Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
{{title}}
{{title}}

Ez küldte padlóra a magyar gazdaságot, ezért maradt a recesszió

Gazdaság
2023.09.03.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

Második becslésében a KSH megerősítette az első becslés kedvezőtlen adatait: a második negyedévben a gazdaság teljesítménye éves alapon 2,4, míg negyedéves alapon 0,3 százalékkal csökkent. 

Szakértők szálazták szét, mi okozhatta a kedvezőtlen GDP-adatot, számos pozitív és negatív meglepetést hozott a KSH tájékoztatója. - írja az Index

Második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) megerősítette az első becslés kedvezőtlen adatait: a második negyedévben a gazdaság teljesítménye éves alapon 2,4, míg negyedéves alapon 0,3 százalékkal csökkent.

A pénteki adatközlés kapcsán a fő kérdés az volt, hogy mi okozta a vártnál kedvezőtlenebb adatot, miért nem került ki a magyar gazdaság a technikai recesszióból.

A havi adatokból az ipar és az építőipar gyengélkedésére számítottunk – mindkét esetben az alacsony belső kereslet okozza a problémát. Ami meglepetés, az a szolgáltatások vártnál kedvezőtlenebb teljesítménye, itt 2,4 százalékos csökkenést mért éves alapon a KSH, holott az előző negyedévben még növekedés történt

– magyarázta lapunkhoz eljuttatott elemzésében Regős Gábor. A Makronóm Intézet vezető elemzője szerint a kereskedelem 10 százalék feletti visszaesése nem akkora meglepetés, bár ez az előző negyedévben még mérsékeltebb, 6,1 százalék volt. Negatív meglepetésként a szállítás, raktározás ágazat, a szakmai, tudományos, műszaki ágazat és az oktatás csökkenő teljesítményét emelte ki.

A nemzetközi összehasonlításhoz használt szezonálisan és naptárhatással igazított 2,3 százalékos hazai csökkenés az Eurostaton jelenleg elérhető 24 európai uniós tagország rangsorában 23., mindössze Észtországot megelőzve az utolsó előtti helyet jelenti

– erre már a Magyar Nemzeti Bank világított rá a második negyedéves GDP alakulását bemutató elemzésében. Ábrára is vetették a fényesnek nem mondható magyar adatot több uniós tagországgal összehasonlítva.

A kelet-közép-európai régió országai közül Észtországban a GDP hazainál nagyobb, míg Lengyelországban, Csehországban és Lettországban a kisebb visszaesést mutatott. A második negyedévben Szlovákia és Litvánia gazdasága 1 százalék körüli, míg Horvátország és Románia GDP-je 2 százalék feletti ütemben bővült. Az Európai Unió gazdasága átlagosan 0,5, az eurozónáé 0,6 százalékkal növekedett – írta elemzésében a jegybank.

A miértekre adtak választ a szakértők

Az előző negyedévhez képesti 0,3 százalékos visszaesés egyben azt is jelenti, hogy a magyar gazdaság négy negyedéven át tartó technikai recesszióban volt a második negyedévet is figyelembe véve – jelezte lapunknak Virovácz Péter, az ING szenior elemzője.

SOHA ILYEN HOSSZÚ TECHNIKAI RECESSZIÓ NEM VOLT MÉG MAGYARORSZÁG MODERNKORI STATISZTIKAI TÖRTÉNETÉBEN

– világított rá a szakértő, hozzátéve, hogy termelési oldalon nézve a mezőgazdaság teljesítménye 2,3 százalékkal zsugorodott negyedéves alapon, szemben az általános várakozással, miszerint az agrárium érdemi növekedési hozzájárulást produkálhat a kedvező időjárás következtében. Így tehát az első komoly negatív meglepetés innen eredeztethető. A másik fontos terület a szolgáltatásoké, ahol a korábbi negyedévekre vonatkozó negatív revíziót követően a második negyedév is komoly visszaesést hozott.

Az MNB szerint az immár egy éve húzódó recesszió hátterében a magas inflációs közegben általánosan csökkenő belső kereslet és az állami beruházások visszaesése áll. 

A reálbérek csökkenése miatt a kiskereskedelmi forgalom volumene hét hónapja mérséklődik éves alapon, a második negyedévben átlagosan 11,4 százalékkal esett vissza

– állapította meg a jegybank. Az Index is számot adott a KSH legfrissebb kereseti adatairól, amelyből látszik, hogy már 10 hónapja tart a reálbérek csökkenése.

A központi bank rávilágított, hogy a szolgáltatások iránti keresletét kevésbé csökkentette a lakosság, így a háztartások fogyasztása az első negyedéves 3,9 százalékos visszaesése után a második negyedévben 3,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. Regős Gábor szerint a felhasználási oldalról a fogyasztás 3,2 százalékos visszaesése nem meglepetés és nem is kiemelkedően magas a kiskereskedelmi adatok, a magas bázis és a reálkeresetek csökkenése fényében.

Pozitív meglepetések is érkeztek

Pozitív meglepetésként és némiképp érthetetlennek értékelte Virovácz Péter a felhasználási oldalon a háztartások fogyasztási kiadásának stagnálását negyedéves bázison. Tekintettel a rendkívül gyenge általános forgalmi adóból származó bevételekre, valamint a kiskereskedelmi forgalom alakulására és a szolgáltatószektor vártnál gyengébb teljesítményére, a stagnálás nehezen értelmezhető a szakértő szerint.

Szintén komoly pozitív meglepetést okozott a természetbeni társadalmi juttatások folytatódó jelentős növekedése. Természetbeni társadalmi juttatásnak minősül a humán egészségügy, az oktatás, a szociális ellátás, a fürdők, az önkormányzati lakások – lakbérben nem megtérülő – amortizációja, valamint a sport és a kulturális szolgáltatások. Mindezek között elsősorban az egészégügyi terület okozhatta a felfutást. Ezzel összhangban – a termelési oldalon – ismét azt láthattuk, hogy a szolgáltatások között az egészségügyi szolgáltatások területe jelentős növekedést mutatott fel

– világított rá az elemző, megjegyezve, hogy szintén némi pozitív meglepetést hozott a közösségi fogyasztás negyedéves bővülése. Itt vélhetően elsősorban a honvédelmi kiadások felfutása jelenthette a pozitív impulzust. Regős Gábor szerint termelési oldalról a mezőgazdaság kedvezően teljesített, hozzáadott értéke mintegy kétharmadával volt magasabb, mint egy évvel korábban.

Az MNB elemzése szerint a mezőgazdasági termelés 2023 második negyedévében 67,9 százalékkal haladta meg az előző évi aszályos év alacsony bázisát. A búza betakarítása a legfrissebb információk alapján 5,7 millió tonna termést eredményezett, az 5,8 tonna/hektáros termésátlag meghaladja a 2017-2021 évek átlagos terméshozamát. Szintén az átlagosnál jobb hozamra van kilátás a kukorica esetében.

És akkor jöjjön a hidegzuhany

Virovácz szerint ennyi pozitív meglepetés mellett kellett legyen valami komoly negatív is, hogy végül a GDP negyedéves szinten zsugorodjon.

A BERUHÁZÁSOK SZOLGÁLTATTÁK EZT A NEGATÍV MEGLEPETÉST A KÖZEL 6 SZÁZALÉKOS VISSZAESÉSSEL NEGYEDÉVES BÁZISON

– mutatott rá a szakértő, hozzátéve, hogy emellett vélhetően a készletek zsugorodása is hozzájárulhatott a bruttó felhalmozás visszaeséséhez. Eközben szerinte bár az export és az import egyaránt esett az előbbi negyedévhez képest, utóbbi nagyobb mértékű csökkenést mutatott, így a külkereskedelmi egyenleg tudta kompenzálni a belső kereslet beszakadását. Korábban az Indexen megírtuk, hogy a beruházásokban drámai visszaesés történt.

A beruházások esetében a kiemelkedően nagy, 15,6 százalékos visszaesés tekinthető meglepetésnek, bár a tegnapi beruházási adat alapján már sejthető volt. Regős Gábor a beruházások visszaeséséről elmondta, hogy itt az önkormányzati és állami forráshiány, a magas kamatkörnyezet és az uniós források visszatartása játszik szerepet.

A havi, illetve negyedéves adatok alapján az exporttól többet vártunk volna: az áruexport mindössze 1,8 százalékkal emelkedett, miközben a szolgáltatásexport 6,2 százalékkal csökkent. A szolgáltatásimport is mérséklődött, az exportnál nagyobb mértékben, 8,9 százalékkal, így a szolgáltatás-külkereskedelem növekedési hozzájárulása semleges lett, miközben az áruk külkereskedelme 5,3 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez

– sorolta a Makronóm Intézet vezető elemzője, hozzátéve, hogy a háztartások fogyasztási kiadása 1,5 százalékponttal, a beruházások 4,8 százalékponttal húzták vissza a gazdasági teljesítményt. Jelentősen negatív (és nehezen magyarázható) volt a készletváltozás mínusz 2,3 százalékpontos növekedési hozzájárulása.

Nem túl fényes kilátások

Regős Gábor szerint a mai adatok alapján a szolgáltatások teljesítményének negatív alakulása óvatosságra int a következő negyedévben.

Éves alapon nagyon valószínűtlenné vált a recesszió elkerülése, azonban remélhetőleg a technikai recesszióból a következő negyedévben már sikerülhet kitörni

– jelezte előre az elemző. Ebben szerinte nagy szerepe lehet az infláció letörésének, illetve szükséges hozzá a stabil és viszonylag erős forintárfolyam is. „Ez fokozni tudja a belső keresletet, azon keresztül pedig ismét növekedhet az ipar, az építőipar és például a kiskereskedelem teljesítménye is – bár az építőiparnál kérdés az is, hogy mikor érkeznek meg a hazánknak járó uniós források” – fogalmazott a szakértő.

„A részletes adatok bennünk összességében több kérdést vetettek fel, mint amennyire választ tudtak adni. Mindazonáltal azon képünk nem változott, hogy a belső kereslet drasztikusan zsugorodik és jelenleg nem látjuk rövid távon ebből a kiutat” – ezt már Virovácz Péter mondta a jövőbeli várakozásairól.

HIÁBA VÁRHATÓ A REÁLBÉREK NÖVEKEDÉSE AZ ÉV VÉGE FELÉ, A FOGYASZTÓI BIZALOM TÍZÉVES MÉLYPONTON TARTÓZKODIK, ÉS A LAKOSSÁG JELENTŐS RÉSZE FELÉLTE A TARTALÉKAIT

– folytatta előrejelzését az elemző, aki szerint az előttünk álló egy-két negyedévben nem várható a fogyasztás érdemi beindulása. A szakértő szerint az ingatlanpiac még csak most kezdi a lejtmenetet, miközben a költségvetés feszített helyzete és az uniós források hiánya aligha kecsegtet a beruházási dinamika gyors helyreállásával.

Virovácz kifejtette: a lakossági és vállalati beruházásokat a magas kamatkörnyezet is fékezi a közeljövőben. Az export esetében is gyűlnek a felhők, figyelembe véve a globális ipari folyamatokat.

Egyedül a mezőgazdaság jó teljesítményében bízhatunk idén

– mondta az elemző, megjegyezve, hogy ez azonban önmagában kevés lesz ahhoz, hogy a magyar gazdaságot kihúzza a recesszióból. Az ING Bank friss előrejelzése az idei évben 0,5 százalékos GDP-csökkenéssel számol és emellett előrejelzésüket számos negatív kockázat övezi. (Index)

Címlapkép forrása: pixabay.com/istockphoto.com
gazdaság
GDP
RECESSZIÓ
Visszaesés
elemzés
REGŐS GÁBOR
VIROVÁCZ PÉTER
MAKRONÓM INTÉZET
ING
MNB
Matolcsy György
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.09.03. - 07:30
Módosítva 2023.09.03. - 07:33
A- A+

  • Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

    Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

  • Besült a rezsitrükk

    Besült a rezsitrükk

  • Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

    Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

  • Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

    Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

  • Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

    Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

  • Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

    Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

  • Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

    Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

  • A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

    A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

  • Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

    Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

  • Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

    Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

  • „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

    „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

  • Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

    Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

  • Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

    Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

  • Lemondott Polt Péter

    Lemondott Polt Péter

  • Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

    Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

  • Drágul a tankolás

    Drágul a tankolás

  • Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

    Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

  • Magyar Péter elindult Nagyváradra

    Magyar Péter elindult Nagyváradra

  • Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

    Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

  • Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

    Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

  • Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

    Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element