Az Igazságügyi Minisztériummal kötött négyoldalú megállapodás felülvizsgálatáról is tárgyal januári rendes ülésén az Országos Bírói Tanács (OBT).
A hvg.hu emlékeztet: bírói fizetéseket a szervezeti reformhoz kötő, titokban készülő alkut novemberben még megszavazta a testület, az aláírás azonban hatalmas botrányt kavart. Részben a tiltakozás miatt lemondott az OBT elnöke, Szabó Péter, mostanra pedig kétezer bíró és igazságügyi alkalmazott hozta nyilvánosságra kritikáját, és nyilvános demonstrációt is tartottak.
Az új elnök, Pecsenye Csaba megválasztása után egy közleményben még határozottan visszautasította, hogy a megállapodás aláírásával bárkinek a becsülete sérült volna. Néhány nappal később azonban már az Igazságügyi Minisztériumnak írt levelet, mely szerint „megrendülve értesült arról”, hogy az OBT véleményezése nélkül tárgyalták és fogadták el azt a jogszabály-javaslatot, mely módosít a bírói korhatáron. Az elnök nem sokkal később Tuzson Bencével is találkozott.
Most kiadott közleményében az OBT arra hívja fel a figyelmet, hogy határozott álláspontja szerint a bírósági szervezetet érintő jogalkotási folyamatban az érintettek részvételének biztosítása alapvető jogállami követelmény. A bírósági szervezetet érintő Alaptörvény- és törvénymódosításokkal kapcsolatban pedig azt hangsúlyozza, hogy azok körülményeit az OBT sarkalatos törvényben meghatározott jogszabály-véleményezési hatáskörének teljes és szándékos kiürítéseként értékelik.
Az eljárás amellett, hogy nyilvánvalóan ellentétes a jogalkotási folyamat minőségivé, kiszámíthatóvá és átláthatóvá tétele érdekében vállalt állami kötelezettségekkel, súlyosan sérti a jogállamiság alapelveit és a demokratikus jogalkotási folyamat alapvető szabályait – tették hozzá.
Mivel az OBT nem kapott megnyugtató választ a felvetéseire a kormánytól, szükségesnek tartja további lépések megtételét, hogy a jogalkotási folyamat a jogszabályok mentén, az általános jogelveknek megfelelően, az Alaptörvény 28. cikkében megfogalmazott jogszabály-értelmezés figyelembevételével történjék. Ezért tartják szükségesnek a négyoldalú megállapodás felülvizsgálatát is.
Erről az OBT tagjainak több mint egyharmada még kedden előterjesztést nyújtott be, melyben azt indítványozták, hogy soron kívül döntsenek róla. Ez azonban nem járt eredménnyel, így a kérdést az OBT soron következő rendes ülésén, január 15-én tűzi napirendre.
Pecsenye Csaba szerdán tárgyalt az Igazságszolgáltatási Tanácsok Európai Hálózatának (ENCJ) elnökével, aki aggodalmát fejezte ki a kialakult helyzet miatt. Az ENCJ küldöttsége január végén Magyarországra látogat. (Hírklikk)