Gyere be! Várnak ingyenes magyar és angol nyelvű kulturális programjaink!
Bár a Közép-európai Egyetem (CEU) a 2017-es, Lex CEU‐ként ismert felsőoktatási törvénymódosítás eredményeként nem folytathat tovább diplomát adó oktatási tevékenységet Magyarországon, továbbra is teszi, amit a jogi környezet megenged számára. A diplomát nem nyújtó képzéseken túl számos -sokszor magyar nyelvű- kulturális, akadémiai és ismeretterjesztő program várja hónapról-hónapra a tudásra vágyó közönséget.
A megkérdezettek 87 százaléka véli úgy, hogy a CEU a jövőben is szervezzen a diplomát nem nyújtó képzései mellett kultúrális-ismeretterjesztő programokat Budapesten – derült ki az Opinio által nyáron végzett reprezentatív, 1045 fős, online közvélemény-kutatásból. A budapesti válaszadók körében a legismertebb CEU-s programok: Bibó István Szabadegyetem és a Blinken OSA rendezvényei (18, illetve 16%). A CEU Nyitott Galéria, a Határtalan Tudás és a Demokrácia Intézet rendezvényeiről a válaszadók 11-12 százaléka hallott, míg a CEU Budapest Socrates Programjáról és a Tetőterasz ingyenes mozi- és koncertsorozatról majdnem 10 százalék. A fővárosiak szerint a CEU legfontosabb közösségi feladata Budapesten a tudományos ismeretterjesztés (42%), a civilekkel és művészeti programokkal való együttműködés (30%), valamint az ingyenes előadások és a diplomát nem adó ingyenes kurzusok szervezése (26%).
Az elkövetkező hónapok kiemelkedő programjai:
A nagy népszerűségnek örvendő Socrates Program Budapest őszi kurzusai október elején indulnak. A program azoknak szól, akik korábban különböző okok miatt nem tudtak továbbtanulni, de felnőttként szeretnének belekóstolni a társadalom- és bölcsészet tudományokba legalább egy-egy kurzus erejéig. A legközelebbi jelentkezések 2025. első hónapjaiban indulnak majd a tavaszi kurzusokra. Az érdeklődőket addig is szívesen látjuk a program nyilvános vendégelőadásain: “A posztkommunista rendszerek természete” címmel tart nyilvános vendégelőadást a Socrates Program vendégeként Madlovics Bálint és Magyar Bálint október 10-én, csütörtökön 18:00 órától. Regisztrálni október 1-től lehet. (Helyszín: CEU Auditórium B, Nádor utca 15.)
A CEU Felsőfokú Tanulmányok Intézete három angol nyelvű előadásra várja az érdeklődőket ősszel. Október 16-án 12:30-tól az Amszterdami Egyetem kutatója, Marlies Glasius teszi fel a kérdést What to Do About Globalised Oligarchs?” az oroszországi oligarhákra fókuszálva. Október 30-án a Rutgers Egyetem kutatója, Katalin Balog tart előadást “Consciousness, Illusion, and Value” címmel. Végül a Texasi Egyetem kutatója, Andrew M. Riggsby beszél “Reading Roman Minds” címmel.
(Az előadások helyszíne: CEU 103-as szoba, Nádor utca 15.)
Október 17-től 30-ig látható a CEU Nyitott Galériában a Képzőművészeti Egyetem doktori program hallgatóinak csoportos kiállítása “A hegyektől a kertekig” címmel, amelyet oktatási-, illetve CEU-s programokkal kapcsolatos kiallítások követnek november 8-ig, amikor 18:00 órakor megnyit a Verzió dokumentum filmfesztivállal közösen szervezett esemény “A kép jelentésének változása a filmtörténetben” címmel. (Helyszín: CEU Nyitott Galéria, Nádor utca 11.)
A Bibó István Szabadegyetem őszi vitaestjei az alábbi témákat járják körül: “Milyen legyen a Szabadság-szobor/ A Szabadság-szobor keresztje” (október 17.), “Nők szerepe a tudományban” (november 7.), “Készüljünk-e a világvégére?” (november 28.), “Eltűntek-e a klasszikus politikai oldalak?” (december 19.) Bővebb információ ezen az oldalon található.
Október 18-án 18:00 órától a Határtalan Tudás programsorozat következő előadásán Pléh Csabával és Boross Ottíliával találkozhatnak az érdeklődők. A téma: “Butaság kora – Tényleg butábbak a mai fiatalok?” (Helyszín: CEU Auditorium B, Nádor utca 15.)
Október 25-én, 18:30 órakor a “Másik Magyarország” című filmet láthatják a nézők a CEU Filmklubban. A filmvetítés után Pálos György filmrendező beszélget Nagy Dénessel, a film rendezőjével. (Helyszín: CEU Auditorium B, Nádor utca 15.)
A Blinken OSA Archivum Centrális Galériája a magyarországi kényszermunkatáborok bezárásának 70. évfordulójára szervez kiállítást “Bazalt. A felejtés rétegei” címmel október 27-ig. Az Archivum két nyilvános filmvetítést is szervez a kiállításhoz kapcsolódóan: október 7-én a vetítik Bacsó Péter “Nyár a hegyen” című filmjét; majd október 21-én „A hegy sötét oldala” címen válogatást vetítenek a “Nyár a hegyen” film azon részleteiből, amelyek a kényszermunkatábor még meglévő épületeiben játszódnak, valamint a Blinken OSA Archivum által a munkatábor túlélőivel és a történet feltárásában érintett résztvevőkkel készített interjúkból, illetve Debre Zsuzsa portréfilmjéből áll.
(Helyszín: Galéria Centrális - Blinken OSA Archivum, Arany János utca 32.)
21. alkalommal kerül megrendezésre a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál november 6-13. között, mely idén külön szekciót szentel a dekolonizáció és a dezinformáció témáinak, de örmény, ukrán és brit válogatásokat is bemutat. A fesztivál nyitófilmje, a magyar–francia–horvát koprodukcióban gyártott, deszkás gyerekekről szóló KIX, először lesz látható Magyarországon. (Helyszín: Toldi Art Mozi, Művész Art Mozi, CEU Budapest, Adaptér)
A CEU Budapest összes eseménye az alábbi linken érhető el.