Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

R.I.P. magyar vidéki vasút

Vélemény
2023.08.24.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
4

Bezzeg a felcsúti vicinális!

R.I.P. 10 vidéki szárnyvonal - közöttük egy villamosított, és egy most felújított zárt be a mai nappal. A MÁV azzal (is) magyarázta a bezárásokat, hogy egyszerűen nincs eszköze, hogy oda járműveket biztosítson, illetve indok volt egyebek között az is: kihasználatlanok a vonatok. Pedig az EU-ban számos országban nem hogy megszüntetnék az ilyedtén kötöttpályás közlekedést, hanem fejlesztik inkább. De hát Magyarország előre megy, nem hátra...

Tény, van jó pár olyan vasútvonal kishazánkban, melyek kihasználtsága finoman szólva is alacsony. Tény az is, hogy nagyon sok esetben tettek ezért rendesen a vasúti közlekedésért felelősek is, amikor hagyták lerohadni a pályákat, és így a vonat érezhetően lassú lett, és a menetrendet sem nagyon tartotta. Tettek a kihasználtság csökkenéséért akkor, amikor az elmúlt 40-50 évben a vidéki kisebb vonalakra nem vettek új járműveket, maximum a fővárosi elővárosi közlekedésből "kikopott" kocsikat vezényelték le vidékre. És nagyon sokat nyomott  a latban az is, hogy olyan eszetlen menetrendeket készítettek sok helyen, aminek nem volt semmi köze a való élethez (olyankor volt vonat, amikor a kutya sem akart vele közlekedni), illetve semmihez sem csatlakoztak.

És igen, természetesen vannak, voltak olyan vonalak is, ahol a vasútállomás a falvaktól kilométerekre épültek meg (igaz persze, nem mindegyik). És igen: nincsenek vasúti kocsik, mozdonyok, amiket oda lehetne vezényelni.
No de miért? Nagyon egyszerű: a kormányzatok magas ívben tettek a vidékre, mert a fejlesztéseket Budapestre, és az elővárosokra koncentrálták. (meg olyan baromságra, mint a kelebiai vonal felfejlesztése). Míg más országokban a klímavédelem kapcsán (is) sok-sok pénzt áldoztak arra, hogy fenntartható vonatközlekedést üzemeltessenek: kishazánkban minden fillért sajnáltak az ágazattól. Saját gyártású gépeket sem lehet beállítani, hoszen a hazai gyártás csak a multik összeszerelő műhelyeiben testesül meg - ők meg a fővárosi elővárosi közlekedésre koncentrálnak.

Összességében az mindenképpen megállapítható, hogy voltak azért itt érdekes vonalmegszüntetések. Teszem azt Miskolc-Tiszaújváros, amely egy villamosított vonal a teljes szakaszon. Ide még csak nem is BZ-Mot-ok kellettek (melyek lassan elkopnak), a jó öreg V43-asok is elcibálták az öreg kocsikat.
Vagy a felújításával éppen elkészült Balasagyarmat-Ipolytarnóc vonalat... Ráköltöttünk egy valag pénzt, most meg close...
A magyar vasút haldoklik, és nagyon sokan kellettek hozzá, hogy ide jusson. Kellett hozzá Orbán, de kellett éppen úgy Antal, Horn és a többiek is. Vajon így a 25-ödik órában nem szólal meg sehol a vészcsengő? Vagy a közlekedés klímavédelme Magyarországon kimerül az ivóvízbázisunk tönkretételében? (az akkugyárak sorát értem ezalatt).
Ez a vasút nem az a vasút, ami régen volt! Mert sok mindent lehet mondani a vonatokra, de azért korábban reális alternatívája volt a közúti közlekedésnek. Árban mindenképpen. Míg ma... És sajnos a fővonalak kivételével a színvonal megragadt a korábbi évtizedek szintjén. Én, bár keveset vonatozok - nagyon sajnálom a sokszor vadregényes tájakon zötyögő vonatok eltűnését, mert sok fantázia lett volna bennük... Nem úgy, mint a sokmillióból fenntartott felcsúti Orbán vasútnak... (szepujvilagponteu.blog.hu)

Címlapkép forrása: Máthé Zoltán/MTI/MTVA
vasút
politika
vélemény
ORBÁN VIKTOR
Orbán-kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.24. - 10:26
4
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Sarka Kata: Hajdú Pétzer retteg, hogy kiderül, amit rendszeresen velem tett

    Sarka Kata: Hajdú Péter retteg, hogy kiderül, amit rendszeresen velem tett

  • Az igazságszolgáltatás legalja

    Az igazságszolgáltatás legalja

  • Április 1. egyszerre hat fontos változást is hoz a pénzügyekben

    Április 1. egyszerre hat fontos változást is hoz a pénzügyekben

  • Éjféltől Románia részlegesen csatlakozott a schengeni térséghez

    Éjféltől Románia részlegesen csatlakozott a schengeni térséghez

  • Soha nem rezgett ennyire a léc

    Soha nem rezgett ennyire a léc

  • Elhunyt Tordy Géza színművész

    Elhunyt Tordy Géza színművész

  • Nincs megállás: ismét eltűnt több ezer magyar

    Nincs megállás: ismét eltűnt több ezer magyar

  • Ihász Sándor: „Rendszerszintű a probléma az ügyészség működésében”

    Ihász Sándor: „Rendszerszintű a probléma az ügyészség működésében”

  • A történelemben először egy másodperccel előbbre kellett állítani az órákat

    A történelemben először egy másodperccel előbbre kellett állítani az órákat

  • Májusi időt hoz a húsvét

    Májusi időt hoz a húsvét

  • „Odaszáradt, rohadt gyümölcsként fityeg Balog Zoltán a református egyházon”

    „Odaszáradt, rohadt gyümölcsként fityeg Balog Zoltán a református egyházon”

  • Rákay Philip kommentben lejúdásozta Bencsik Andrást

    Rákay Philip kommentben lejúdásozta Bencsik Andrást

  • Lehet, hogy a földönkívüliek régóta jeleznek, csak eddig rosszfelé néztünk?

    Lehet, hogy a földönkívüliek régóta jeleznek, csak eddig rosszfelé néztünk?

  • Betonfalnak ütközött egy bolgár sétahajó a Dunán

    Betonfalnak ütközött egy bolgár sétahajó a Dunán

  • Újabb terrortámadás készült Oroszországban, közbelépett az FSZB

    Újabb terrortámadás készült Oroszországban, közbelépett az FSZB

  • Zsugorodik Lázár János hatásköre

    Zsugorodik Lázár János hatásköre

  • Itt az unió új húzása: tényleg garantálnák a mindenki számára elérhető jólétet?

    Itt az unió új húzása: tényleg garantálnák a mindenki számára elérhető jólétet?

  • Schadl és Gazdi 35 éves dögszállítási koncessziót akarhatott, és erről Rogánnak kellett volna döntenie

    Schadl és Gazdi 35 éves dögszállítási koncessziót akarhatott, és erről Rogánnak kellett volna döntenie

  • Az Alkotmánybíróság úgy tesz, mintha nem venné észre, hogy törvénybe iktatták az online közmeghallgatásokat

    Az Alkotmánybíróság úgy tesz, mintha nem venné észre, hogy törvénybe iktatták az online közmeghallgatásokat

  • Pintér Bence győri egyesülete csatlakozik Magyar Péter tüntetéséhez

    Pintér Bence győri egyesülete csatlakozik Magyar Péter tüntetéséhez

  • A pénzügyi szektor reformjában Rogán Antal izraeli-grúz barátja bukkan fel

    A pénzügyi szektor reformjában Rogán Antal izraeli-grúz barátja bukkan fel

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element