Ukrajna kész engedményeket tenni a kisebbségi jogok, azon belül is az ukrajnai kisebbségek anyanyelvi oktatásának ügyében.
Erről Olha Sztefanyisina, az ország uniós csatlakozásért felelős miniszterelnök-helyettese beszélt.
Magyarország évek óta diplomáciai csatákat vív Ukrajnával, ami tényleg durván korlátozza a kisebbségi nyelvhasználati jogokat. A cél elsősorban az orosz nyelv visszaszorítása, ennek azonban a magyar és a román kisebbség is megissza a levét.
A magyar törekvéseknek nem segített, hogy Magyarország az Ukrajna ellen már gyakorlatilag 2014 óta háborút viselő Oroszország érdekeit képviseli a nyugati szövetségi rendszereken belül, és az orosz titkosszolgálat is besegít abba, hogy egymás ellen fordítsa a magyarokat és az ukránokat.
Ehhez hozzájön a Szijjártó-féle külpolitika, ami amellett, hogy kiszolgálja az oroszokat, nem alkalmas semmiféle értelmes kompromisszum elérésére, különösen Kijevvel szemben nem, aminek egyébként tényleg elég kemény volt az álláspontja.
Viszont Ukrajna az EU tagja szeretne lenni, ennek pedig az egyik feltétele a kisebbségek jogainak védelme. Így Ukrajna Magyarországgal és Romániával is tárgyalásokat kezd az ügy rendezése érdekében. A kérdés már csak az, hogy az Orbán-kormánynak tényleg érdeke-e megoldani az ukrajnai kisebbségi jogok ügyét, hiszen így le kellene mondania az egyik érvről, amire hivatkozva rendszeresen gáncsolni próbálja az Ukrajnának nyújtott segítséget és az ország közeledését a nyugati szövetségi rendszerekhez.
A helyzet azonban ez: az EU a konstruktív hozzáállásával el fogja érni, hogy Ukrajna lépjen az ügyben, még ha valószínűleg nem is lesz tökéletes a megoldás, ahogy akad olyan uniós tagország is, ahol még mindig hagy kívánnivalót maga után a kisebbségi nyelvhasználat ügye: igen, Szlovákiára gondolunk. Illetve ha az EU következetes, akkor az orosz kisebbség jogainak biztosítását is elvárja majd Kijevtől, de erre a következetességre sem feltétlenül számíthatunk, mert szintén EU-tag balti országokban is előfordul az orosz kisebbség diszkriminálása.
A magyar diplomácia fényes sikere lehetett volna, ha ebben az ügyben proaktívan szerepet tudott volna játszani, de az is az EU sikere, hogy Ukrajna hajlandó engedményeket tenni a kisebbségi jogok kérdésében. És nem azért, mert Orbán vétóval fenyegetőzött, hanem azért, mert ezek a szabályai a klubnak, amibe Ukrajna igyekszik. És aminek a szabályait Orbán klubtagként nem akarja betartani. (Financial Times)