Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
{{title}}
{{title}}

Akkumulátorgyárak árnyékában: mennyi most a lítium a magyar csapvízben?

Egészség
2023.08.15.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

Fontos tanulmány jelent meg a világ vezető tudományos folyóirata, a Nature által kurrált Scientific Reportsban a magyar vízbázis és ásványvizek lítiumtartalmáról. 

A gyakori alkálifém az egyik legfontosabb alapanyaga az akkumulátorgyártásnak, amely kifejezetten vízigényes folyamat. A kutatás meglepő eredményre jutott a hazai vízkészletek lítiumtartalmát illetően, ami annak fényében érdekes, hogy Magyarországon egyre több és több akkuipari beruházást jelentenek be, és ezek esetében gyakran felmerülnek az egészségügyi kérdések. - írja a Portfolio

Hiánypótló tanulmány jelent meg a Nature kiadó a Scientific Reports nevű kiadványában, amely a lítiumszennyezés lehetséges növekedésére összpontosít a vízi környezetben és az ivóvízkészletekben a lítium akkumulátorok világszerte növekvő gyártása és újrahasznosítása miatt.

A vizsgálat elsősorban a magyarországi csapvizek és ásványvízforrások jelenlegi lítiumtartalmának felmérésére irányul, amelynek különös jelentőséget ad, hogy a hazai akkuipari beruházások miatt egyre gyakrabban merülnek fel környezetvédelmi aggályok, sokszor emlegetik a kritikus a gyártás jelentős vízigényét, valamint a vízbázist fenyegető szennyezési kockázatokat.

A legtöbb kutatás viszont arra koncentrál, hogy az épülő gyárak mennyire csapolhatják meg a hazai vízkészleteket. Így például több kutatás is foglalkozik azzal, hogy a felszín alatti vízkészletek hosszú távú és jelentős megcsapolásával annak mennyiségi és ez által akár minőségi romlását okozhatják az újonnan létesülő üzemek. A vízben megjelenő szennyezésekkel viszonylag kevés átfogó kutatás foglalkozik még úgyis, hogy már több ilyen üzem (az SK On gyára Komárom mellett és a Samsung SDI létesítménye Gödnél) már jelenleg is üzemel.

Mit is tesz a lítium a szervezettel?

A gyártás egyik legfontosabb alapanyag a lítium. Az alkáli fém erősen reaktív, a természetben elemi állapotban nem található meg, csak vegyületeiben fordul elő, amelyek általában ionosak. Egészségügyi hatásai pedig ma sem teljesen tisztázottak, bár bevett gyógyszeralapanyagként is a használata. Főként a bipoláris zavar és számos más mentális betegség kezelésekor alkalmazzák, és fontos hangsúlyozni, hogy terápiás célokra a lítiumot a természetben előforduló forrásokhoz képest nagyon nagy dózisban adják. A terápiás dózisok a kezelendő betegség jellegétől függően változnak; a jelentések szerint az adagok a napi 85 mg-tól a napi 2400 mg-ig terjednek, a 600-1200 mg/nap az általános tartomány.

Jól ismert, hogy a lítium terápiás dózisai hangulatstabilizáló és egyéb mentális egészségügyi előnyökkel járnak; azonban ezek a nagy dózisok egy sor jelentős egészségügyi kockázatot is hordoznak, így a betegeket rutinszerűen ellenőrzik egy sor ismert mellékhatás miatt. Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) a terápiás dózisok számos mellékhatását említi, köztük a gyomor-bélrendszeri, neurológiai, pszichiátriai, vese- és veseműködést, kardiovaszkuláris zavarok növekvő kockázatát, de a csökkent pajzsmirigyműködés, akneiform bőrkiütések kialakulása és jóindulatú leukocitózis is szerepel a mellékhatások lajstromában,.

A WHO megállapította, hogy "az étrendi lítium toxicitása ismeretlen", mivel a beviteli szintek sokkal alacsonyabbak, mint a terápiás "potenciálisan toxikus dózisok". Az EPA megjegyezte, hogy "mivel a klinikai szakirodalom a betegek terápiás kezelésére összpontosít, a minimálisan hatékony dózis alatt megfigyelt hatásokról nincs információ", és csak alacsony-közepes bizalmat fejez ki a bizonyítékokkal kapcsolatban.

Ezek fényében különösen fontos a kutatás, amely megvizsgálta a hazai vizeknél a lítiumkoncentrációt.

Akkumulátorgyárakból a vizes pohárba?

Az Ökológiai Kutatóközpont kutatói, így Dobosy Péter, Illés Ádám és Endrédi Anett, valamint az ELTE Természettudományi Karának tanára, Záray Gyula által írt tanulmány kiemeli a vízforrások lítiumkoncentrációjának vizsgálatának fontosságát a lítium akkumulátorok széleskörű használata és azok lehetséges környezeti hatásai miatt. Hangsúlyozza, hogy a lítiumionokat nehéz eltávolítani a vízből a hagyományos kezelési módszerekkel, és tárgyalja, hogy ezek az ionok átjuthatnak az ivóvízellátáshoz használt szűrőrendszereken is.

A kutatók tudósok 19 különböző magyarországi város csapvizét vizsgálták meg, ráadásul változatos volt a mintavétel, mert egyes városok csapvize természetes szűrési folyamaton átesett folyókból származott, mások nyílt víztározókból, megint mások pedig földalatti vízforrásokból. Az eredmények azt mutatták, hogy a különböző forrásokból származó csapvíz lítiumtartalma helyszínenként eltérő volt.

Például a folyókból származó csapvíz lítiumkoncentrációjának mediánja 3,52 mikrogramm/liter (µg/l) volt, míg a nyílt víztározókból származó csapvíz mediánja 5,02 µg/l, a földalatti forrásokból származó csapvíz mediánja pedig 8,55 µg/l volt a legmagasabb. Ezek a lítiumszintek mind a 10 µg/l-es biztonsági határérték alatt voltak, ami azt jelenti, hogy nem jelentenek közvetlen egészségügyi kockázatot. A tudósok a városokat a csapvíz lítiumtartalma alapján is csoportosították, és érdekes mintákat találtak, ami arra utal, hogy a vízforráson kívül más tényezők is befolyásolhatják a lítiumszintet.

Az első csoportba az a két város (Székesfehérvár és Eger) tartozik, ahol a csapvíz Li-koncentrációja a legmagasabb (25,7 és 19,8 µg/l), míg a második csoportba négy település (Zalaegerszeg, Kaposvár, Miskolc és Pécs) tartozik, ahol a lítiumtartalom átlagosan 10,75 és 14,35 µg/l között van.

A harmadik csoportba azok a városok (Szolnok, Budapest, Győr, Szekszárd, Békéscsaba, illetve Veszprém) kerültek, amelyek csapvizében a legalacsonyabb átlagos koncentrációval (1,56 és 3,61 µg/L között) mérték, míg a negyedik csoportba azok a városok, amelyek csapvizében a Li-koncentráció 5,81-8,90 µg/L között volt (Tatabánya, Kecskemét, Debrecen, Szeged, Nyíregyháza, Szombathely és Salgótarján).

Palackozott lítiumos víz?

A kutatók a Magyarországon kapható különböző típusú palackozott ásványvizeket is megvizsgálták. Az ásványvíz a föld alól származik, és különböző ásványi anyagokat tartalmazhat, köztük lítiumot is. Az ásványvizek három kategóriáját vizsgálták lítiumtartalmuk alapján: azokat, amelyekben kevés lítium van (5-10 µg/L), azokat, amelyekben közepes mennyiség (10-100 µg/L), és azokat, amelyekben viszonylag sok (100-200 µg/L). Az összes ásványvíz átlagosan körülbelül 52,9 µg/L lítiumot tartalmazott, de az emberekre jellemző mennyiség 17,9 µg/L körül volt. Érdekes kapcsolatot találtak az ásványvizekben a lítium és egy másik elem, a kálium között. Ez a kapcsolat arra utal, hogy a talajban található kőzetek és ásványok típusa, ahonnan a víz származik, befolyásolhatja, hogy mennyi lítium kerül a vízbe. A tanulmány eredményei segítenek jobban megérteni az ásványvizekben található lítium különböző mennyiségeit, és azt, hogy ez hogyan befolyásolhatja a táplálkozásunkat. Azt is elmondja, hogy az ezekben a vizekben lévő lítium szintje nem túl magas, és nem kell nagy aggodalomra adnia okot az egészségünk szempontjából.

A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy bár az akkumulátorgyártásból és -újrahasznosításból származó esetleges lítiumszennyezés aggodalomra adhat okot, a magyarországi csapvíz és ásványvízforrások jelenlegi lítiumkoncentrációja viszonylag alacsony, és

nem valószínű, hogy az emberi egészségre jelentős hatást gyakorolna.

Az ezekből a forrásokból származó napi lítiumbevitel becslések szerint az ajánlott étrendi bevitel kevesebb mint 3%-a. A kutatás hangsúlyozza a vízforrásokban lévő lítiumszennyezés lehetséges hatásainak értékelésének fontosságát, a Duna folyóban mért, a tanulmányban felhasznált koncentrációk pedig alapértékként szolgálnak majd a jövőbeli értékelésekhez. (Portfolio)

EGÉSZSÉGÜGY
víz
tudomány
akkumulátor
AKKUMULÁTORGYÁR
kutatas
IVÓVÍZ
vízminőség
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.15. - 06:51
Módosítva 2023.08.15. - 06:52
A- A+

  • Besült a rezsitrükk

    Besült a rezsitrükk

  • Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

    Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

  • Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

    Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

  • Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

    Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

  • Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

    Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

  • Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

    Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

  • A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

    A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

  • Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

    Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

  • Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

    Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

  • „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

    „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

  • Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

    Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

  • Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

    Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

  • Lemondott Polt Péter

    Lemondott Polt Péter

  • Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

    Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

  • Drágul a tankolás

    Drágul a tankolás

  • Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

    Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

  • Magyar Péter elindult Nagyváradra

    Magyar Péter elindult Nagyváradra

  • Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

    Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

  • Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

    Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

  • Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

    Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

  • Orbán Viktor szélsőjobbos román szövetségese menekül a nyilvános vita elől,ellenfele nyugati Romániát akar

    Orbán Viktor szélsőjobbos román szövetségese menekül a nyilvános vita elől,ellenfele nyugati Romániát akar

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element