkozott a kormány a Baross Gábor Hitelprogrammal, enélkül majdnem 40 százalékos visszaesés lenne. A folyósítások folyamatosak, visszahúzzák a vállalati hitelezést egy mélyebb szintről. A vállalati kamatstopok is támogatták a vállalatokat.
Jövőre már a növekedést nézhetjük
Idén összesen 1,5 százalékkal segítik a kormány intézkedései a GDP-növekedést. Nagy Márton szerint növelni kell az állampapírok iránti keresletet, és már most jelentős kamatleszorítást lehetett látni az állampapírpiacon. „Lényegében mindenki az állampapírpiac felé fordult” – összegezte a miniszter, majd hozzátette, hogy „lehet sajnálni a bankokat, ugyanakkor van elég pénzük. Ez belefér, nincs kiszorító hatás” – tette hozzá a tárcavezető.
A gazdaságfejlesztési miniszter szerint a mostani válság annyiban más, hogy nem veri szét a munkaerőpiacot. Ez a válság nem okoz munkanélküliséget, ami egy új dolog. Ugyanakkor „az infláció zabálja fel a jövedelmeket” – emelte ki Nagy Márton, aki szerint ez a fogyasztási sokkban jelent meg. „Ez nagyon veszélyes dolog, ezért az elsődleges kérdés a reálbérek helyreállítása, majd a fogyasztás következik, az egy számjegyű infláció elérése után. A reálbéreket helyre kell állítani.”
KIEMELTE, HOGY A FOGYASZTÁS MINDENNEK AZ ALAPJA.Nagy Márton szerint idén már pozitív GDP-adatok érkeznek majd, „szépen állunk helyre”, ám kettészakadt a gazdaság: a külföldi cégek szépen termelnek, az ipari exportértékesítés ezért pozitív, a beruházások mellett. „Köszönik szépen, jól vannak” – emelte ki. Ugyanakkor a belgazdaság bajban van, a belföldi értékesítés visszaesett. „Tehát ha a fogyasztás visszaesik, akkor elkezdődik egy spirál”.
A tárcavezető szerint a költségvetés fogyasztási adókra épül, ezért van most bajban. „Azt kell megérteni, nincs olyan, hogy költségvetés vagy fogyasztás helyreállítása. Ez egyszerre történik. Ez olyan ország, ahol a költségvetés egyensúlya a fogyasztási adókon alapul” – mondta.
OKTÓBERBEN AZ INFLÁCIÓ 10-11 SZÁZALÉK LESZ, A JEGYBANKI ALAPKAMAT VISZONT LEMARAD.„A világ legmagasabb reálkamata lesz látható Magyarországon, ez pedig a fogyasztást fogja visszafogni: az a kérdés, hogy ekkor ki lesz az erősebb” – mondta Nagy Márton, aki hozzátette: a lakosság nem bír el még egy ilyen évet, ezt a reálbércsökkenést helyre kell állítani. (Index)
Az orosz külügyminiszter ígéretet tett Magyarország energiaellátásának garantálására
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ígéretet tett Magyarország energiaellátásának garantálására, így továbbra is folyamatos lesz a földgáz, a kőolaj és a nukleáris fűtőanyagok szállítása - emelte ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken New Yorkban.
A tárcavezető arról számolt be, hogy mint minden ENSZ-közgyűlés alkalmával, ezúttal is megbeszélést folytatott orosz kollégájával. "Jó lenne, ha más nyugati politikusok is ezt tennék, akkor talán nagyobb remény lenne arra, hogy Ukrajnában végre béke legyen, véget érjen az öldöklés és megmentsük az emberéleteket" - közölte.
"Anno az ENSZ is azért jött létre, hogy a nehéz kérdésekről tudjanak beszélni azok az országok, amelyek konfliktusban vagy akár háborúban is állnak egymással, és úgy látom, hogy ez a hét ebből a szempontból megint elveszett, mert a nyugati vezetők és az orosz vezetők között nem jött létre olyan egyeztetés, amely annak a reményét hozná el, hogy a háború hamarosan véget érjen" - tette hozzá. Szijjártó Péter aláhúzta, hogy az egyik legfőbb téma az ukrajnai háború volt, s ennek kapcsán ismertette újfent a magyar álláspontot.
"Elmondtam, hogy Magyarországnak az az érdeke, hogy a háború minél előbb véget érjen. Elmondtam, hogy mi, magyarok is veszítünk emberéleteket ebben a háborúban, ezért az azonnali tűzszünetet és a béketárgyalások mielőbbi megkezdését szorgalmazzuk" - hangsúlyozta. "Szergej Lavrov kolléga is arról tájékoztatott, hogy Oroszország készen áll arra, hogy tárgyaljon a békéről. Nyilvánvalóan számos részletet kell tisztázni. Én őszintén remélem, hogy egyszer létrejönnek azok a körülmények, amelyek mind Ukrajna, mind Oroszország számára világossá teszik, hogy a tárgyalóasztalnál kell keresniük minél előbb a megoldást" - folytatta. "Magyarország továbbra is határozottan kiáll tehát a béke mellett, és minden létező alkalmat felhasználunk arra, hogy ezt az álláspontunkat a háborúban álló felekkel is közöljük" - szögezte le.
A miniszter ezt követően arról tájékoztatott, hogy téma volt a kétoldalú energetikai együttműködés is, és orosz hivatali partnere afelől biztosította, hogy hazája teljesíteni fogja szerződéses kötelezettségeit. "Nyugodtak lehetünk Magyarország energiaellátásának tekintetében. Mind a kőolaj-, mind a földgázszállítások tekintetében a leszerződött mennyiségeket a leszerződött időpontban folyamatosan szállítani fogják, és ugyanígy tesznek a nukleáris fűtőanyaggal is" - jelentette ki. "Tehát Magyarország energiaellátása továbbra is biztonságban van, és ennek garantálását ígérte Szergej Lavrov" - összegzett.
Kitért a paksi bővítés állására is, mondván, hogy a munkálatok előrehaladása továbbra is azt a reményt hozza magával, hogy 2030-ra működőképes állapotban lesznek az új blokkok. Illetve tudatta, hogy idén eddig 3,3 millió tonna kőolaj érkezett Oroszországból, és összesen 4,2 milliárd köbméternyi földgáz. A tárcavezető megerősítette, hogy a felek érdekeltek az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) működésének fenntartásában, az ugyanis mostanra az egyetlen platform maradt Európában a Kelet és Nyugat közötti párbeszéd számára. Továbbá érintette az új orosz állami tankönyv ügyét is.
"Elmondtam Szergej Lavrovnak, hogy az 1956-os forradalom a magyar történelem egyik legfelemelőbb eseményét jelenti, amikor magyar emberek hősökké váltak, kiálltak az ország szabadságáért, szuverenitásáért, kiálltak a túlerővel szemben és harcoltak, ezért számunkra ezen emberek fasisztának minősítése egészen egyszerűen elfogadhatatlan, és ez egy olyan kérdés, amelynek még a megvitatásába sem vagyunk hajlandók belemenni" - közölte.
"Szergej Lavrov arról biztosított, hogy ebben az ügyben Putyin elnök legutóbbi nyilatkozata az irányadó" - tette hozzá. Tájékoztatása szerint ezenfelül a gazdasági együttműködés fenntartásáról is tárgyaltak mindazokon a területeken, amelyek nem érintettek a szankciókkal. Végül kifejtette, hogy a béketeremtéshez, az öldöklés beszüntetéséhez beszélni kell egymással, és fenn kell tartani a kommunikációs csatornákat.
"Ha ezt nem tesszük meg, akkor feladjuk a béke reményét is, és mi ezt nem szeretnénk" - mondta. (MTI)