Az Eurobarométer új felmérése szerint az elmúlt években rekordszintű bizalom alakult ki az EU iránt, többek között a románok körében is, írja a Digi 24.
Az Európai Bizottság által pénteken közzétett legfrissebb Eurobarométer felmérés szerint 2007 óta a legmagasabb az Európai Unióba vetett bizalom, és az euró támogatottsága a valaha volt legnagyobb. Az európaiak 51%-a, a romániaiak még ennél is nagyobb, 56%-a bízik az EU-ban. Az EU-ba vetett bizalom a 15-24 éves fiatalok körében a legmagasabb (59%).
Az európaiak 51%-a mondta, hogy megbízik a Ursula von der Leyen elnök által vezetett Európai Bizottságban is.
A megkérdezettek csaknem háromnegyede (74%) azt állítja, hogy uniós polgárnak érzi magát, ami több mint két évtizede a legmagasabb érték.
A felmérésből az is kiderül, hogy az európaiak optimistábban tekintenek a jövőbe. Tízből több mint hat uniós polgár (61% az EU-ban, 67% Romániában) optimista az EU jövőjét illetően is. Azt szeretnék, ha az EU erősebb és függetlenebb lenne, különösen a jelenlegi globális kihívásokkal szemben.
Ugyanakkor az uniós polgárok 44%-ának (53% Romániában) továbbra is pozitív képet alkot az EU-ról, míg 38%-uknak semleges, 17%-uknak pedig negatív képet alkot az EU-ról.
Utóbbiak körében lehetnek azok az erdélyi magyarok is, akiket Magyarország kormánya megszólított a határon túl. Mint beszámoltunk róla, a Bálványos Intézet kutatása aggasztó tendenciákat mutat. Ha Orbán velünk… című előadásában Toró Tibor politológus pedig rámutatott, az erdélyi magyarok számára a Fidesz és Orbán Viktor politikája irányadó, ez pedig szembe megy a romániai politikai konszenzussal és a nyugati értékekkel. A kutatások kimutatták, hogy a nemzetpolitika hatása nem csupán a kisebbségi intézményrendszerben mutatkozik meg, hanem abban is, hogy az erdélyi magyar közösség attitűdjeiben is eltávolodik a romániai többségtől:
EU-szkepticizmus és nagyobb mértékű idegenellenesség jellemzi, de a geopolitikai környezetet is másként ítélik meg, mint a többségiek.
Visszatérve a mostani kutatás eredményére, a legtöbb megkérdezett csatlakozó országban is pozitív tendenciák mutatkoztak. A polgárok többsége inkább bízik az EU-ban: Albánia (81%), Montenegró (75%), Koszovó (70%), Grúzia (58%), Észak-Macedónia és Bosznia-Hercegovina (56%), valamint a Moldovai Köztársaság (52%). Törökországban 42% (az előző felméréshez képest 4 százalékpontos növekedés), Szerbiában 38% (2 százalékpontos növekedés) bízik az EU-ban. Az Egyesült Királyságban a válaszadók 38%-a (6 százalékpontos növekedés) szintén ezen a véleményen van. (Transtelex)