Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

R.I.P. magyar vidéki vasút

Vélemény
2023.08.24.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
5

Bezzeg a felcsúti vicinális!

R.I.P. 10 vidéki szárnyvonal - közöttük egy villamosított, és egy most felújított zárt be a mai nappal. A MÁV azzal (is) magyarázta a bezárásokat, hogy egyszerűen nincs eszköze, hogy oda járműveket biztosítson, illetve indok volt egyebek között az is: kihasználatlanok a vonatok. Pedig az EU-ban számos országban nem hogy megszüntetnék az ilyedtén kötöttpályás közlekedést, hanem fejlesztik inkább. De hát Magyarország előre megy, nem hátra...

Tény, van jó pár olyan vasútvonal kishazánkban, melyek kihasználtsága finoman szólva is alacsony. Tény az is, hogy nagyon sok esetben tettek ezért rendesen a vasúti közlekedésért felelősek is, amikor hagyták lerohadni a pályákat, és így a vonat érezhetően lassú lett, és a menetrendet sem nagyon tartotta. Tettek a kihasználtság csökkenéséért akkor, amikor az elmúlt 40-50 évben a vidéki kisebb vonalakra nem vettek új járműveket, maximum a fővárosi elővárosi közlekedésből "kikopott" kocsikat vezényelték le vidékre. És nagyon sokat nyomott  a latban az is, hogy olyan eszetlen menetrendeket készítettek sok helyen, aminek nem volt semmi köze a való élethez (olyankor volt vonat, amikor a kutya sem akart vele közlekedni), illetve semmihez sem csatlakoztak.

És igen, természetesen vannak, voltak olyan vonalak is, ahol a vasútállomás a falvaktól kilométerekre épültek meg (igaz persze, nem mindegyik). És igen: nincsenek vasúti kocsik, mozdonyok, amiket oda lehetne vezényelni.
No de miért? Nagyon egyszerű: a kormányzatok magas ívben tettek a vidékre, mert a fejlesztéseket Budapestre, és az elővárosokra koncentrálták. (meg olyan baromságra, mint a kelebiai vonal felfejlesztése). Míg más országokban a klímavédelem kapcsán (is) sok-sok pénzt áldoztak arra, hogy fenntartható vonatközlekedést üzemeltessenek: kishazánkban minden fillért sajnáltak az ágazattól. Saját gyártású gépeket sem lehet beállítani, hoszen a hazai gyártás csak a multik összeszerelő műhelyeiben testesül meg - ők meg a fővárosi elővárosi közlekedésre koncentrálnak.

Összességében az mindenképpen megállapítható, hogy voltak azért itt érdekes vonalmegszüntetések. Teszem azt Miskolc-Tiszaújváros, amely egy villamosított vonal a teljes szakaszon. Ide még csak nem is BZ-Mot-ok kellettek (melyek lassan elkopnak), a jó öreg V43-asok is elcibálták az öreg kocsikat.
Vagy a felújításával éppen elkészült Balasagyarmat-Ipolytarnóc vonalat... Ráköltöttünk egy valag pénzt, most meg close...
A magyar vasút haldoklik, és nagyon sokan kellettek hozzá, hogy ide jusson. Kellett hozzá Orbán, de kellett éppen úgy Antal, Horn és a többiek is. Vajon így a 25-ödik órában nem szólal meg sehol a vészcsengő? Vagy a közlekedés klímavédelme Magyarországon kimerül az ivóvízbázisunk tönkretételében? (az akkugyárak sorát értem ezalatt).
Ez a vasút nem az a vasút, ami régen volt! Mert sok mindent lehet mondani a vonatokra, de azért korábban reális alternatívája volt a közúti közlekedésnek. Árban mindenképpen. Míg ma... És sajnos a fővonalak kivételével a színvonal megragadt a korábbi évtizedek szintjén. Én, bár keveset vonatozok - nagyon sajnálom a sokszor vadregényes tájakon zötyögő vonatok eltűnését, mert sok fantázia lett volna bennük... Nem úgy, mint a sokmillióból fenntartott felcsúti Orbán vasútnak... (szepujvilagponteu.blog.hu)

Címlapkép forrása: Máthé Zoltán/MTI/MTVA
vasút
politika
vélemény
ORBÁN VIKTOR
Orbán-kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.24. - 10:26
5
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Magyar Péter mentette meg a HírTV stábját a népharagtól

    Magyar Péter mentette meg a HírTV stábját a népharagtól

  • Ott, ahol minden héten atombombát dobnak a társadalomra, plusz egy már nem fog számítani

    Ott, ahol minden héten atombombát dobnak a társadalomra, plusz egy már nem fog számítani

  • Orbán Viktorék a Magyar Péter-ügy árnyékában agyalnak valamin

    Orbán Viktorék a Magyar Péter-ügy árnyékában agyalnak valamin

  • Az államtitkár elismerte, a kormány nem szedi vissza a magyarokat kirúgó multiktól a százmilliárdokat

    Az államtitkár elismerte, a kormány nem szedi vissza a magyarokat kirúgó multiktól a százmilliárdokat

  • Gyanúsítottként idézte be Iványi Gábort az ügyészség

    Gyanúsítottként idézte be Iványi Gábort az ügyészség

  • Gyermekeik a Varga–Magyar-harc első áldozatai

    Gyermekeik a Varga–Magyar-harc első áldozatai

  • Politico: Magyar Péter lett Orbán Viktor új nemezise

    Politico: Magyar Péter lett Orbán Viktor új nemezise

  • Harmincmilliárd forinttal ugrott meg egy hónap alatt a kórházak tartozása

    Harmincmilliárd forinttal ugrott meg egy hónap alatt a kórházak tartozása

  • Mandula Viktor: Az élet bizony néha bonyolultabb, mint ahogy azt hinni szeretnénk

    Mandula Viktor: Az élet bizony néha bonyolultabb, mint ahogy azt hinni szeretnénk

  • Fordulat a Talgo-ügyben: Lehet, hogy mégsem a Ganz-MaVag, hanem a Stadler viszi a céget

    Fordulat a Talgo-ügyben: Lehet, hogy mégsem a Ganz-MaVag, hanem a Stadler viszi a céget

  • Puzsér: vajon mivel zsarolják Varga Juditot?

    Puzsér: vajon mivel zsarolják Varga Juditot?

  • Pottyondy Edina: Magyar Péter ledobta

    Pottyondy Edina: Magyar Péter ledobta

  • Puzsér Róbert szerint nem szabad hagyni Rogánnak visszaszerezni az események irányítását

    Puzsér Róbert szerint nem szabad hagyni Rogánnak visszaszerezni az események irányítását

  • Lengyel „hadüzenet” érkezett a szegedi BYD-gyárnak

    Lengyel „hadüzenet” érkezett a szegedi BYD-gyárnak

  • A Nemzeti Bántalmazás Rendszere

    A Nemzeti Bántalmazás Rendszere

  • Graz után Salzburgban is kommunista kerül a város élére?

    Graz után Salzburgban is kommunista kerül a város élére?

  • Gátat kell építeni a Dunán, hogy a paksi atomerőmű vízellátása biztosított legyen

    Gátat kell építeni a Dunán, hogy a paksi atomerőmű vízellátása biztosított legyen

  • Gázórások figyelem! Változás jön 2024 április 1-től minden mérőnél!

    Gázórások figyelem! Változás jön 2024 április 1-től minden mérőnél!

  • Kölcsey Gimnázium igazgatója: a tankerület-vezető azt mondta: felsőbb instrukciók alapján cselekszik

    Kölcsey Gimnázium igazgatója: a tankerület-vezető azt mondta: felsőbb instrukciók alapján cselekszik

  • Harcos plébános és a szabadság ígérete

    Harcos plébános és a szabadság ígérete

  • Így csapnak be minket a WC-papírgyártók

    Így csapnak be minket a WC-papírgyártók

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element