Élőben beszélt a szokásos péntek reggeli rádióinterjúban Orbán Viktor miniszterelnök a tegnapi tömeges bomafenyegetésről, és egyéb fontos témákat is érintett a beszélgetés során.
"Kő kövön ne maradjon"
A tegnapi tömeges bombariadó kapcsán azt hangsúlyozta: dolgozik a Belügyminisztérium, nyomozati munkát végeznek, de a miniszterelnök bizonytalan az ügy hátterét illetően, mert hasonlók voltak Szlovákiában és Bulgáriában is, és külföldre még nem ér el a magyar állam keze, hogy az ottani esetek bővebb hátterét is felderíthesse.
Szavai szerint fel kell készülni arra, hogy „egy bolond százat csinál”, azaz a következő időszakban lehetnek olyan esetek, amikor egy „jópofa diák, mérges szülő” kedvet kap az ilyenhez.
Összességében azt hangsúlyozta, hogy
kézben tartják az esetet, biztonságban vannak az emberek.
Ezzel együtt kiadta az utasítást a hatóságoknak, hogy „kő övön ne maradjon”, azaz mindenképpen kutassák fel az elkövetőt.
"Mi vagyunk a főáram"
Donald Trump minapi beiktatása és az új elnök cselekedetei alapján Orbán Viktor leszögezte, hogy az elszigetelni tervezett Magyarországnak nőtt a mozgástere, sőt Trump segítségével szerinte "mi vagyunk a főáram".
A reakcióidőt kell még gyorsítani
A bombariadó kapcsán a biztonsági teendők kapcsán azt rögzítette: javítani kell még a reakcióidőt, hogy amint ilyen fenyegetés érkezik, minél hamarabb érkezzen be a biztonsági szervek döntési központjaiba.
Jöhet még egy alkotmánymódosítás
Az amerikai elnök minapi döntése alapján azt is rögzítette, hogy ott ki merte mondani Trump, hogy két nem van: férfi és nő, és megjegyezte, hogy ez még nincs benne a magyar alkotmányban, így van még munka ezen a téren szavai szerint.
Azt is megjegyezte, hogy a Trump-adminisztráció máris elvágta a különféle civil-szervezetek (Soros-szervezetek) támogatását, miközben Brüsszelből még támogatják ezeket, ezért arra célzott, hogy ezen a téren is van még teendő. Utalt rá, hogy visszatér Csehországban Andrej Babis a miniszterelnöki székbe, és Ausztriában is a hatalom közelében jár Herbert Kickl is, akik mind szövetségesei a magyar kormánynak, és az ő segítségükkel a tervezett "brüsszeli hatalomátvétel" sikeres lehet.
Három feltételt szabott az oroszellenes szankciók meghosszabbításához
A Trump által belengetett még szigorúbb esetleges oroszellenes energetikai szankciók kapcsán Orbán Viktor megjegyezte, utalva az év elején leállt ukrajnai tranzitra: "Az ukránok ki akarnak velünk babrálni, de meg tudjuk védeni magunkat, ha meg tudjuk védeni magunkat a szerbekkel". Utóbbi kapcsán a Török Áramlatra utalt.
A minapi pozsonyi tárgyalásai során megjegyezte: arról állapodtak meg, hogy a Török Áramlaton behozott orosz gázból "A szlovák barátainknak is tudunk adni." Ha nem lenne a Török Áramlat, akkor most Magyarország és Szlovákia is bajban lenne a gázellátás kapcsán is - jegyezte meg.
Kijelentette: "Magyarország az elmúlt 3 évben elveszített 19 milliárd eurót" a szankciók miatt, ami "hiányzik az államkasszából", igaz nem világos, hogy ez miből jött össze.
Az oroszellenes uniós szankciós rendszer január 31-én jár le, és éppen ma, pénteken döntenének az uniós nagykövetek ennek az újabb hathónapos meghosszabbításáról. Magyarország már hetek óta jelzi, hogy megfontolja a vétót ennek kapcsán, és ma is jelezte, hogy "behúzta a kéziféket" a szankciós rendszer meghosszabbítása terén. Ezután felfedte, hogy mi az a három feltétel, amelyet megszab azért cserébe, hogy Magyarország továbbra is támogassa az oroszellenes szankciókat:
- "Tessék újra megindítani az ukrajnai tranzitot".
- Emellett az is feltétel, hogy ne támadják a Török Áramlatot.
- Emellett adjanak garanciát, hogy "ezt a piszkosságot, amelyet most csináltak a gázzal, ne ismételjék meg az olajjal".
"Megállíthatnánk a szankciókat"
A műsorban azt érzékeltette a kormányfő, hogy "megállíthatnánk a szankciókat", de inkább valószínűleg ezek még megmaradnak, csak igyekezett tudatosítani, hogy a szankciók ártanak a magyar gazdaságnak és az állami költségvetésnek is.
„Izmos középosztályunk van”
Az ezekben a hetekben zajló lakossági állampapír kamatkifizetések témája kapcsán a kormányfő jelezte: több, mint 800 ezer embernek van állampapír megtakarítása és több százezer embernek 5-20 millió forint közötti ez a megtakarítása, így ha ezt az átlagos családi létszámmal felszorozza, akkor „hirtelen 3,2 millió embert” kapunk, akit érint a jelentős kamatkifizetés. Részben erre, részben arra alapozva jelentette ki, hogy
izmos középosztályunk van,
mivel az állampapírba helyezett megtakarítás az összes megtakarításnak csak a 12%-a. Megjegyezte, hogy a magyar lakosság teljes megtakarítása mintegy 90 ezer milliárd forint, és ha ebből levonjuk a tartozásokat, azaz a nettó pénzügyi vagyont nézzük, akkor az EU-tagállamok között a tizenharmadikak vagyunk. Így kiemelte: távolról sem igaz, hogy Európa legszegényebb országa lennénk.
A lakosság pénzügyi helyzete alapján megjegyezte: 544 ezren hazai szálláshelyre utaztak el decemberben, és a reptéri forgalmi adatok alapján 212 ezren külföldre mentek, és ezen felül személyautóval is sokan mentek külföldre, részben turisztikai célból.
A megtakarítási és utazási számok alapján újra megerősítette, hogy a repülőrajt továbbra is igaz, aztán utazósebesség jön. A gazdasági növekedés kapcsán azt vázolta:
az év végén, harmadik-negyedik negyedévben 3,6-3,9, majdnem 4 százalék körüli növekedés lesz már, és megyünk fölfele, 26-ra.
Végül saját korábbi üzeneteit is árnyalva leszögezte: „dolgozni kell a kormánynak, nem külföldre mutogatni, nem az ukránokról beszélni, nem a szankciókról. Azzal majd együtt élünk, és ha elég erősek leszünk, akkor meg is akasztjuk és kitöröljük a szankciós rendszert az európai gazdaságpolitikából”. (Portfolio)