Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

R.I.P. magyar vidéki vasút

Vélemény
2023.08.24.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
5

Bezzeg a felcsúti vicinális!

R.I.P. 10 vidéki szárnyvonal - közöttük egy villamosított, és egy most felújított zárt be a mai nappal. A MÁV azzal (is) magyarázta a bezárásokat, hogy egyszerűen nincs eszköze, hogy oda járműveket biztosítson, illetve indok volt egyebek között az is: kihasználatlanok a vonatok. Pedig az EU-ban számos országban nem hogy megszüntetnék az ilyedtén kötöttpályás közlekedést, hanem fejlesztik inkább. De hát Magyarország előre megy, nem hátra...

Tény, van jó pár olyan vasútvonal kishazánkban, melyek kihasználtsága finoman szólva is alacsony. Tény az is, hogy nagyon sok esetben tettek ezért rendesen a vasúti közlekedésért felelősek is, amikor hagyták lerohadni a pályákat, és így a vonat érezhetően lassú lett, és a menetrendet sem nagyon tartotta. Tettek a kihasználtság csökkenéséért akkor, amikor az elmúlt 40-50 évben a vidéki kisebb vonalakra nem vettek új járműveket, maximum a fővárosi elővárosi közlekedésből "kikopott" kocsikat vezényelték le vidékre. És nagyon sokat nyomott  a latban az is, hogy olyan eszetlen menetrendeket készítettek sok helyen, aminek nem volt semmi köze a való élethez (olyankor volt vonat, amikor a kutya sem akart vele közlekedni), illetve semmihez sem csatlakoztak.

És igen, természetesen vannak, voltak olyan vonalak is, ahol a vasútállomás a falvaktól kilométerekre épültek meg (igaz persze, nem mindegyik). És igen: nincsenek vasúti kocsik, mozdonyok, amiket oda lehetne vezényelni.
No de miért? Nagyon egyszerű: a kormányzatok magas ívben tettek a vidékre, mert a fejlesztéseket Budapestre, és az elővárosokra koncentrálták. (meg olyan baromságra, mint a kelebiai vonal felfejlesztése). Míg más országokban a klímavédelem kapcsán (is) sok-sok pénzt áldoztak arra, hogy fenntartható vonatközlekedést üzemeltessenek: kishazánkban minden fillért sajnáltak az ágazattól. Saját gyártású gépeket sem lehet beállítani, hoszen a hazai gyártás csak a multik összeszerelő műhelyeiben testesül meg - ők meg a fővárosi elővárosi közlekedésre koncentrálnak.

Összességében az mindenképpen megállapítható, hogy voltak azért itt érdekes vonalmegszüntetések. Teszem azt Miskolc-Tiszaújváros, amely egy villamosított vonal a teljes szakaszon. Ide még csak nem is BZ-Mot-ok kellettek (melyek lassan elkopnak), a jó öreg V43-asok is elcibálták az öreg kocsikat.
Vagy a felújításával éppen elkészült Balasagyarmat-Ipolytarnóc vonalat... Ráköltöttünk egy valag pénzt, most meg close...
A magyar vasút haldoklik, és nagyon sokan kellettek hozzá, hogy ide jusson. Kellett hozzá Orbán, de kellett éppen úgy Antal, Horn és a többiek is. Vajon így a 25-ödik órában nem szólal meg sehol a vészcsengő? Vagy a közlekedés klímavédelme Magyarországon kimerül az ivóvízbázisunk tönkretételében? (az akkugyárak sorát értem ezalatt).
Ez a vasút nem az a vasút, ami régen volt! Mert sok mindent lehet mondani a vonatokra, de azért korábban reális alternatívája volt a közúti közlekedésnek. Árban mindenképpen. Míg ma... És sajnos a fővonalak kivételével a színvonal megragadt a korábbi évtizedek szintjén. Én, bár keveset vonatozok - nagyon sajnálom a sokszor vadregényes tájakon zötyögő vonatok eltűnését, mert sok fantázia lett volna bennük... Nem úgy, mint a sokmillióból fenntartott felcsúti Orbán vasútnak... (szepujvilagponteu.blog.hu)

Címlapkép forrása: Máthé Zoltán/MTI/MTVA
vasút
politika
vélemény
ORBÁN VIKTOR
Orbán-kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.24. - 10:26
5
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Ismert háziorvos Pintér Sándorék tervéről: „A politika levált a gyakorlati életről”

    Ismert háziorvos Pintér Sándorék tervéről: „A politika levált a gyakorlati életről”

  • Családmérgező Orbán-rendszer

    Családmérgező Orbán-rendszer

  • Nagy Vagy

    Nagy Vagy

  • Váratlan helyről kapott pusztító kritikát a Petőfi-film

    Váratlan helyről kapott pusztító kritikát a Petőfi-film

  • Vásárhelyi Mária: Mikor lesz már elég?

    Vásárhelyi Mária: Mikor lesz már elég?

  • Az orosz hatóság szerint ukrán nacionalistáknak is köze van a moszkvai terrortámadáshoz

    Az orosz hatóság szerint ukrán nacionalistáknak is köze van a moszkvai terrortámadáshoz

  • Meleg ebédet hoz a nyuszi "kéretlenül" a debreceni éhezőknek!

    Meleg ebédet hoz a nyuszi "kéretlenül" a debreceni éhezőknek!

  • Nagypéntek, nagy melegedés

    Nagypéntek, nagy melegedés

  • Magyar Péter és a Fidesz legnagyobb bűne

    Magyar Péter és a Fidesz legnagyobb bűne

  • Letartóztattak Borsodban egy polgármestert, aki kiskirályt játszott a településén

    Letartóztattak Borsodban egy polgármestert, aki kiskirályt játszott a településén

  • Trócsányi László kikosarazta a Fidesz-KDNP-t

    Trócsányi László kikosarazta a Fidesz-KDNP-t

  • Varga Judit Facebook-oldalának hat kezelője lehet

    Varga Judit Facebook-oldalának hat kezelője lehet

  • Pesty László: Nem zárható ki, hogy Varga Juditot is zsarolják

    Pesty László: Nem zárható ki, hogy Varga Juditot is zsarolják

  • Közös miniszterelnök-jelöltet állít az ellenzéki összefogás

    Közös miniszterelnök-jelöltet állít az ellenzéki összefogás

  • Rácáfolt az orosz gazdaság az elemzőkre

    Rácáfolt az orosz gazdaság az elemzőkre

  • Most jött el az idő arra, hogy a korrupt hatalom távozásra kényszerüljön?

    Most jött el az idő arra, hogy a korrupt hatalom távozásra kényszerüljön?

  • Magyarország hamarosan diplomáciai képviseletet nyit Tanzániában

    Magyarország hamarosan diplomáciai képviseletet nyit Tanzániában

  • Varga Juditra még sok kérdés vár!

    Varga Juditra még sok kérdés vár!

  • Újabb árhorror közeleg, visszatér az infláció a magyar boltokba

    Újabb árhorror közeleg, visszatér az infláció a magyar boltokba

  • Magyar politikusokat is pénzelhettek Moszkvából, hogy oroszbarát propagandát terjesszenek az EU-ban

    Magyar politikusokat is pénzelhettek Moszkvából, hogy oroszbarát propagandát terjesszenek az EU-ban

  • A Jólvanezígy influenszere azt állítja, megverte egy újpesti képviselő a válogatott meccs után

    A Jólvanezígy influenszere azt állítja, megverte egy újpesti képviselő a válogatott meccs után

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element