Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Hiába ellenőriz a Google, az internetezők folyton átnevezik a hatvanpusztai birtokot

Belföld
2025.02.23.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

A Google Térképén rendszeresen átnevezik a hatvanpusztai birtokot, majd a vállalat rendre eltünteti a módosításokat. 

Az amerikai cég szempontjából lenne egyszerű lezárása a macska-egér játéknak, ám úgy tűnik, mégsem, vagy legalábbis korlátozottan élnek a lehetőséggel.

Orbán Királysága, Lopott köszpénz [sic], Döbrögi éléskamrája – nemrég ilyen feliratok jelentek meg az Orbán családhoz köthető hatvanpusztai birtokon a Google térképen. Hatvanpuszta a Google-vandálok kedvelt helyszíne, az elmúlt években rendszeresek a hasonló átnevezések. Két éve Közpénz birtok néven jelent meg a helyszín, egy Reddit-poszt kommentjeiből pedig kiderült, hogy szerepelt már A Magyar néptől ellopott közpénzek birtoka néven is. Nem csak a birtok, a környéket is rendszeresen áldozatul esik hasonló módosításoknak, nemrég Az adód látványosság hozzáadása mellett a közeli útelágazást is elnevezték, mégpedig Bindzsisztáni Határátkelőhelynek.

Nem Hatvanpuszta az egyetlen ilyen hely, Gárdony közelében például van – a felirat tanúsága szerint – közpénzből épült migránsszállás, Balatonfüreden pedig egy Közpénzvityilló.

Előbbi magyarázatát nem kell hosszan keresni, mi is részletesen írtunk róla, hogyan szüntették meg a beteg gyerekek üdülési lehetőségét, mert vendégmunkásokat költöztettek az akadálymentes agárdi hotelbe.

Szintén nem meglepő, hogy a pár hete újra a hírekbe került, Lázár János építési és közlekedési miniszterhez köthető batidai vadászkastély is átesett két különleges módosításon: a miniszter érdekeltségébe tartozó helyszínt Lézer Jani búvóhely néven is meg lehet találni a térképen, az ikon alapján ráadásul mellékhelyiségként feltüntetve. A felcsúti aréna nevét is megváltoztatták már, de nem ez az egyetlen felcsúti példa, a térkép szerint Orbán Királyságának Dinasztiaépítési Főosztálya is a községben található. Állandó célpont a Nyírmártonfalva mellett található lombkoronasétány is, jelenleg két korrupciós emlékmű is található itt a Google térképén.


Közpénzből migránsszálló Gárdonyban - Forrás: Google Maps

Humor, emlék és politikai véleménynyílvánítás – a Google térkép kreatív felhasználói

Nem csak a politika ihleti meg a felhasználókat, a Forma-1 rajongótábora rendszeresen állít emléket ilyen módon emlékezetes eseményeknek, baleseteknek, pilóták hibáinak. De vannak más szórakoztató tartalmak is, ez a poszt például ilyeneket (is) gyűjt csokorba.

Ezek fennmaradása egyébként elég esetleges, a Haller utcai csatornaszag például még elérhető (pedig már 5 hónapja posztoltak róla), de például a Bevásárlókosár a csatornában és a Gigászi vastartály az erdőben már nem, holott mind a kettőnél fényképpel bizonyította a szerző, hogy valóban ott is van. Igaz, ez utóbbi szívügye lehet a helyi közösségnek, mert azóta visszakerült (a kép alapján ugyanaz a dolog), csak átfogalmazva, immár Gigantikus fémtartály betonnal néven kell keresni.


Gigantikus fémtartály betonnal. - Forrás: Google Maps

A Google térképén időről időre feltűnnek az ilyen elnevezések, ám ha nem elég gyors az ember, akkor már nem láthatja őket saját szemével. A hatvanpusztai módosítások akár pár nap alatt eltűnnek, a Bindzsisztáni határátkelő például már három nap után sem látható, de – mint láttuk – mások akár hónapokig zavartalanul ott maradnak az alkalmazásban.

Tiltott tartalom

A  térkép használatával kapcsolatos irányelveiben a Google rögzíti, hogy a felhasználók által generált tartalmak fontos részei a szolgáltatásnak. Mint írják, ezeknek „célja a felhasználói élmény fokozása, valamint a világ közeli és távoli részein található helyek bemutatása és felfedezése.” Hozzáteszik azt is, hogy nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a megjelenő információk megfeleljenek a valóságnak. „Bár a napi több millió hozzájárulás többsége hiteles és pontos, időnként előfordul, hogy az irányelveket sértő tartalom érkezik be. Az ilyen tartalmakat emberi erő és gépi tanulási algoritmusok kombinációjával szűrjük ki, hogy ne jelenhessenek meg másoknak” – írja erről a Google. Fontos azonban, hogy ez utólagos korlátozást jelent, ha valaki tehát hozzáad valamit a térképhez, akkor az jellemzően ott mindenki számára megjelenik, ha csak rövid időre is.


Korrupciós emlékmű, lombkoronasétány Nyírmártonfalva mellett. - Forrás: Google Maps

Nem nehéz kitalálni, hogy ezek a feliratok miért tűnnek el. Az is egyértelmű, mivel eseteként nem létező „bevásárlóközpontokat” tüntetnek fel, a vállalat törli őket. De például „látványosság” vagy „emlékhely” miért ne lehetne A lopott közpénz birtoka? A Google support oldala részletesen leírja, hogy mi számít tiltott és korlátozott tartalomnak. Ebből két nagy kategória van, a Bindzsisztáni Határátkelőhely és társai pedig mind a kettőnek megfeleltethetők.

Egyrészt értelmezhetők téves információként vagy megtévesztésként (akár hamis tapasztalatként is), de számtalan egyéb irányelvet is sértenek, sőt a nem témába vágó tartalom menüpontot mintha kifejezetten ezekre a megjelenésekre szabták volna. Ez így szól:

Nem engedélyezzük az olyan tartalmakat, amelyek általános, politikai vagy társadalmi véleménynyilvánítást, illetve személyes kirohanásokat tartalmaznak.


Orbán Királyságának Dinasztia Építési Főosztálya valahol Felcsúton. - Forrás: Google Maps

A helyzet egy folyamatos macska-egér játékhoz vezet a Google és a lelkes felhasználók között. Előbbi folyamatosan figyeli a tartalmakat és eltávolítja azokat, utóbbiak pedig mindig újakat hoznak létre. A fent már idézett support oldalról kiderül, hogy az ellenőrzés részben automatikus, részben manuális. Ez megmagyarázhatja, hogy egyes helyeken miért tűnnek el hamarabb a bejegyzések, míg máshol kevésbé, hiszen elég hamar be lehet tanítani a mesterséges intelligenciát arra, hogy a vandálok kedvenc célpontjait gyakrabban ellenőrizze. Emellett lehetnek ugyanolyan lelkes felhasználók, akik viszont más politikai szimpátiával rendelkeznek, mint a bejegyzéseket létrehozók, és rendre jelentik ezeket a tartalmakat, gyorsítva azok eltávolítását.

Bizonyos helyeken mégsem lehet szabadon garázdálkodni

Van egy eszköz a Google kezében, amivel jelentősen megkönnyítheti a saját dolgát. Adott helyen átmenetileg vagy akár véglegesen is letilthatják a felhasználói tartalmak közzétételét. Erre két esetben van lehetőség, az egyik, amikor általában nem látogatott, vagy korlátozott nyilvános hozzáféréssel rendelkező helyekről van szó, ilyenek például a rendőrségek és a börtönök. A másik lehetőség, amikor egy adott helyre gyakran érkeznek, ahogy fogalmaznak „nem hasznos” bejegyzések. Erre példákat nem írnak, de valószínüleg a hatvanpusztai birtok folyamatos átnevezésének esete kimeríti ezt a definíciót.


Nagy Márton ötletei a hatvanpusztai birtok melletti réten. - Forrás: Google Maps

A HVG megkereste a Google sajtóosztályát az erre vonatkozó kérdéseinkkel. Azt szerettük volna megtudni, hogy van-e valamilyen ellenőrzés vagy automatikus korlát a felhasználók által közzétett tartalmak tekintetében, vagy minden esetben csak utólag törlik-e azokat, illetve érdeklődtünk arról is, hogy van-e olyan terület Magyarországon, ahol élnek a fent említett korlátozás lehetőségével. A vállalat rövid válaszában nagyrészt csak megismételte, amit a magyar nyelven is elérhető support oldalakon olvashatunk hozzátéve, hogy „ha csalókat találunk, akik megpróbálják félrevezetni az embereket, gyors intézkedéseket teszünk a tartalom eltávolításától kezdve a fiók felfüggesztésén át egészen a pereskedésig.” A válaszuk végén sejtelmesen hozzátették:

csak, hogy megerősítsük, van érvényben korlátozás.

Mivel nem volt egyértelmű, hogy ez utóbbi konkrétan Hatvanpusztára, vagy más magyar helyszínekre vonatkozik, visszakérdeztünk. A Google erre annyit írt, hogy egy adott helyen megugranak a hamis felhasználói hozzájárulások, akkor védelmet helyeznek el rajta, erre pedig rendszeresen sor kerül.

Az már szintén a support oldalról derül ki, hogy ez a védelem lehet átmeneti vagy állandó. Mindenesetre ha Hatvanpuszta esetében van ilyen korlátozás, akkor az elég koncentrált. Az utóbbi napokban ugyanis a hatvanpusztai birtokon már nincsenek szellemes feliratok, de ha magára a településre keresünk rá, akkor felugrik a Jó Hír Media KFT valamint a Hungaria NERlines. A birtok melletti földterületen pedig megjelent egy szent helynek aposztrofált, Nagy Márton Ötletei névre hallgató pin, illetve a nyilvános WC-ként feltüntetett Ígéret földje.


Hunagaria NERlines és Jó Hír Media KFT a hatvanpusztai birtok mellett. - Forrás: Google Maps

A cég azt is írja, „a Google Térképen közzétett felhasználói tartalomra vonatkozó irányelvek célja, hogy a felhasználói tartalmak pozitív élményt kínáljanak, miközben hozzájárulnak ahhoz is, hogy a Google Térkép tisztességes és pártatlan hely maradhasson.”

Az nem újdonság, hogy más helyekről nézve nem ugyanazt mutatja a térkép, az egyik legfrissebb példa az Amerikai/Mexikói-öböl. Trump friss rendelete alapján ugyanis az USA hivatalosan az előbbit használja már. A Google hamar jelezte, hogy a változtatást tiszteletben tartják, a „semleges” helyeken – például Magyarországon – pedig mind a két verziót feltüntetik. A döntésről mi is írtunk még január végén, a frissítésre pedig nem kellett sokat várni, a magyar felhasználók immár így látják az egykoron szimplán Mexikói-öbölként feltüntetett terület nevét:


Mexikói-öböl (Amerikai-öböl), a Google Térkép legfrissebb újítása. - Forrás: Google Maps

(hvg.hu)

Címlapkép: Hatvanpuszta a Google térképén február elején. - Forrás: Google Maps
Hatvanpuszta
MÓDOSÍTÁS
közpénz
GOOGLE
Google térkép
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2025.02.23. - 07:06
Módosítva 2025.02.23. - 07:08
A- A+

  • Így égett el 100 milliárd forint az MNB-alapítvány luxuskalandjai során

    Így égett el 100 milliárd forint az MNB-alapítvány luxuskalandjai során

  • A kormány 300 ezer tartalékosa 24 órát nem bírna a munkahelyén

    A kormány 300 ezer tartalékosa 24 órát nem bírna a munkahelyén

  • A magyar közösség kéznél van bűnbakként – megrázó figyelmeztetést kaptak az erdélyi magyarok a választások előtt

    A magyar közösség kéznél van bűnbakként – megrázó figyelmeztetést kaptak az erdélyi magyarok a választások előtt

  • Lánczi Tamás nem érti, hogy akinek nincs takargatnivalója, az miért tart retorzióktól az új törvény alapján

    Lánczi Tamás nem érti, hogy akinek nincs takargatnivalója, az miért tart retorzióktól az új törvény alapján

  • Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult

    Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult

  • Megszűnhetnek a napközis Erzsébet-táborok

    Megszűnhetnek a napközis Erzsébet-táborok

  • A történelmi egyházak nem reagálnak arra, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva tervezi csorbítani a véleményszabadságot

    A történelmi egyházak nem reagálnak arra, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva tervezi csorbítani a véleményszabadságot

  • Négy településtől vesz el több mint egymilliárdot az állam

    Négy településtől vesz el több mint egymilliárdot az állam

  • Durva tömegbukás volt a Tour de Hongrie-n

    Durva tömegbukás volt a Tour de Hongrie-n

  • Marczingós László az uniós bíróság devizahiteles ítéletéről: Európai szintű botrány lesz

    Marczingós László az uniós bíróság devizahiteles ítéletéről: Európai szintű botrány lesz

  • Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

    Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

  • Szeles, változékony idő záporokkal

    Szeles, változékony idő záporokkal

  • Bejelentették, hogy ki lesz az új legfőbb ügyész

    Bejelentették, hogy ki lesz az új legfőbb ügyész

  • A vazallus állam

    A vazallus állam

  • Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

    Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

  • Besült a rezsitrükk

    Besült a rezsitrükk

  • Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

    Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

  • Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

    Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

  • Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

    Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

  • Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

    Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

  • Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

    Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element