Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

R.I.P. magyar vidéki vasút

Vélemény
2023.08.24.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
4

Bezzeg a felcsúti vicinális!

R.I.P. 10 vidéki szárnyvonal - közöttük egy villamosított, és egy most felújított zárt be a mai nappal. A MÁV azzal (is) magyarázta a bezárásokat, hogy egyszerűen nincs eszköze, hogy oda járműveket biztosítson, illetve indok volt egyebek között az is: kihasználatlanok a vonatok. Pedig az EU-ban számos országban nem hogy megszüntetnék az ilyedtén kötöttpályás közlekedést, hanem fejlesztik inkább. De hát Magyarország előre megy, nem hátra...

Tény, van jó pár olyan vasútvonal kishazánkban, melyek kihasználtsága finoman szólva is alacsony. Tény az is, hogy nagyon sok esetben tettek ezért rendesen a vasúti közlekedésért felelősek is, amikor hagyták lerohadni a pályákat, és így a vonat érezhetően lassú lett, és a menetrendet sem nagyon tartotta. Tettek a kihasználtság csökkenéséért akkor, amikor az elmúlt 40-50 évben a vidéki kisebb vonalakra nem vettek új járműveket, maximum a fővárosi elővárosi közlekedésből "kikopott" kocsikat vezényelték le vidékre. És nagyon sokat nyomott  a latban az is, hogy olyan eszetlen menetrendeket készítettek sok helyen, aminek nem volt semmi köze a való élethez (olyankor volt vonat, amikor a kutya sem akart vele közlekedni), illetve semmihez sem csatlakoztak.

És igen, természetesen vannak, voltak olyan vonalak is, ahol a vasútállomás a falvaktól kilométerekre épültek meg (igaz persze, nem mindegyik). És igen: nincsenek vasúti kocsik, mozdonyok, amiket oda lehetne vezényelni.
No de miért? Nagyon egyszerű: a kormányzatok magas ívben tettek a vidékre, mert a fejlesztéseket Budapestre, és az elővárosokra koncentrálták. (meg olyan baromságra, mint a kelebiai vonal felfejlesztése). Míg más országokban a klímavédelem kapcsán (is) sok-sok pénzt áldoztak arra, hogy fenntartható vonatközlekedést üzemeltessenek: kishazánkban minden fillért sajnáltak az ágazattól. Saját gyártású gépeket sem lehet beállítani, hoszen a hazai gyártás csak a multik összeszerelő műhelyeiben testesül meg - ők meg a fővárosi elővárosi közlekedésre koncentrálnak.

Összességében az mindenképpen megállapítható, hogy voltak azért itt érdekes vonalmegszüntetések. Teszem azt Miskolc-Tiszaújváros, amely egy villamosított vonal a teljes szakaszon. Ide még csak nem is BZ-Mot-ok kellettek (melyek lassan elkopnak), a jó öreg V43-asok is elcibálták az öreg kocsikat.
Vagy a felújításával éppen elkészült Balasagyarmat-Ipolytarnóc vonalat... Ráköltöttünk egy valag pénzt, most meg close...
A magyar vasút haldoklik, és nagyon sokan kellettek hozzá, hogy ide jusson. Kellett hozzá Orbán, de kellett éppen úgy Antal, Horn és a többiek is. Vajon így a 25-ödik órában nem szólal meg sehol a vészcsengő? Vagy a közlekedés klímavédelme Magyarországon kimerül az ivóvízbázisunk tönkretételében? (az akkugyárak sorát értem ezalatt).
Ez a vasút nem az a vasút, ami régen volt! Mert sok mindent lehet mondani a vonatokra, de azért korábban reális alternatívája volt a közúti közlekedésnek. Árban mindenképpen. Míg ma... És sajnos a fővonalak kivételével a színvonal megragadt a korábbi évtizedek szintjén. Én, bár keveset vonatozok - nagyon sajnálom a sokszor vadregényes tájakon zötyögő vonatok eltűnését, mert sok fantázia lett volna bennük... Nem úgy, mint a sokmillióból fenntartott felcsúti Orbán vasútnak... (szepujvilagponteu.blog.hu)

Címlapkép forrása: Máthé Zoltán/MTI/MTVA
vasút
politika
vélemény
ORBÁN VIKTOR
Orbán-kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.24. - 10:26
4
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Azonnal mehet Sulyok Tamás a szőnyeg szélére a Karmelitákban?

    Azonnal mehet Sulyok Tamás a szőnyeg szélére a Karmelitákban?

  • Tisztában van vele a Zirci Ciszterci Apátság, hogy idős, mozgáskorlátozott bérlőket akarnak elküldeni

    Tisztában van vele a Zirci Ciszterci Apátság, hogy idős, mozgáskorlátozott bérlőket akarnak elküldeni

  • A kazincbarcikai Városvédők Egyesülete bejelentette a polgármester- és az önkormányzati képviselőjelöltjeit

    A kazincbarcikai Városvédők Egyesülete bejelentette a polgármester- és az önkormányzati képviselőjelöltjeit

  • Két domb között feszül a nemzeti kamuösszetartás értelmetlen függőhídja

    Két domb között feszül a nemzeti kamuösszetartás értelmetlen függőhídja

  • Vajna Tímeát a dubajozós per fővádlottja közvetítette ki hoszteszként Andy Vajnának

    Vajna Tímeát a dubajozós per fővádlottja közvetítette ki hoszteszként Andy Vajnának

  • Az oltásellenes szülők nem csak saját gyermeküket sodorják veszélybe

    Az oltásellenes szülők nem csak saját gyermeküket sodorják veszélybe

  • Csak tartózkodási helyre lehet átjelentkezni az önkormányzati választáson

    Csak tartózkodási helyre lehet átjelentkezni az önkormányzati választáson

  • Elmarad a református egységnap

    Elmarad a református egységnap

  • Törökgábor legyen a talpán, aki érti, mire gondolt Gulyás Gergely a kormányinfós végszavában

    Törökgábor legyen a talpán, aki érti, mire gondolt Gulyás Gergely a kormányinfós végszavában

  • Titokban Orbán finanszírozták az egyik legnagyobb európai tévécsatorna felvásárlását

    Titokban Orbánék finanszírozták az egyik legnagyobb európai tévécsatorna felvásárlását

  • A legszebb arcát mutatja a tavasz

    A legszebb arcát mutatja a tavasz

  • Határon innen és túl

    Határon innen és túl

  • Zöld utat adott Magyar Péter pártjának az NVB: indulhat a választásokon

    Zöld utat adott Magyar Péter pártjának az NVB: indulhat a választásokon

  • Meghalt O.J. Simpson

    Meghalt O.J. Simpson

  • Vastagon fogott Lázár János ceruzája, ha az állami cégek felügyelőbizottsági tagjainak fizetéseiről volt szó

    Vastagon fogott Lázár János ceruzája, ha az állami cégek felügyelőbizottsági tagjainak fizetéseiről volt szó

  • Április végén ismét "Akkor és Most" és Lampionos felvonulás!

    Április végén ismét "Akkor és Most" és Lampionos felvonulás!

  • Hadházy Ákos nyomán vizsgálódik az OLAF Mezőcsáton

    Hadházy Ákos nyomán vizsgálódik az OLAF Mezőcsáton

  • Kormányinfó: Nehéz időszakban vagyunk

    Kormányinfó: Nehéz időszakban vagyunk

  • A kormány nagy bejelentései hamarosan megérkeznek

    A kormány nagy bejelentései hamarosan megérkeznek

  • Magyar Péter Gulyás Gergelynek: „Kérlek, ne hazudjatok, legalább te ne”

    Magyar Péter Gulyás Gergelynek: „Kérlek, ne hazudjatok, legalább te ne”

  • Mi köze a Fidesznek a republikanizmushoz?

    Mi köze a Fidesznek a republikanizmushoz?

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element