Az Akadémiai Dolgozók Fóruma ismételten felszólította a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezetését, hogy tartsa tiszteletben a tényeket, tartózkodjon az álhírek terjesztésétől, és tanúsítson a tudományhoz méltó magatartást.
„A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) ellen folyó pert a Fővárosi Törvényszék a Polgári Kollégiumhoz teszi át, az eljárás tehát folytatódik, ellentétben azzal, amit a HUN-REN vezetése állít. Nem először fordul elő, hogy a független igazságszolgáltatást a HUN-REN vezetősége közvetlen nyomás alá próbálja helyezni, és ezzel, mint perben nem álló fél, a független bíróság ítélkezését veszélyezteti” – írja közleményében az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF).
Jogerős határozat, más ügyszak
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint a valótlan tényállítás nemcsak az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat, de a HUN-REN kutatóhálózat hitelességét is aláássa. Azt írják, ők azonban felelősséget vállalnak a hiteles és pontos tájékoztatásért.
Amennyiben a most folyó perben a bíróság jogerős határozatával az ügyet más ügyszakba helyezi, az nem jelenti a peres eljárás megszüntetését, csak a folyamatban lévő bírósági ügy más hatáskörbe utalását.
Mint fogalmaznak, az Alaptörvény értelmében Magyarország jogállam, ahol jogszabálysértésre hivatkozva az MTA Köztestületének határozata bármikor megtámadható. A független és pártatlan bíróság feladata, hogy igazságos ítéletében a jogszabálysértést vagy annak hiányát megállapítsa. Szerintük az ezt akadályozni kívánó, minden jogalapot nélkülöző állítások pedig alkalmasak az igazságszolgáltatás rendjébe való beavatkozásra és a közvélemény félrevezetésére. „A dezinformáció korában a tudóstársadalomnak fokozottan ügyelnie kell arra, hogy ez ne fordulhasson elő.”
Az ADF arra is felhívja a figyelmet, hogy jogállamban a peres felek megfélemlítése, a felperes tisztességes szándékának megkérdőjelezése szintén elfogadhatatlan, ezért felszólítják a HUN-REN vezetőségét, hogy a továbbiakban tartózkodjanak az ilyen jellegű kommunikációtól.
Felszólítjuk továbbá Gulyás Balázst, a HUN-REN elnökét, hogy haladéktalanul gondoskodjon a kutatóhálózat dolgozói számára április elejétől esedékes, a kormány által többször megígért fizetésemelés folyósításáról, ha szükséges, egyéb rendelkezésre álló források felszabadításával.
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma érthetetlennek és felháborítónak tartja, hogy míg a kutatóhálózati munkatársak jelentős része létbizonytalanságban él, a kutatók helyzetének javítása helyett a HUN-REN vezetése 4,8 milliárd forint közpénzt fordított az új székház kialakítására. „Az évek óta indokolt béremelés további késleltetése nincs összefüggésben a vagyonátadással és az MTA 198. közgyűlésén történt jogsértések miatt folyó perrel. Ilyen feltételeket sem a HUN-REN-törvény, sem az ahhoz kapcsolódó kormányhatározat nem tartalmaz” – írják.
Ez történt eddig
Jelenleg a HUN-REN használja a Magyar Tudományos Akadémia ingatlanjait és ingóságainak jelentős részét, amelyeket a kormány megvásárolna. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter korábban az Indexnek adott nagyinterjújában elmondta, hogy az MTA Közgyűlése arról döntött 53,5 százalékos támogatással, hogy elfogadja a magyar kormány vételi ajánlatát, amit az MTA olyan ingatlanvagyonára tett, amelyet most is a HUN-REN kutatóhálózat használ. Mint fogalmazott, egy 80 milliárdos tételről beszélünk.
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) közleményben válaszolt Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnökének Indexen megjelent kijelentéseire, aki szerint a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) ellen indított per egy jogi köntösbe bújtatott időhúzás. Az ADF úgy véli, még ha az MTA eladásra szánt vagyonelemei valóban mind az új HUN-REN tulajdonába kerülnének, akkor sincs semmi garancia arra, hogy nem árusítják ki az egész kutatóhálózatot és az ingatlanokat. (Index)