Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

R.I.P. magyar vidéki vasút

Vélemény
2023.08.24.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
4

Bezzeg a felcsúti vicinális!

R.I.P. 10 vidéki szárnyvonal - közöttük egy villamosított, és egy most felújított zárt be a mai nappal. A MÁV azzal (is) magyarázta a bezárásokat, hogy egyszerűen nincs eszköze, hogy oda járműveket biztosítson, illetve indok volt egyebek között az is: kihasználatlanok a vonatok. Pedig az EU-ban számos országban nem hogy megszüntetnék az ilyedtén kötöttpályás közlekedést, hanem fejlesztik inkább. De hát Magyarország előre megy, nem hátra...

Tény, van jó pár olyan vasútvonal kishazánkban, melyek kihasználtsága finoman szólva is alacsony. Tény az is, hogy nagyon sok esetben tettek ezért rendesen a vasúti közlekedésért felelősek is, amikor hagyták lerohadni a pályákat, és így a vonat érezhetően lassú lett, és a menetrendet sem nagyon tartotta. Tettek a kihasználtság csökkenéséért akkor, amikor az elmúlt 40-50 évben a vidéki kisebb vonalakra nem vettek új járműveket, maximum a fővárosi elővárosi közlekedésből "kikopott" kocsikat vezényelték le vidékre. És nagyon sokat nyomott  a latban az is, hogy olyan eszetlen menetrendeket készítettek sok helyen, aminek nem volt semmi köze a való élethez (olyankor volt vonat, amikor a kutya sem akart vele közlekedni), illetve semmihez sem csatlakoztak.

És igen, természetesen vannak, voltak olyan vonalak is, ahol a vasútállomás a falvaktól kilométerekre épültek meg (igaz persze, nem mindegyik). És igen: nincsenek vasúti kocsik, mozdonyok, amiket oda lehetne vezényelni.
No de miért? Nagyon egyszerű: a kormányzatok magas ívben tettek a vidékre, mert a fejlesztéseket Budapestre, és az elővárosokra koncentrálták. (meg olyan baromságra, mint a kelebiai vonal felfejlesztése). Míg más országokban a klímavédelem kapcsán (is) sok-sok pénzt áldoztak arra, hogy fenntartható vonatközlekedést üzemeltessenek: kishazánkban minden fillért sajnáltak az ágazattól. Saját gyártású gépeket sem lehet beállítani, hoszen a hazai gyártás csak a multik összeszerelő műhelyeiben testesül meg - ők meg a fővárosi elővárosi közlekedésre koncentrálnak.

Összességében az mindenképpen megállapítható, hogy voltak azért itt érdekes vonalmegszüntetések. Teszem azt Miskolc-Tiszaújváros, amely egy villamosított vonal a teljes szakaszon. Ide még csak nem is BZ-Mot-ok kellettek (melyek lassan elkopnak), a jó öreg V43-asok is elcibálták az öreg kocsikat.
Vagy a felújításával éppen elkészült Balasagyarmat-Ipolytarnóc vonalat... Ráköltöttünk egy valag pénzt, most meg close...
A magyar vasút haldoklik, és nagyon sokan kellettek hozzá, hogy ide jusson. Kellett hozzá Orbán, de kellett éppen úgy Antal, Horn és a többiek is. Vajon így a 25-ödik órában nem szólal meg sehol a vészcsengő? Vagy a közlekedés klímavédelme Magyarországon kimerül az ivóvízbázisunk tönkretételében? (az akkugyárak sorát értem ezalatt).
Ez a vasút nem az a vasút, ami régen volt! Mert sok mindent lehet mondani a vonatokra, de azért korábban reális alternatívája volt a közúti közlekedésnek. Árban mindenképpen. Míg ma... És sajnos a fővonalak kivételével a színvonal megragadt a korábbi évtizedek szintjén. Én, bár keveset vonatozok - nagyon sajnálom a sokszor vadregényes tájakon zötyögő vonatok eltűnését, mert sok fantázia lett volna bennük... Nem úgy, mint a sokmillióból fenntartott felcsúti Orbán vasútnak... (szepujvilagponteu.blog.hu)

Címlapkép forrása: Máthé Zoltán/MTI/MTVA
vasút
politika
vélemény
ORBÁN VIKTOR
Orbán-kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.24. - 10:26
4
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Eljött az igazság pillanata az állampapíroknál, megy a pénz a befektetési alapokba

    Eljött az igazság pillanata az állampapíroknál, megy a pénz a befektetési alapokba

  • Minisztériumi korrupció: Varga Mihály és Palkovics László embere is börtönbe kerülhet

    Minisztériumi korrupció: Varga Mihály és Palkovics László embere is börtönbe kerülhet

  • Miért nem voltak EU-s zászlók Magyar Péter tüntetésén?

    Miért nem voltak EU-s zászlók Magyar Péter tüntetésén?

  • Rogán Antal módosítaná a digitális állampolgárságról szóló törvényt

    Rogán Antal módosítaná a digitális állampolgárságról szóló törvényt

  • Matolcsy György is megszólalt a kötelező kamarai díjról, Parragh László kapott tőle egy gyomrost

    Matolcsy György is megszólalt a kötelező kamarai díjról, Parragh László kapott tőle egy gyomrost

  • Magyarország mindent, a többi tagállam rengeteg EU-forrást veszíthet el

    Magyarország mindent, a többi tagállam rengeteg EU-forrást veszíthet el

  • Íme, a maffiavilág!

    Íme, a maffiavilág!

  • Hajdú Péter súlyos és durván manipulatív csúsztatása

    Hajdú Péter súlyos és durván manipulatív csúsztatása

  • Bekeményít a Lidl, 15 ezres parkolási díjat jelentett be

    Bekeményít a Lidl, 15 ezres parkolási díjat jelentett be

  • Estig kitart a tavaszi nyár

    Estig kitart a tavaszi nyár

  • Polt Péter: Varga Judit nem követett el hamis vádat

    Polt Péter: Varga Judit nem követett el hamis vádat

  • 80 évente látni csak ilyen robbanást

    80 évente látni csak ilyen robbanást

  • Rejtve van a lényeg az autópálya-koncesszióban, megint a NER kulcsemberei kaptak lehetőséget

    Rejtve van a lényeg az autópálya-koncesszióban, megint a NER kulcsemberei kaptak lehetőséget

  • Feljelenti a kormány a Spart

    Feljelenti a kormány a Spart

  • Nagy Márton berendelte a Mol és a Mász képviselőit az elszabaduló üzemanyagárak miatt

    Nagy Márton berendelte a Mol és a Mász képviselőit az elszabaduló üzemanyagárak miatt

  • Sulyok Tamás nem fogja tisztázni a kegyelmi döntés hátterét

    Sulyok Tamás nem fogja tisztázni a kegyelmi döntés hátterét

  • A bicskei pedofilügy másodrendű elítéltje olyan cégnél dolgozik, mely gyerekeket is fuvaroz

    A bicskei pedofilügy másodrendű elítéltje olyan cégnél dolgozik, mely gyerekeket is fuvaroz

  • Újabb baj a Boeingnél: felszállás közben leesett az egyik gépük hajtóművének burkolata

    Újabb baj a Boeingnél: felszállás közben leesett az egyik gépük hajtóművének burkolata

  • Itt az atombomba?! Polt Péter a rendőrséghez fordult Csányi Sándor ügyében

    Itt az atombomba?! Polt Péter a rendőrséghez fordult Csányi Sándor ügyében

  • Róna Péter, Vona Gábor elfogadta Deutsch Tamás vitafelhívását, Magyar Péter viszont nem

    Róna Péter, Vona Gábor elfogadta Deutsch Tamás vitafelhívását, Magyar Péter viszont nem

  • Szerdától ismét emelnek az üzemanyagok árain

    Szerdától ismét emelnek az üzemanyagok árain

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element