Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
{{title}}
{{title}}

Bulgária legfőbb oligarchája, Deljan Peevszki elveszítheti a hatalmát

Külföld
2024.08.18.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

Ha megkérdeznénk egy bolgár politikust, hogy ki a felelős az ország jelenlegi politikai válságáért, valószínűleg mindannyian ugyanazt a nevet mondanák: Deljan Peevszki, egy árnyékoligarcha, aki kritikusai szerint elfoglalta az államot.

Deljan Peevszki politikus és Bulgária legbefolyásosabb oligarchája rejtély. Valójában senki sem tudja, hol lakik – néhány szállodán kívül, ahol gyakran megfordul. Az utcán sem nagyon lehet látni: a 44 éves Peevszki páncélozott fekete terepjárókból álló konvojjal, tucatnyi testőrrel jár a parlamentbe.

Az oligarcha évek óta többnyire a színfalak mögött tevékenykedik. A bolgár média nagy része az övé, amivel hihetetlen befolyást gyakorol a közvéleményre. 2018-ban a párizsi székhelyű Riporterek Határok Nélkül azt állította, hogy Peevszki tevékenysége a mintapéldája „a média, a politikusok és az oligarchák közötti korrupciónak és összefonódásnak”. A vádakat tagadja, szerinte ellenfelei miatt szerepel a nemzetközi jogvédő csoportok jelentéseiben.

Mivel Peevszki megszakításokkal 2009 óta parlamenti képviselő, és különböző állami pozíciókat is betöltött – például a bolgár kémelhárítás vezetését –, jelentős a befolyása politikai szereplőkre és intézményekre.

Politikai zűrzavar

2023-ban a médiamágnás kilépett a reflektorfényre, rendszeresen megjelent a parlamentben és nyilatkozott a sajtónak. 2024 elejére a Jogokért és Szabadságokért Mozgalom (DPS) elnöke lett, egy olyan párté, amely hagyományosan Bulgária török és muszlim kisebbségeit képviseli. Júniusban a második helyre hozta be a parlamenti választásokon, 240 képviselői helyből 47-et megszerezve.

Miközben Peevszki politikai pályája egyre magasabbra ívelt, Bulgária a posztkommunista korszakban a politikai zűrzavar példátlan időszakába lépett. 2009 és 2021 között a jobbközép, Bojko Boriszov vezette GERB párt a bolgár politika egyik alappillére volt, szinte megszakítás nélkül kormányzott. 2021 óta hat egymást követő választás volt, a GERB ezek közül négyet megnyert, de nem sikerült kormányt alakítania.

Az átlagos bolgár számára Peevszki a korrupciót és a szervezett bűnözést testesíti meg, ami sokak szerint elfoglalta az államot. Talán ő az ország egyik legkevésbé megbízhatónak tartott politikusa. Egy nemrég készült felmérés szerint a bolgárok mindössze két százaléka bízik benne, míg 88 százalékuk bizalmatlan vele szemben.

Az Egyesült Államok a Magnitsky-törvény alapján szankciókat vezetett be Peevszki ellen, korrupcióval, valamint befolyással való visszaéléssel vádolva őt annak érdekében, hogy kivonja magát a közvélemény figyelme alól, és ellenőrzést gyakoroljon kulcsfontosságú intézmények és ágazatok felett.

Nagy-Britannia szintén szankciókat vetett ki rá, mondván, hogy Peevszki „részt vett olyan tevékenységekben, amelyekkel a bolgár társadalom kulcsfontosságú intézményei és ágazatai felett próbált megvesztegetéssel és médiabirodalmának felhasználásával ellenőrzést szerezni”.

A médiamágnás és politikus jogi úton támadta meg a nemzetközi szankciókat, és folyamatosan cáfolta az ellene felhozott vádakat. Eljárást indított az Egyesült Államokban a szankciók feloldása érdekében, azt állítva, hogy a vádak politikai indíttatásúak és alaptalanok.

Toxikus társ

Megtépázott hírneve miatt számos bolgár politikus nem hajlandó együttműködni vele. Számukra Peevszki mérgező – mondja Dimitar Bechev, az Oxford School of Global and Area Studies előadója és a brüsszeli Carnegie Europe vezető munkatársa.

Hristo Ivanov, a Nyugat-barát, reformpárti Folytatjuk a változást – Demokratikus Bulgária- (PP–DB) koalíció egyik vezetője július 30-án a Szabad Európa bolgár szolgálatának azt mondta, hogy Bulgária alapvető problémája „a foglyul ejtett állam, amit az elmúlt években leginkább Peevszki valósított meg”.

Sok bolgár politikus most kezd ráébredni, hogy bármilyen a kapcsolata a médiamágnással, az szavazatvesztéssel járhat. A PP–DB-koalíció 2023 júniusa és áprilisa között tapasztalhatta meg a Peevszki pártjával kötött rövid partnerség következményeit. A legutóbbi, júniusi bolgár parlamenti választásokon a párt támogatói tömegesen hagyták el a koalíciót. A GERB, amely szorosan és nyilvánosan együttműködött Peevszkivel, szintén szavazókat vesztett.

Döcögő reformok

Bolgár politikusok azzal is vádolták Peevszkit, hogy folyamatosan kisiklatja a reformtörekvéseket.

Amikor 2023–24-ben a két akkori legnagyobb bolgár politikai pártot, a GERB-et és a PP–DB-t tömörítő, törékeny koalíció kormányozta az országot, mindkét párt megfogadta, hogy támogatja az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt, bevezeti az eurót, és bekerül a schengeni övezetbe.

A reformorientáltabb PP–DB olyan intézkedéseket is javasolt, amelyek csökkentenék a főügyész hatalmát, és meg akarta tisztítani a biztonsági szolgálatokat az orosz befolyástól, és ennek a pontos ütemtervét követelte.

Mivel a GERB húzta az időt a javasolt reformok ügyében, a kormánykoalíció márciusban szétesett. A Szabad Európa bolgár szolgálatának adott áprilisi interjújában Nyikolaj Denkov, a koalíció egyik miniszterelnöke Peevszkit vádolta azzal, hogy nyomást gyakorolt a GERB-re és Boriszovra annak érdekében, hogy a koalíciós partnerek tárgyalásai ne vezessenek eredményre.

Denkov szerint Peevszki félt a reformoktól, és jelentős befolyást gyakorolt Boriszovra. „A saját szememmel láttam. (…) Elmentünk a megbeszélésre, és Peevszki Boriszov mellett ült. Valójában azokban a hónapokban az idő nyolcvan százalékában Peevszkivel folyt a tárgyalás, nem Boriszovval” – fogalmazott.

A legutóbbi, júniusi választások után Boriszov is elhatárolódott Peevszkitől. Mivel a GERB megnyerte a választásokat, a DPS pedig második lett, a két párt néhány független képviselő támogatásával kormányt alakíthatott volna. Boriszov azonban többször kijelentette, hogy nem akar csak a DPS-szel és Peevszkivel együtt kormányozni.

Megosztott pártok

A közelgő, októberre tervezett újabb parlamenti választások azonban fordulópontot jelenthetnek, főként a Peevszki vezette DPS-en belüli mély szakadás miatt.

Miután 2024 elején a DPS elnöke lett, Peevszki elkezdte megtisztítani a pártot az Ahmed Doganhoz, a párt régi vezetőjéhez, mostani tiszteletbeli elnökéhez közel álló tagjaitól. A csoport azonban most visszavágott; Dogan és a párt bázisának tagjai Peevszki lemondását követelik.

A párt megosztottsága miatt elemzők szerint Peevszki vagy nem jut be a következő parlamentbe, vagy csak jóval kisebb támogatottsággal. Több párt tárgyalt arról, hogy az októberi választások után elszigetelnék Peevszkit.

„El kell fogadnunk, hogy azokkal fogunk együtt dolgozni, akik a DPS-ben Peevszki ellen vannak. Most az egyszer taktikailag okosnak kell lennünk, és amikor megnyílik a lehetőség, el kell távolítani a korrupt állam legújabb megtestesítőjét” – mondta Ivanov, a PP–DB vezetője.

Az instabilitás és a tehetetlenség akkor jelentkezik, amikor Bulgária, az EU legszegényebb és legkorruptabb országa egyre inkább elszigetelődik, és teret veszít az EU-ban.

Bár az EU jóváhagyott egy hatmilliárd eurós gazdaságélénkítő tervet, Bulgária valószínűleg nem fogja látni a pénz nagy részét, amíg nem hajtja végre az unió által előírt reformokat, beleértve a korrupcióellenes intézkedéseket.

„Ha az országnak nem sikerül kilábalnia ebből a politikai patthelyzetből, az tovább szélesíti a hozzáférést az olyan országok, például Oroszország számára, amelyek befolyást akarnak szerezni uniós és NATO-tagállamokban” – figyelmeztet Vesszela Cserneva, az Európai Külkapcsolati Tanács igazgatóhelyettese.

 

Írta Elitsa Simeonova és Ivan Bedrov / Szabad Európa

„Copyright (c) 2020. RFE/RL, Inc. Az újraközlést engedélyezte: Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.”

Címlapkép: Párttársai fellázadtak Deljan Peevszki ellen - Forrás: BTA
bulgária
oligarcha
politika
KÜLFÖLD
Deljan Peevszki
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.08.18. - 11:49
Módosítva 2024.08.18. - 11:50
A- A+

  • Marczingós László az uniós bíróság devizahiteles ítéletéről: Európai szintű botrány lesz

    Marczingós László az uniós bíróság devizahiteles ítéletéről: Európai szintű botrány lesz

  • Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

    Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

  • Szeles, változékony idő záporokkal

    Szeles, változékony idő záporokkal

  • Bejelentették, hogy ki lesz az új legfőbb ügyész

    Bejelentették, hogy ki lesz az új legfőbb ügyész

  • A vazallus állam

    A vazallus állam

  • Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

    Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

  • Besült a rezsitrükk

    Besült a rezsitrükk

  • Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

    Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

  • Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

    Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

  • Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

    Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

  • Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

    Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

  • Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

    Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

  • A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

    A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

  • Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

    Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

  • Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

    Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

  • „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

    „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

  • Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

    Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

  • Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

    Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

  • Lemondott Polt Péter

    Lemondott Polt Péter

  • Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

    Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

  • Drágul a tankolás

    Drágul a tankolás

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element