Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
{{title}}
{{title}}

Orbán már nem sokáig tud vétózni az EU-ban

Vélemény
2025.03.23.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

Az a folyamat, hogy a magyar kormány hátráltatja az EU működését és keresztbe tesz, sokáig így marad – mondta Odze György a KlikkTV Mélyvíz című műsorában 

Ukrajna uniós csatlakozása kapcsán. Az író, diplomata szerint az unióban már készülnek arra, hogy találjanak egy megfelelő megoldást a folyamatos magyar vétóval szemben. 

Orbán Viktor hatalma és az EU-val való kapcsolata egyre feszültebbé válik. A szélsőjobboldali tendenciák erősödése és a magyar diplomáciában tapasztalható irányítási problémák aggasztóak. Az unió nem tudja, hogyan kezelje a magyar helyzetet, miközben a nemzetközi kapcsolatok is nehezednek.

A világ politikai tája átalakulóban van, és Magyarországon is megfigyelhető a jobboldali irányvonal erősödése. Az új politikai helyzet a migrációs hullámokkal is összefüggésben áll.

A baloldali gondolkodás megszűnése és a jobboldaliság erősödése összefügg a történelmi változásokkal, amelyek a rendszerváltás után következtek be. Az új politikai modellek megjelenése kedvezett a jobboldali eszméknek.
A migráns hullám, amely 2005-ben indult, jelentős hatással volt a politikai helyzetre, különösen a szélsőjobboldali pártok megerősödésére. Ez a helyzet Orbán Viktor politikai stratégiáját is befolyásolta.
Európában a jobboldali mozgalmak erősödése megfigyelhető, de a konszolidált demokráciák, mint Nagy-Britannia és Németország, védettebbek a szélsőségekkel szemben. A Balkán viszont továbbra is instabil politikai helyzetet mutat.

A térség politikai helyzete fokozódó káoszt mutat, amely Macedónia és Szerbia példáján is megfigyelhető. A radikalizálódó közbeszéd és a militáns kifejezések használata jellemző a magyar politikai diskurzusra.

A magyar politikai diskurzusban megfigyelhető agresszív szóhasználat egyre inkább dominál, ami a közvélemény radikalizálódását eredményezi. Ezt a jelenséget Orbán Viktor retorikája is támogatja.
Az Európai Unió reakciója a magyar kormány intézkedéseire kérdéseket vet fel, hogy miért nem lép fel határozottan a demokratikus elvek védelmében. Sokak számára ez a passzivitás érthetetlen.
A diplomaták helyzete a magyar kormány alatt nehézségekkel terhelt, mivel a központi utasításokat kell követniük, ami korlátozza a szabad kommunikációt. Ez a helyzet gátolja a hatékony diplomáciát.

A magyar diplomáciai helyzet jelentősen megváltozott, mivel Orbán Viktor keze alatt minden hatalom összpontosul. A külügyminisztérium irányítása központosított, ami elszigeteltséghez vezetett.

A külügyminisztériumban tapasztalható központosítás miatt a diplomaták nem tudják szabadon végezni munkájukat. Az utasítások végrehajtása a budapesti kormány szándékai szerint nem lehetséges.
A magyar nagykövetek hitelessége csökkent, és már nem tudják képviselni a kormányt a nemzetközi színtéren. Az elzárkózás miatt a külföldi kapcsolatok gyengültek.
A lengyel diplomáciai kapcsolatok romlása jól mutatja a magyar kormány elszigetelődését. A lengyelek csalódottsága miatt a magyar nagyköveteket már nem hívják meg fontos eseményekre.

A diplomáciai kapcsolatok és az Európai Unió szerepe kulcsfontosságú a nemzetközi politikai helyzetben. Az új kihívásokra válaszként a tagországoknak össze kell fogniuk a közös érdekek érdekében.

Jeszenszky Géza munkájának értékelése fontos, mivel sokan nem értékelték a képességeit, de a beszélgetőpartner szerint tanulékony és jól alkalmazkodott a helyzetekhez.
Európa összefogásának kérdése aktuális, mivel a tagállamok együttműködése szükséges, hogy ellenálljanak a nemzetközi kihívásoknak, mint például az orosz fenyegetésnek.
A britek mozgási szabadsága a Brexit után megnőtt, így képesek önállóan tárgyalni más országokkal, ami új lehetőségeket teremt az európai politikában.

Magyarország megítélése súlyosan csökkent a nemzetközi diplomáciában, különösen Ukrajna EU-tagsága ellenállása miatt. Orbán Viktor politikája és viselkedése további negatív hatásokat gyakorol az országra.

Orbán Viktor politikai stratégiái, például a nagymagyarországi mánia, komoly nemzetközi kritikákat váltanak ki. Ez a magatartás rontja Magyarország hírnevét külföldön.
A világban elterjedt nézetek szerint Magyarország szándékosan hátráltatja az európai folyamatokat, ami súlyosan befolyásolja a döntéshozatali mechanizmusokat az EU-ban.
Egy új, Ukrajna támogatására irányuló nemzetközi mozgalom kialakulása várható, amely függetleníteni próbálja magát az Egyesült Államoktól és erősíti Európa autonómiáját.

Orbán Viktor Kínában való diplomáciája nem hozza meg a várt gazdasági előnyöket Magyarország számára, mert a magyar export lehetőségei korlátozottak. A magyar gazdaság nem képes jelentős termékcsoportokat kínálni a globális piacon.

A magyar gazdaság kicsi és főleg német termékek összeszerelésére alapoz, ami csökkenti a globális versenyképességet. Ez a helyzet kihat a külkereskedelmi kapcsolatokra is.
Kína gazdasági stratégiája ázsiai dominanciára épít, miközben Magyarország nem tud jelentős piaci részesedést elérni az amerikai piacon. Ez hátrányos helyzetet teremt a magyar gazdaság számára.
A demokrácia fejlesztésére irányuló nyomás Magyarországon csökkent, ami új lehetőségeket és kihívásokat teremt. Ez a helyzet megnehezíti a nemzetközi kapcsolatok alakítását.

A videóban a külpolitikai kapcsolatok és a döntéshozatal hatásairól beszélnek. Kiemelik, hogy a vélemények fontosak, de nem mindig meghatározóak a döntésekben.

A miniszterelnök és az amerikai elnök közötti kapcsolatokról van szó, különösen Orbán Viktor amerikai nagykövetének fogadásának hiányáról. Ez komoly diplomáciai következményekkel járhat.
A COVID-19 időszakáról is beszélnek, ahol egy könyv készül, amely a magyar kormány viselkedését és intézkedéseit elemzi. A történet részben dokumentum jellegű.
Az interjú során a könyv másik száláról is szó esik, amely egy orvostörténetet mesél el, és több cselekményszálon fut. A kiadó reméli, hogy a könyv hamarosan megjelenik.

 

Milyen hatással van Orbán politikája az EU-ra?

Diktatórikus Tendenciák: Orbán intézkedései, amelyek a demokratikus alapelvek semmibevételére irányulnak, rendkívüli aggodalmakat keltenek az uniós tagállamokban. Az EU-n belüli jogállamisági viták egyre központibbá válnak, mivel Orbán politikája ellentmond az uniós értékeknek.
Vétóhasználat: Orbán többször is vétót emelt különböző uniós intézkedések ellen. Ez a stratégia azonban egyre nehezebb helyzetbe hozza Magyarországot, mivel az EU fontolgatja a vétó megkerülésének lehetőségeit. Az unió törekvése, hogy új rendszereket alakítson ki a hatékony döntéshozatal érdekében, csökkentheti Orbán hatalmát.
Partnerségek: Orbán politikája megnehezíti Magyarország nemzetközi kapcsolatait. A magyar kormányzat elképzelései, például Ukrajna EU-tagságának megakadályozása, hátráltatják Magyarország percepcióját az uniós politikában, amivel a világ többi részén is romlik az ország megítélése.
Diplomáciai Izoláció: Orbán rezsimje egyre inkább elszigetelődik a nemzetközi politikában, így a magyar diplomaták nehezen vagy egyáltalán nem tudnak kommunikálni más országok kormányzati képviselőivel, ami rontja Magyarország befolyását.

Hogyan befolyásolja a szélsőjobboldal a magyar politikát?

Történelmi kontextus: A rendszerváltás óta a baloldali gondolkodás erősebb szerepet kapott, de ezt követően a jobboldali kultusz, különösen a szélsőjobboldali érzelmek, megerősödtek. A rendszerváltás óta eltelt időszakban a baloldal helyzete gyengült, ami kedvezett a jobboldali politikai erők felemelkedésének.
A migrációs válság hatása: A 2015-ös migráns hullám megerősítette a szélsőjobboldali retorikát és politikát, amely lehetőséget adott a kormány számára, hogy a migrációval kapcsolatos félelemre építve népszerűsítse a politikai üzeneteit.
Politikai retorika és közbeszéd: Orbán Viktor kormányzati kommunikációjában gyakran használ militáns kifejezéseket és szóhasználatot, ami radikálisabbá teszi a közbeszédet. A baloldali értékek és a demokratikus normák háttérbe szorulnak a szélsőjobboldali diskurzus dominálásával.
Európai Unióval való kapcsolatok: Magyarország szélsőjobboldali irányultsága feszültségekhez vezetett az EU-val folyó tárgyalások során. Orbán politikája, amely többek között autoriter intézkedéseket is magába foglal, ellentétben áll az európai értékekkel, ami miatt az EU-n belüli pozíciója egyre ingatagabbá válik.
A nemzetközi helyzet: A szélsőjobboldali tendenciák Európában szélesebb körű politikai mozgalmakat és szövetségeket is kialakítottak, amelyek szintén befolyásolják Magyarország politikai táját.

Mik a kihívások a magyar diplomáciában?

Orbán Viktor centralizált hatalma: A külügyminisztérium irányítása Orbán kezében összpontosul, ami megnehezíti a diplomaták autonómiáját és hatékonyságát.
Feszültség az EU-val: A magyar kormány által tanúsított kemény fellépés és a jogállamiság megsértése miatt a magyar diplomácia izolálódik, miközben a tagállamok aggódnak a demokratikus normákért.
A radikalizálódó közbeszéd: Orbán retorikája és a militáns kifejezések használata feszültséget kelt a nemzetközi kapcsolatokban, ami hátráltatja a diplomatikus párbeszédet.
Elzárkózás a politikai párbeszéd elől: Az EU tagállamai, például Lengyelország, elfordultak Magyarországtól, illetve a magyar diplomáciai képviselők már nem élveznek ugyanakkora elismerést és kapcsolati lehetőségeket.
Balkáni helyzet: A Balkánról érkező instabilitás szintén hatással van a magyar külpolitikára, mivel ez a terület mindig is jelentős konfliktusforrás volt.
Globális kapcsolatok: Az amerikai és kínai kapcsolatokban is kihívásokkal néz szembe Magyarország, mivel a gazdasági lehetőségek korlátozottak, és szorosabb kapcsolatok nem alakulnak ki.

Címlapkép forrása: Euronews
Orbán Viktor
EU
EU vétó
diplomácia
SZÉLSŐJOBBOLDAL
külpolitikai helyzet
JOGÁLLAMISÁG
MIGRÁCIÓ
Balkán
UKRAJNA
kínai kapcsolatok
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2025.03.23. - 15:14
Módosítva 2025.03.23. - 15:16
A- A+

  • Németország kivégezte Nagy Márton ígéretét, lépnie kell a kormánynak

    Németország kivégezte Nagy Márton ígéretét, lépnie kell a kormánynak

  • Kellemetlen, márciusi időt tartogat ez a májusi hétvége

    Kellemetlen, márciusi időt tartogat ez a májusi hétvége

  • Orosz-ukrán tárgyalások: nincs áttörés

    Orosz-ukrán tárgyalások: nincs áttörés

  • Újra munkába állt a börtönből kiengedett polgármester, Kiss László

    Újra munkába állt a börtönből kiengedett polgármester, Kiss László

  • Vidéki valóság: A független helyi sajtó heti legfontosabb hírei Magyarországon

    Vidéki valóság: A független helyi sajtó heti legfontosabb hírei Magyarországon

  • Dobrev Klára: A válás miatt eladjuk az Apró-villát

    Dobrev Klára: A válás miatt eladjuk az Apró-villát

  • Az "átláthatósági törvény" lakossági megítélése

    Az "átláthatósági törvény" lakossági megítélése

  • Nicușor Dan Orbán Viktorról: Az európai haladás akadályozója

    Nicușor Dan Orbán Viktorról: Az európai haladás akadályozója

  • A fideszes képviselő elítélte a gyűlöletkeltést, miközben Magyart felfaló medvéről is van poszt az oldalán

    A fideszes képviselő elítélte a gyűlöletkeltést, miközben Magyart felfaló medvéről is van poszt az oldalán

  • „Erdélyért indultam el” – Magyar Péter lépésről lépésre építi válaszát Orbán tihanyi beszédére

    „Erdélyért indultam el” – Magyar Péter lépésről lépésre építi válaszát Orbán tihanyi beszédére

  • A nem létező Nyugat ereje

    A nem létező Nyugat ereje

  • Újabb miniszteri biztost nevezett ki Szijjártó Péter

    Újabb miniszteri biztost nevezett ki Szijjártó Péter

  • Így égett el 100 milliárd forint az MNB-alapítvány luxuskalandjai során

    Így égett el 100 milliárd forint az MNB-alapítvány luxuskalandjai során

  • A kormány 300 ezer tartalékosa 24 órát nem bírna a munkahelyén

    A kormány 300 ezer tartalékosa 24 órát nem bírna a munkahelyén

  • A magyar közösség kéznél van bűnbakként – megrázó figyelmeztetést kaptak az erdélyi magyarok a választások előtt

    A magyar közösség kéznél van bűnbakként – megrázó figyelmeztetést kaptak az erdélyi magyarok a választások előtt

  • Lánczi Tamás nem érti, hogy akinek nincs takargatnivalója, az miért tart retorzióktól az új törvény alapján

    Lánczi Tamás nem érti, hogy akinek nincs takargatnivalója, az miért tart retorzióktól az új törvény alapján

  • Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult

    Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult

  • Megszűnhetnek a napközis Erzsébet-táborok

    Megszűnhetnek a napközis Erzsébet-táborok

  • A történelmi egyházak nem reagálnak arra, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva tervezi csorbítani a véleményszabadságot

    A történelmi egyházak nem reagálnak arra, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva tervezi csorbítani a véleményszabadságot

  • Négy településtől vesz el több mint egymilliárdot az állam

    Négy településtől vesz el több mint egymilliárdot az állam

  • Durva tömegbukás volt a Tour de Hongrie-n

    Durva tömegbukás volt a Tour de Hongrie-n

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element