Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
{{title}}
{{title}}

Németország bekeményít és az európai erők összefogását szorgalmazza Putyinnal szemben

Külföld
2025.03.02.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

Németország szerint Európa és az USA kapcsolata szakadás előtt áll, ezért létfontosságú az egyesült európai erő sürgős létrehozása Putyinnal szemben. 

Donald Trump és Volodimir Zelenszkij teátrális találkozója után a németek a gázra léptek: az EU vezető gazdaságában felgyorsul a kormányváltás, miközben elrendelhetik a szükségállapotot a védelmi felkészülés és Ukrajna további támogatása érdekében. Németország szerint Európa és az USA kapcsolata szakadás előtt áll, ezért létfontosságú az egyesült európai erő sürgős létrehozása Putyinnal szemben.

Máris komoly kihívásokkal kell szembenéznie a múlt vasárnapi választáson győztes, kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetségnek és koalíciós tárgyalópartnerének, a szociáldemokrata SPD-nek, miután pénteken egész Európát megrázta, hogy vitába fulladt Donald Trump és alelnöke, J. D. Vance, illetve az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij találkozója Washingtonban.

A közös kormányzásra készülő pártok már megkezdték a feltáró egyeztetéseket, a külpolitikai események tükrében viszont úgy tűnik,

felgyorsítják a kormányváltást, hogy az Európai Unió vezető államaként Németország mihamarabb egységes, határozott fellépést tudjon képviselni a kontinens biztonsága érdekében. 

Szombaton a német sajtóban megjelent: a vezető politikusok szerint az EU-nak sürgősen döntenie kell az egyesült európai erő létrehozásáról Putyin agressziójával szemben, míg Németországnak – a kiadások átcsoportosításával – haladéktalanul újabb fegyverkezési segélycsomagot kell biztosítania Ukrajnának, ugyanakkor szárazföldi csapatokat még nem küldenek.

Az is felmerült, hogy szükségállapotot hirdetnek és a jövőben minden költségvetési kiadást a védekezés szükségessége alá rendelnek, mivel a németek szerint immár

az Egyesült Államok és Európa „közelgő szakadásáról” van szó, ami komolyan veszélyezteti az európaiak biztonságát.

Vannak kényes kérdések, de a külpolitika mindent felülírhat

A szélsőjobboldali AfD magas választási eredménye az utolsó figyelmeztető lövés demokráciánk számára – fogalmazott Bajorország miniszterelnöke, Markus Söder a CSU vezetőjeként az első, pénteki koalíciós tárgyalás után az X-en, amelyet mindkét fél – a szocdemek és a konzervatívok is – bíztatónak értékeltek, mondván: „nyitottak és konstruktívak” egymás felé egy új, stabil kormány felállítása érdekében.

A Welt szerint ugyan már felmerültek vitás szempontok is, például, hogy a 120 tagú SPD-ben nyolcan nem biztos, hogy megszavaznák a CDU kancellárjelöltjét, Friedrich Merzet Németország élére, ám a sajtó szerint az USA és Európa között élesedő helyzet várhatóan elmossa a belső feszültségeket, és gyors közös lépésre készteti a mainstream politikusokat.

A Fehér Házban történt, visszhangos találkozó után Michael Roth, a külügyi bizottság elnöke is a kormányalakítás felgyorsítására szólított fel, hogy „Németország újra be tudja tölteni fontos szerepét és ne bukjon el a történelemmel szemben”.

A szakpolitikus szerint ugyanis, „ha az EU tagállamai gyengék, Európa nem tud szembeszállni az USA-val.”

Az új kancellár is támogatja Ukrajnát, de nem küld csapatokat

Friedrich Merz kancellárjelölt már irányt szabott: miután Donald Trump az amerikai segélyek visszavonásával fenyegette meg Zelenszkijt, a CDU/CSU vezetője kijelentette, hogy

Németország továbbra is támogatja Ukrajnát,

mert szerinte „nem szabad összekeverni a támadókat és az áldozatokat ebben a szörnyű háborúban” – idézi a Welt.

Merz szerint Trumpot „nem érdekli Európa”, ezért most sürgősségi intézkedéseket kell tenni, de

egyelőre kizárják a német szárazföldi csapatok bevetését Ukrajnában.

Azt a leendő országvezető már korábban kijelentette, hogy elfogadhatatlan, miszerint Trump Ukrajna feje fölött akar megegyezni Putyinnal a háború lezárásáról – emlékeztet a Deutsche Welle.

Robert Habeck zöldpárti alkancellár pedig már a további segítségnyújtást részletezte, eszerint várható, hogy elsőként egy hárommilliárd eurós német fegyvercsomagra szabadít fel pénzt a Bundestag, hogy Ukrajna egyebek mellett légvédelmi felszereléseket is rendelhessen. 

 

Van pénz a védekezésre

A Német Gazdasági Szakértői Tanács mellett több vezető gazdaságkutató intézet és egyetemek képviselői szombaton a „Közgazdászok Ukrajnáért” csoport nevében felszólították a választási győztes Friedrich Merz-et, hogy „nagyon rövid időn belül” döntsenek a védelmi készültség jelentős növeléséről. Mint írják, Európának megvannak a szükséges erőforrásai az orosz agresszió legyőzéséhez, mivel Moszkva sokkal gyengébb, mint azt sokan gondolnák: Oroszország gazdasága csak tizedakkora, mint az EU-é, ráadásul gyengíti a korrupció és a külföldi szankciók, miközben túlfűtöttek a katonai kiadásai – idézi a Spiegel. Egy erősebb katonai erő kiépítése viszont segíthet Németországnak visszaszerezni a gazdasági erejét, amelyhez a szakértők szerint az adófizetők megkímélhetők a 300 milliárd dollárnyi befagyasztott orosz pénzeszköz lefoglalásával. 

Vasárnap a briteknél egyeztetnek, Zelenszkij is ott lesz

A német álláspontról Annalena Baerbock szövetségi külügyminiszter is beszélt, miután Keir Starmer brit miniszterelnök 18 európai állam- és kormányfőt hívott össze a londoni Lancaster House-ban, a Buckingham-palota melletti 19. századi kastélyban. A vasárnapi csúcstalálkozón Zelenszkij is részt vesz, majd Károly királlyal is külön egyeztet – számol be a DW.

A vasárnapi csúcstalálkozó célja a Financial Times szerint, hogy Starmer tájékoztassa az EU vezetőit Trump lelkiállapotáról, és megpróbálja összehangolni az ukrajnai békemegállapodás és Európa legnagyobb újrafegyverkezése érdekében tett erőfeszítéseket.

Ez információk szerint körülbelül 700 milliárd euróba kerülne a tagállamoknak – és nem mellesleg jelentős új megrendelésekkel járna a világ vezető amerikai fegyveriparának.

Baerbock szombaton megerősítette:

a legjobb védekezés Putyinnal szemben az egyesült európai erő lenne,

amelynek érdekében az Európai Tanácsnak közös védelmi alap létrehozásáról kell döntenie az államadósság kritériumainak lazításával.

Más politikusok úgy vélik, arra is szükség lehet, hogy a Bundestag szükségállapotot hirdessen, és mielőbb jelentős forrásokat különítsen el a saját védelemre – idézi a Berliner Zeitung.

Európa szakadástól tart, az USA-ban elmarad az aranykor?

A lap szerint a német politikusok alapvető fordulópontként értékelik a pénteki washingtoni eseményeket: az egyöntetű vélemény szerint

az Egyesült Államok és Európa „közelgő szakadásáról” van szó, amely komoly veszélyt jelent a kollektív biztonságra.  

A berlini napilap szerint ugyanakkor még korai arról beszélni, hogy az USA elengedi Ukrajna kezét, hiszen az általa uralt Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Ukrajna pénteken megállapodott egy négyéves program folytatásáról, amelynek összértéke több mint 15 milliárd euró.

Trump keménykedései mögött inkább az állhat, hogy az Egyesült Államok gazdasága az Atlanta Federal Reserve pénteki jelentése szerint 1,5 százalékkal zsugorodik az első negyedévben – ez pedig tarthatatlanná teszi az elnök eddigi narratíváját a vezetése alatt ígért aranykorról Amerikában – állapítják meg német elemzők. (Portfolio)

Németország
védekezés
HÁBORÚ
UKRAJNA
DONALD TRUMP
JD Vance
Volodomir Zelenszkij
Friedrich Merz
CDU/CSU
koalíció
AfD
Bundestag
szükségállapot
fegyverkezés
segélycsomag
EU
BRIT
USA
lapszemle
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2025.03.02. - 07:05
Módosítva 2025.03.02. - 07:05
A- A+

  • Vidéki valóság: A független helyi sajtó heti legfontosabb hírei Magyarországon

    Vidéki valóság: A független helyi sajtó heti legfontosabb hírei Magyarországon

  • Dobrev Klára: A válás miatt eladjuk az Apró-villát

    Dobrev Klára: A válás miatt eladjuk az Apró-villát

  • Az "átláthatósági törvény" lakossági megítélése

    Az "átláthatósági törvény" lakossági megítélése

  • Nicușor Dan Orbán Viktorról: Az európai haladás akadályozója

    Nicușor Dan Orbán Viktorról: Az európai haladás akadályozója

  • A fideszes képviselő elítélte a gyűlöletkeltést, miközben Magyart felfaló medvéről is van poszt az oldalán

    A fideszes képviselő elítélte a gyűlöletkeltést, miközben Magyart felfaló medvéről is van poszt az oldalán

  • „Erdélyért indultam el” – Magyar Péter lépésről lépésre építi válaszát Orbán tihanyi beszédére

    „Erdélyért indultam el” – Magyar Péter lépésről lépésre építi válaszát Orbán tihanyi beszédére

  • A nem létező Nyugat ereje

    A nem létező Nyugat ereje

  • Újabb miniszteri biztost nevezett ki Szijjártó Péter

    Újabb miniszteri biztost nevezett ki Szijjártó Péter

  • Így égett el 100 milliárd forint az MNB-alapítvány luxuskalandjai során

    Így égett el 100 milliárd forint az MNB-alapítvány luxuskalandjai során

  • A kormány 300 ezer tartalékosa 24 órát nem bírna a munkahelyén

    A kormány 300 ezer tartalékosa 24 órát nem bírna a munkahelyén

  • A magyar közösség kéznél van bűnbakként – megrázó figyelmeztetést kaptak az erdélyi magyarok a választások előtt

    A magyar közösség kéznél van bűnbakként – megrázó figyelmeztetést kaptak az erdélyi magyarok a választások előtt

  • Lánczi Tamás nem érti, hogy akinek nincs takargatnivalója, az miért tart retorzióktól az új törvény alapján

    Lánczi Tamás nem érti, hogy akinek nincs takargatnivalója, az miért tart retorzióktól az új törvény alapján

  • Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult

    Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult

  • Megszűnhetnek a napközis Erzsébet-táborok

    Megszűnhetnek a napközis Erzsébet-táborok

  • A történelmi egyházak nem reagálnak arra, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva tervezi csorbítani a véleményszabadságot

    A történelmi egyházak nem reagálnak arra, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva tervezi csorbítani a véleményszabadságot

  • Négy településtől vesz el több mint egymilliárdot az állam

    Négy településtől vesz el több mint egymilliárdot az állam

  • Durva tömegbukás volt a Tour de Hongrie-n

    Durva tömegbukás volt a Tour de Hongrie-n

  • Marczingós László az uniós bíróság devizahiteles ítéletéről: Európai szintű botrány lesz

    Marczingós László az uniós bíróság devizahiteles ítéletéről: Európai szintű botrány lesz

  • Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

    Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

  • Szeles, változékony idő záporokkal

    Szeles, változékony idő záporokkal

  • Bejelentették, hogy ki lesz az új legfőbb ügyész

    Bejelentették, hogy ki lesz az új legfőbb ügyész

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element