Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

R.I.P. magyar vidéki vasút

Vélemény
2023.08.24.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
4

Bezzeg a felcsúti vicinális!

R.I.P. 10 vidéki szárnyvonal - közöttük egy villamosított, és egy most felújított zárt be a mai nappal. A MÁV azzal (is) magyarázta a bezárásokat, hogy egyszerűen nincs eszköze, hogy oda járműveket biztosítson, illetve indok volt egyebek között az is: kihasználatlanok a vonatok. Pedig az EU-ban számos országban nem hogy megszüntetnék az ilyedtén kötöttpályás közlekedést, hanem fejlesztik inkább. De hát Magyarország előre megy, nem hátra...

Tény, van jó pár olyan vasútvonal kishazánkban, melyek kihasználtsága finoman szólva is alacsony. Tény az is, hogy nagyon sok esetben tettek ezért rendesen a vasúti közlekedésért felelősek is, amikor hagyták lerohadni a pályákat, és így a vonat érezhetően lassú lett, és a menetrendet sem nagyon tartotta. Tettek a kihasználtság csökkenéséért akkor, amikor az elmúlt 40-50 évben a vidéki kisebb vonalakra nem vettek új járműveket, maximum a fővárosi elővárosi közlekedésből "kikopott" kocsikat vezényelték le vidékre. És nagyon sokat nyomott  a latban az is, hogy olyan eszetlen menetrendeket készítettek sok helyen, aminek nem volt semmi köze a való élethez (olyankor volt vonat, amikor a kutya sem akart vele közlekedni), illetve semmihez sem csatlakoztak.

És igen, természetesen vannak, voltak olyan vonalak is, ahol a vasútállomás a falvaktól kilométerekre épültek meg (igaz persze, nem mindegyik). És igen: nincsenek vasúti kocsik, mozdonyok, amiket oda lehetne vezényelni.
No de miért? Nagyon egyszerű: a kormányzatok magas ívben tettek a vidékre, mert a fejlesztéseket Budapestre, és az elővárosokra koncentrálták. (meg olyan baromságra, mint a kelebiai vonal felfejlesztése). Míg más országokban a klímavédelem kapcsán (is) sok-sok pénzt áldoztak arra, hogy fenntartható vonatközlekedést üzemeltessenek: kishazánkban minden fillért sajnáltak az ágazattól. Saját gyártású gépeket sem lehet beállítani, hoszen a hazai gyártás csak a multik összeszerelő műhelyeiben testesül meg - ők meg a fővárosi elővárosi közlekedésre koncentrálnak.

Összességében az mindenképpen megállapítható, hogy voltak azért itt érdekes vonalmegszüntetések. Teszem azt Miskolc-Tiszaújváros, amely egy villamosított vonal a teljes szakaszon. Ide még csak nem is BZ-Mot-ok kellettek (melyek lassan elkopnak), a jó öreg V43-asok is elcibálták az öreg kocsikat.
Vagy a felújításával éppen elkészült Balasagyarmat-Ipolytarnóc vonalat... Ráköltöttünk egy valag pénzt, most meg close...
A magyar vasút haldoklik, és nagyon sokan kellettek hozzá, hogy ide jusson. Kellett hozzá Orbán, de kellett éppen úgy Antal, Horn és a többiek is. Vajon így a 25-ödik órában nem szólal meg sehol a vészcsengő? Vagy a közlekedés klímavédelme Magyarországon kimerül az ivóvízbázisunk tönkretételében? (az akkugyárak sorát értem ezalatt).
Ez a vasút nem az a vasút, ami régen volt! Mert sok mindent lehet mondani a vonatokra, de azért korábban reális alternatívája volt a közúti közlekedésnek. Árban mindenképpen. Míg ma... És sajnos a fővonalak kivételével a színvonal megragadt a korábbi évtizedek szintjén. Én, bár keveset vonatozok - nagyon sajnálom a sokszor vadregényes tájakon zötyögő vonatok eltűnését, mert sok fantázia lett volna bennük... Nem úgy, mint a sokmillióból fenntartott felcsúti Orbán vasútnak... (szepujvilagponteu.blog.hu)

Címlapkép forrása: Máthé Zoltán/MTI/MTVA
vasút
politika
vélemény
ORBÁN VIKTOR
Orbán-kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.24. - 10:26
4
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Balog Zoltán a kegyelmi ügy után zárt körben elárulta, egy letartóztatással fenyegetett lelkészt is meg akart menteni

    Balog Zoltán a kegyelmi ügy után zárt körben elárulta, egy letartóztatással fenyegetett lelkészt is meg akart menteni

  • A Fidesz-KDNP pusztaszabolcsi polgármesterjelöltje nincs jóban a gyerekekkel

    A Fidesz-KDNP pusztaszabolcsi polgármesterjelöltje nincs jóban a gyerekekkel

  • Igaz lehet, amit Magyar Péter mondott Lévai Anikó politikai szerepéről

    Igaz lehet, amit Magyar Péter mondott Lévai Anikó politikai szerepéről

  • A magyar gazdaságpolitika 4 tévhite

    A magyar gazdaságpolitika 4 tévhite

  • Karácsony Gergelynek szekunder szégyent érzett Szentkirá lyi Alexandra videója kapcsán

    Karácsony Gergelynek szekunder szégyent érzett Szentkirá lyi Alexandra videója kapcsán

  • Az idősebbeket még lehet manipulálni komcsizással és nácizással, a fiataloknak viszont már elegük van ebből

    Az idősebbeket még lehet manipulálni komcsizással és nácizással, a fiataloknak viszont már elegük van ebből

  • Az árváltozásnál is rosszabb jöhet a benzinkutakon

    Az árváltozásnál is rosszabb jöhet a benzinkutakon

  • Rohamosan terjed a májgyulladást okozó vírus a szomszédunkban

    Rohamosan terjed a májgyulladást okozó vírus a szomszédunkban

  • Nekifutás

    Nekifutás

  • „Ez az utolsó interjúja?”

    „Ez az utolsó interjúja?”

  • Négy hónap alatt többet költött a Megafon hirdetésekre, mint a szlovák pártok az elnökválasztás alatt

    Négy hónap alatt többet költött a Megafon hirdetésekre, mint a szlovák pártok az elnökválasztás alatt

  • Két zápor között kisüthet a nap, de hűvös lesz

    Két zápor között kisüthet a nap, de hűvös lesz

  • A fideszes dominancia alatt kerültek súlyos helyzetbe a szlovákiai és romániai magyar pártok

    A fideszes dominancia alatt kerültek súlyos helyzetbe a szlovákiai és romániai magyar pártok

  • Az idei év talán legnagyobb vulkánkitörése történt

    Az idei év talán legnagyobb vulkánkitörése történt

  • Annyira rosszul állunk, hogy Orbánék már ígérgetni sem mernek a választások előtt

    Annyira rosszul állunk, hogy Orbánék már ígérgetni sem mernek a választások előtt

  • Az M0-son tolatott egy BMW-s - VIDEÓ

    Az M0-son tolatott egy BMW-s - VIDEÓ

  • Megérkezett a hivatalos vádemelés Herczeg Zoltán ügyében

    Megérkezett a hivatalos vádemelés Herczeg Zoltán ügyében

  • Lezuhant két katonai helikopter Japánban

    Lezuhant két katonai helikopter Japánban

  • Magyar Orbánnak: „Milyen érzés fenyegetni a saját népét és közben eljátszani az áldozatot?”

    Magyar Orbánnak: „Milyen érzés fenyegetni a saját népét és közben eljátszani az áldozatot?”

  • Az elvonások káros hatásait a saját bőrükön érzik

    Az elvonások káros hatásait a saját bőrükön érzik

  • Csepeli György: Előrehozott advent

    Csepeli György: Előrehozott advent

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element