Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

R.I.P. magyar vidéki vasút

Vélemény
2023.08.24.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
4

Bezzeg a felcsúti vicinális!

R.I.P. 10 vidéki szárnyvonal - közöttük egy villamosított, és egy most felújított zárt be a mai nappal. A MÁV azzal (is) magyarázta a bezárásokat, hogy egyszerűen nincs eszköze, hogy oda járműveket biztosítson, illetve indok volt egyebek között az is: kihasználatlanok a vonatok. Pedig az EU-ban számos országban nem hogy megszüntetnék az ilyedtén kötöttpályás közlekedést, hanem fejlesztik inkább. De hát Magyarország előre megy, nem hátra...

Tény, van jó pár olyan vasútvonal kishazánkban, melyek kihasználtsága finoman szólva is alacsony. Tény az is, hogy nagyon sok esetben tettek ezért rendesen a vasúti közlekedésért felelősek is, amikor hagyták lerohadni a pályákat, és így a vonat érezhetően lassú lett, és a menetrendet sem nagyon tartotta. Tettek a kihasználtság csökkenéséért akkor, amikor az elmúlt 40-50 évben a vidéki kisebb vonalakra nem vettek új járműveket, maximum a fővárosi elővárosi közlekedésből "kikopott" kocsikat vezényelték le vidékre. És nagyon sokat nyomott  a latban az is, hogy olyan eszetlen menetrendeket készítettek sok helyen, aminek nem volt semmi köze a való élethez (olyankor volt vonat, amikor a kutya sem akart vele közlekedni), illetve semmihez sem csatlakoztak.

És igen, természetesen vannak, voltak olyan vonalak is, ahol a vasútállomás a falvaktól kilométerekre épültek meg (igaz persze, nem mindegyik). És igen: nincsenek vasúti kocsik, mozdonyok, amiket oda lehetne vezényelni.
No de miért? Nagyon egyszerű: a kormányzatok magas ívben tettek a vidékre, mert a fejlesztéseket Budapestre, és az elővárosokra koncentrálták. (meg olyan baromságra, mint a kelebiai vonal felfejlesztése). Míg más országokban a klímavédelem kapcsán (is) sok-sok pénzt áldoztak arra, hogy fenntartható vonatközlekedést üzemeltessenek: kishazánkban minden fillért sajnáltak az ágazattól. Saját gyártású gépeket sem lehet beállítani, hoszen a hazai gyártás csak a multik összeszerelő műhelyeiben testesül meg - ők meg a fővárosi elővárosi közlekedésre koncentrálnak.

Összességében az mindenképpen megállapítható, hogy voltak azért itt érdekes vonalmegszüntetések. Teszem azt Miskolc-Tiszaújváros, amely egy villamosított vonal a teljes szakaszon. Ide még csak nem is BZ-Mot-ok kellettek (melyek lassan elkopnak), a jó öreg V43-asok is elcibálták az öreg kocsikat.
Vagy a felújításával éppen elkészült Balasagyarmat-Ipolytarnóc vonalat... Ráköltöttünk egy valag pénzt, most meg close...
A magyar vasút haldoklik, és nagyon sokan kellettek hozzá, hogy ide jusson. Kellett hozzá Orbán, de kellett éppen úgy Antal, Horn és a többiek is. Vajon így a 25-ödik órában nem szólal meg sehol a vészcsengő? Vagy a közlekedés klímavédelme Magyarországon kimerül az ivóvízbázisunk tönkretételében? (az akkugyárak sorát értem ezalatt).
Ez a vasút nem az a vasút, ami régen volt! Mert sok mindent lehet mondani a vonatokra, de azért korábban reális alternatívája volt a közúti közlekedésnek. Árban mindenképpen. Míg ma... És sajnos a fővonalak kivételével a színvonal megragadt a korábbi évtizedek szintjén. Én, bár keveset vonatozok - nagyon sajnálom a sokszor vadregényes tájakon zötyögő vonatok eltűnését, mert sok fantázia lett volna bennük... Nem úgy, mint a sokmillióból fenntartott felcsúti Orbán vasútnak... (szepujvilagponteu.blog.hu)

Címlapkép forrása: Máthé Zoltán/MTI/MTVA
vasút
politika
vélemény
ORBÁN VIKTOR
Orbán-kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.24. - 10:26
4
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Lázár János: Kapott a teniszszövetség hétmilliárd forintot, és ennek a nagy részét valakik ellopták

    Lázár János: Kapott a teniszszövetség hétmilliárd forintot, és ennek a nagy részét valakik ellopták

  • Jó ötletnek tűnt a Fidesz számára egy napon tartani a két választást, aztán jött Magyar Péter

    Jó ötletnek tűnt a Fidesz számára egy napon tartani a két választást, aztán jött Magyar Péter

  • A rendőrség szerint gond van az új Sió-zsilippel

    A rendőrség szerint gond van az új Sió-zsilippel

  • Viharosra fordul az idő

    Viharosra fordul az idő

  • Brutális drágulás érik az édességeknél

    Brutális drágulás érik az édességeknél

  • Olyan majálist tartott az ellenzéki összefogás a Városligetben, mintha a 2014-es kampány menne playbackről

    Olyan majálist tartott az ellenzéki összefogás a Városligetben, mintha a 2014-es kampány menne playbackről

  • Visszalépteti a Fidesz Schadl korábbi bizalmasát, ügyvédjét

    Visszalépteti a Fidesz Schadl korábbi bizalmasát, ügyvédjét

  • Bödőcs Tibor és Csákányi Eszter szatírajelenete

    Bödőcs Tibor és Csákányi Eszter szatírajelenete zseniális

  • Egymilliárdból élénkíti fel a kávéházi cigányzenét a kormány

    Egymilliárdból élénkíti fel a kávéházi cigányzenét a kormány

  • Pálmafákat ültettek Szegeden, vita lett belőle

    Pálmafákat ültettek Szegeden, vita lett belőle

  • Földrengés volt a szomszédban, Magyarországon is érezni lehetett

    Földrengés volt a szomszédban, Magyarországon is érezni lehetett

  • Medgyessy Péter: Magyarország sorsa az Európai Unió

    Medgyessy Péter: Magyarország sorsa az Európai Unió

  • Megkezdte működését a világ legmagasabban fekvő csillagvizsgálója

    Megkezdte működését a világ legmagasabban fekvő csillagvizsgálója

  • Politikai elemző: érdemes lenne többet aludnia Magyar Péternek

    Politikai elemző: érdemes lenne többet aludnia Magyar Péternek

  • Puzsér Róbert szerint csalnak a közvélemény-kutatók

    Puzsér Róbert szerint csalnak a közvélemény-kutatók

  • Otthonfelújítási támogatás: van amire egy nap maradt, másra egy hónap

    Otthonfelújítási támogatás: van amire egy nap maradt, másra egy hónap

  • Hatályon kívül helyezték az elsőfokú ítéletet aa pécsi buszperben, a Kúria dönthet a folytatásról

    Hatályon kívül helyezték az elsőfokú ítéletet aa pécsi buszperben, a Kúria dönthet a folytatásról

  • A munka ünnepe, a munkavállalók szolidaritási napja: Mit ünneplünk május elsején?

    A munka ünnepe, a munkavállalók szolidaritási napja: Mit ünneplünk május elsején?

  • Elképesztő luxusgép landolt Debrecenben

    Elképesztő luxusgép landolt Debrecenben

  • „Orbán szeretné macsónak beállítani magát, de a többiekhez képest valójában nagyon gyenge”

    „Orbán szeretné macsónak beállítani magát, de a többiekhez képest valójában nagyon gyenge”

  • A Dunakanyar leglátványosabb hajós felvonulása

    A Dunakanyar leglátványosabb hajós felvonulása

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element