Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Több diák panaszkodott a tanár szexista megjegyzései miatt, mégis a problémát jelzőket lehetetlenítették el

Belföld
2024.08.13.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
26

A budapesti Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnázium és Technikum egyik tanárának szexista viselkedésére több diák is panaszkodott, az iskola mégis az ügyet jelző tanárt és szociális munkást lehetetlenítette el – értesült a Telex több forrásból.

A budapesti Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnázium és Technikum egyik tanárának szexista viselkedésére több diák is panaszkodott, az iskola mégis az ügyet jelző tanárt és szociális munkást lehetetlenítette el – értesült a Telex több forrásból.

Az érintett tanár két és fél évig tanított az iskolában. Forrásaink szerint már az előző tanévben több panasz érkezett rá. A tanár osztályfőnök is volt, egy tizedikes osztályt vett át. Beszéltünk egy diákkal, aki az osztályába járt. Lapunknak azt mondta: korábban is tanította őket, nem akarták, hogy ő legyen az osztályfőnökük. Elmondása szerint a tanár nagyon vallásos volt, és megpróbálta a nézeteit rájuk erőltetni.

Azt mondta, imádkozik értünk, és az önmegtartóztatás a legbiztonságosabb védekezés. Azt kérte, ha véletlenül valamelyikünk teherbe esne, ne menjünk abortuszra.

A diák többször is jelezte a problémát szüleinek, akik szintén felháborodtak a tanár kijelentésein, de nem tudtak mit kezdeni a helyzettel.

Információink szerint volt olyan osztály, ahol a tanár egy abortuszról szóló filmet vetített le az órán. A lapunknak nyilatkozó diák szerint a tanár sokszor az alapján osztályozott, ki mennyire fejlett testileg. Illetve a korábbi kilencedikeseknek megjegyezte, hogy mennyit változott a testük. „Rendszeresen kicsimnek és babámnak hívott minket, lekezelően beszélt velünk” – mondta a diák. Többen panaszkodtak arra is, hogy a tanárnak merevedése volt az órán.

A diákok elmondták a történteket az iskola egyik tanárának, aki a 2023–2024-es tanévben lett gyermekvédelmi felelős, és az iskolában dolgozó szociális segítőnek is. Ők jelezték a panaszokat a munkaközösség vezetőjének, majd beszéltek az osztályfőnökökkel, az érintett tanárral és az igazgatóval is.

A tanár és a szociális segítő azt kérték, a gyerekek írjanak listát arról, miért érzik rosszul magukat a tanár társaságában. Ezeket osztályonként összesítették, a 30-ból nyolc osztály írt panaszokat, de nem tanított minden csoportban az említett pedagógus. A lapunknak nyilatkozó diák azt mondta: náluk a 25-ből nagyjából 15-en írtak negatív véleményt. A panaszok alapján a diákok például azt sérelmezték, hogy a tanár rájuk erőlteti a vallást, azt kéri tőlük, hogy templomba járjanak és gyónjanak, sokszor kivételez azokkal a lányokkal, akik nőiesebbek, szexista, ellenzi a fogamzásgátlót. Néhány szülő is írt panaszt, volt, aki azt írta: a gyereke hetek óta retteg az órákon vetített filmektől, „nem akar bemenni az abortuszos órákra”.

A tanár és a szociális segítő az összegyűjtött panaszokat továbbította az igazgatónak. Ezután idén január végén összehívtak egy megbeszélést, amin részt vett az egyik igazgatóhelyettes, az igazgató, a bepanaszolt tanár, és a panaszt tevők is. A megbeszélésen a tanár minden vádat tagadott. A megbeszélés eredménye az lett, hogy mindenkinek kiosztották a feladatát a következő két hétre. Az igazgató vállalta, hogy meglátogatja a bepanaszolt tanár óráját, volt, aki azt ígérte, beszél az osztályfőnökökkel.

Végül az érintett tanár az összehívott megbeszélés után három nappal azonnali hatállyal felmondott a tankerületnél.

A Telex-nek a tanár osztályába járó diák azt mondta: csütörtökön volt még egy osztályfőnöki órájuk, ott a tanár elmondta, mennyire büszke rájuk. Aztán az osztálycsoportba írta ki, hogy felmondott, de imádkozik értük. A diákok nem tudták, miért távozik a tanár, indoklást nem kaptak.

Mivel a panaszok a szociális segítőn keresztül a kerületi gyermekjóléti szolgálathoz is eljutottak, ők eleget téve jelzési kötelezettségüknek, továbbították a problémát a tankerület vezetőjének. A történtek után mind az iskola vezetése, mind a gyermekjóléti szolgálat vezetése indokoltnak tartott egy megbeszélést. Ezen tudta meg a gyermekjóléti szolgálat vezetése, hogy az érintett pedagógus felmondott, és belső vizsgálatot rendeltek el az iskolában. Ennek idejére az igazgató azt kérte, hogy a szociális segítő ne menjen be az iskolába. Az iskolában dolgozó szociális munkás nem a Jaschik alkalmazottja, hanem a területi szociális és gyermekjóléti szolgálaté.

Február 12-én egy fegyelmi tanács kezdte el vizsgálni az ügyet, a munkáját március 6-án fejezte be. A vizsgálat azt állapította meg, hogy a panaszt tevő szociális segítő és tanár hiába tudtak a problémákról, nem jelezték a bajt tavaly szeptembertől egészen idén januárig. A vizsgálat alapján semmilyen bizonyítékot nem tudtak felmutatni a vádakra, de azt az iskola vezetése is elismerte, hogy voltak, akik szexistának és bántónak tartották a tanár megjegyzéseit. Az abortuszról szóló filmről a vizsgálat azt állapította meg, hogy a tananyaghoz kapcsolódó dokumentumfilm volt.

Az igazgató a történtekre hivatkozva nem engedte a korábbi szociális segítőt visszatérni az iskolába, másik szociális segítőt kért.

A késői jelzésnek ellentmond, hogy információink szerint a szociális segítő már tavaly év elején megkereste az igazgatót a tanár viselkedése miatt, és egy osztályfőnök már tavaly márciusban jelezte a problémát az igazgatóhelyettesnek, sőt, segítséget is kért annak megoldásában. Az iskola vezetése tehát tudott arról, hogy a tanárral gondok vannak. A lapunk birtokába jutott információk szerint az igazgatóhelyettes levélben válaszolt az osztályfőnöknek, amelyben említi, hogy a tanárral már többször beszélt arról, milyen témákat vihet be a tanterembe, és mit nem (család, hit, magánélet, saját problémák). Az igazgatóhelyettes azt is megígérte, hogy újra elbeszélget a tanárral.

Nem csak a szociális munkást lehetetlenítették el az intézményben, a panaszt tevő tanár ellen fegyelmi eljárás indult. A végén fegyelmi megrovást kapott, igaz, ezt később a tankerület visszavonta. A tanár munkaviszonya ennek ellenére megszűnt, ugyanis határozott idejű szerződése volt, ami július 31-én járt le. Az igazgató már áprilisban megmondta neki, hogy nem fogják meghosszabbítani a szerződését, ezt azzal indokolta, hogy egy gyesen lévő kolléga visszamegy tanítani, így nem lesz rá szükség. Információink szerint a gyesen lévő kolléga legkorábban januártól mehet vissza az iskolába.

Nagyon sok diák nem értett egyet a tanár ellehetetlenítésével. A tanárnak kilencedikes osztálya is volt, a diákok ezért sem számíthattak rá, hogy nem hosszabbítják meg a szerződését. A diákok petíciót indítottak a maradásáért, amit 540-en írtak alá. Több diák is névvel vállalta a véleményét, például azt írták:

  • Igazságtalan, hogy a jól tanító, fiatal és megértő tanárokat, akik a diákokat segítik, előbb rúgják ki.
  • Szüksége van a diákoknak egy ennyire segítőkész és kedves tanárra, aki nem csak jól tanít, de feltétel nélkül meg is bízhatnak benne. Kevés másik tanárról mondható el ez ebben az intézményben.
  • Úgy vélem, hogy jogtalanul szeretne megválni az iskola az egyik tanárától, ami a diákok számára is jelentős hátrányt jelentene.

A lap információi szerint a diákokat nem tájékoztatták sem arról, hogy a szociális segítő már nincs az intézményben, sem arról, hogy a panaszt tevő tanárnak miért kell távoznia.

Az ügyben megkerestük az iskola igazgatóját, akit telefonon sikerült elérnünk, de azt mondta, nem szeretne nyilatkozni. Elértük telefonon a bepanaszolt tanárt is, azt szerettük volna megtudni, miért hagyta ott azonnali hatállyal az iskolát, és mit szól a diákok által felhozott vádakra. Azt válaszolta, nincs erről álláspontja. Az iskolát fenntartó Dél-Pesti Tankerületi Központ vezetője, Tóth Endre válaszolt megkeresésünkre. Megerősítette, hogy két kolléga jelezte a problémát, az igazgató ezért belső egyeztetést kezdeményezett. Az egyeztetésen meghallgatták az érintetteket, ez után a tanár azonnali hatállyal beadta a felmondását.

A belső vizsgálatot követően megállapították, hogy a zaklatás ténye nem került bizonyításra. A tanár nem áll alkalmazásban a tankerület más iskolájában. (Telex)

Címlapkép forrása: Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnázium és Technikum/Facebook
ZAKLATÁS
VIZSGÁLAT
panasz
Jaschik Álmos Szakgimnázium
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.08.13. - 13:35
26
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Karácsony Gergely visszalépését vizionálja Vitézy Dávid, de Magyar Péternek is odaszólt

    Karácsony Gergely visszalépését vizionálja Vitézy Dávid, de Magyar Péternek is odaszólt

  • Szúrós szag terjengett, kiterelték a dolgozókat a komáromi akkumulátorgyárból 

    Szúrós szag terjengett, kiterelték a dolgozókat a komáromi akkumulátorgyárból 

  • Könnyű lenne hozzájutni ehhez az állami támogatáshoz, mégis sokan veszni hagyják

    Könnyű lenne hozzájutni ehhez az állami támogatáshoz, mégis sokan veszni hagyják

  • Hableány-tragédia: nem fizette ki a Viking a megítélt sérelemdíjat

    Hableány-tragédia: nem fizette ki a Viking a megítélt sérelemdíjat

  • Perintfalvi Rita: Miért fordulnának el a reformátusok Balogtól, ha eddig jó volt nekik?

    Perintfalvi Rita: Miért fordulnának el a reformátusok Balogtól, ha eddig jó volt nekik?

  • A magyar gazdaság mozdonya bajban van

    A magyar gazdaság mozdonya bajban van

  • Az internet egy durva megafonos bakin röhög, de valójában csak egy paródiaoldalt vettek túl komolyan

    Az internet egy durva megafonos bakin röhög, de valójában csak egy paródiaoldalt vettek túl komolyan

  • A feltámadás jól hangzik, csak nehéz hinni benne

    A feltámadás jól hangzik, csak nehéz hinni benne

  • Donáth Anna: Varga Judit a szemembe hazudott

    Donáth Anna: Varga Judit a szemembe hazudott

  • Beindult a szájkarate Hajdú Péter és Pottyondy Edina között

    Beindult a szájkarate Hajdú Péter és Pottyondy Edina között

  • A volt biztonsági tanácsadója szerint Donald Trump egyszerűen túl hülye ahhoz, hogy diktátor legyen

    A volt biztonsági tanácsadója szerint Donald Trump egyszerűen túl hülye ahhoz, hogy diktátor legyen

  • Heti abszurd: Kell még valamit mondanod, Bernadett?

    Heti abszurd: Kell még valamit mondanod, Bernadett?

  • Április 1-én indul a tavi viharjelzési szezon

    Április 1-én indul a tavi viharjelzési szezon

  • Hidegfronttal búcsúzik a nyárias húsvét, keddre visszatér a tavasz

    Hidegfronttal búcsúzik a nyárias húsvét, keddre visszatér a tavasz

  • Puzsér: „Ha a buddhaság fájna…” – a szélhámos Pityinger Lacikának az arcába való belemászás szóban és dalban

    Puzsér: „Ha a buddhaság fájna…” – a szélhámos Pityinger Lacikának az arcába való belemászás szóban és dalban

  • Varga Judit napi négy titkos megfigyelésről döntött tavaly igazságügyi miniszterként, de Tuzson Bence sem maradt le tőle túlzottan

    Varga Judit napi négy titkos megfigyelésről döntött tavaly igazságügyi miniszterként, de Tuzson Bence sem maradt le tőle túlzottan

  • Szörnyethalt egy nő, miután egy 200 kilós szarvas zuhant az autójukra

    Szörnyethalt egy nő, miután egy 200 kilós szarvas zuhant az autójukra

  • Mire készül Magyarország az Európai Unió soros elnökeként?

    Mire készül Magyarország az Európai Unió soros elnökeként?

  • Harmadnapja nem evett, se sokat, se keveset

    Harmadnapja nem evett, se sokat, se keveset

  • Bencsik András visszaszólt a júdásozó Rákaynak

    Bencsik András visszaszólt a júdásozó Rákaynak

  • Műsorváltozás: vígjáték helyett Varga Judit interjú

    Műsorváltozás: vígjáték helyett Varga Judit interjú

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element