Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
{{title}}
{{title}}

Az erősebb nem

Vélemény
2024.08.11.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

Természetesen a nőkről lesz szó.

Ők hordozzák a legnagyobb terhet: dolgoznak a munkahelyeken, vezetik a háztartást, szülik és gondozzák a gyermekeket. Erősek, több mint öt évvel tovább élnek, mint a férfiak: napjainkban a világ női lakosságának átlagos élettartama 76,2 év, a férfiaké 70,6 év. Egészen 1964-ig több nő élt a világon, mint férfi. Az országok jelentős részében ma is ez a helyzet. Ez azonban világ-méretekben megváltozott, mert a két legnépesebb országban, Kínában és Indiában túlsúlyba került a férfilakosság. Végül is 2024-ben 4,08 milliárd férfi (50,24 százalék) és 4,04 milliárd nő (49,76 százalék) tette ki a világ népességét. Az emberiség történelmének túlnyomó részében a nők másodrendű állampolgárnak számítottak. Nem volt egyenlő joguk és helyzetük a férfi uralta társadalmakban. Természetesen voltak kivételek, hiszen már időszámítás előtt 1508–1458 között az antik Egyiptomban női faraó (Hatshepsut) uralkodott. Az időszámítás utáni VII. században női császár (Wu Zetian) vezette Kínát. A XVI. századi Anglia kiemelkedő uralkodója Erzsébet királynő volt, s a XVIII. század ugyancsak kiemelkedő orosz cárnője Nagy Katalin.

A nők azonban sokáig ki voltak rekesztve a politikából. Politikai szerepvállalásuk viszonylag új keletű. Ennek kapcsán mindenekelőtt a női választójog kérdéséről kell szólni. Érdekes, hogy a választás jogából való kirekesztésnek milyen hosszú története van. Ezt láthattuk az antik Görögország és Róma esetében, s hasonlóan a legkorábbi, már a XVIII. században kialakuló demokráciákban is. Amikor Angliában 1832-ben kiszélesítették a választópolgárok körét, a nőket még mindig kihagyták. A XX. század elejéig mindössze maroknyi országban, Új-Zélandon, Ausztráliában, Finnországban, Norvégiában és Svédországban nyerték el a nők a választás jogát. Az I. világháború után azonban nagy előrehaladás történt e téren, mivel további 28 országban adták meg a szavazati jogot a nőknek. Európa hat országa mellett Dél-Afrikában, Brazíliában, Törökországban és a Fülöp-szigeteken is. Eleinte ez csak a helyi választásokra vonatkozott, de hamar kiterjedt a nemzeti választásokra is. Napjainkban a női választójog általánossá vált a világban.

Miközben harc folyt a nők szavazati jogának elnyeréséért, már a világ nem egy országában jelentős női vezetők vették át a kormányrudat. A modern, XX. századi világban első helyen említhető közöttük az 1960-ban, meggyilkolt férje után megválasztott Sirimavo Bandaranaike miniszterelnöknő Srí Lankán (Ceylon), aki 1960–65, majd 1970–77 között vezette országát. Ugyanezen években, 1966-ban választották pártja vezetőjének, majd miniszterelnöknek Indiában Indira Gandhit, akit ezt követően kétszer is újraválasztottak (majd 1984-ben meggyilkoltak). Izrael állam máig legkiemelkedőbb vezetője az 1969-ben miniszterelnökké választott Golda Meir volt. Végül a híresen legkeményebb „férfi” politikus, a „vaslady”-nek becézett Margaret Thatcher volt 1979-től Anglia első női miniszterelnöke tizenegy éven át. Ebbe a sorba illeszkedik Angela Merkel is, aki 2005-től Németország első női kancellárja lett, és 2017-ben negyedik kancellári turnusát kezdte meg. Őket azonban kivételnek tekinthetjük, hiszen 2024 nyarán is elmondható, hogy a világ 200 országa közül 113-ban még soha nem volt női vezető, és ma is a világ mindössze 26 országát vezeti nő. Ehhez még hozzátehetjük, hogy miniszteri pozíciókban is zömében férfiak ülnek, csak kevesebb mint egynegyedük nő. Hét országban – Magyarország ezek egyike – egyáltalán nincs női kormány-tag, és 141 országban a kormánytagoknak csak kevesebb mint egyharmada nő. 1946 óta napjainkig, vagyis közel nyolc évtizeden át a világon csupán Svájc és Finnország választott öt, illetve négy alkalommal női kormány- vagy államfőt, s további nyolc ország háromszor. Az összes többi országban, ha egyáltalán, akkor ez kivétel maradt.

Most azonban lehet, hogy az USA is női elnököt választ a demokrata jelölt, Kamala Harris személyében. És ez a mostani választási harc felvillant egy érdekes előnyt, amivel egy női jelölt rendelkezik. Társadalmi-kulturális szokások következtében, úgy látszik, nehezebb támadni őket. Még Donald Trump is mintha zavarban lenne, mert eddig – sportkifejezéssel élve – nem talált fogást rajta. (Pedig Trump igazán híres arról, hogy még egy áruház női öltözőfülkéjében is talál fogást egy vadidegen nőn – jó pár millió dollár büntetést fizetett érte.) Zavarában antiszemitának nyilvánítja Harrist, miközben zsidó férje és fogadott gyerekei vannak. Ostobán kijelenti, hogy „át fognak nézni rajta a kinézése miatt”, és bár jamaikai fekete apja van, még azt is megkérdőjelezi, hogy vajon színes bőrű-e. Nem könnyű a nőkkel.

A női munkavállalás napjainkra felzárkózóban van a férfiakéhoz. Ahhoz képest, hogy a nők mennyivel később vállalhattak munkát, napjainkra a nők több mint fele (52-53 százaléka) dolgozik valamilyen állásban. Részvételüket világméretekben az rontja le, hogy a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Dél-Ázsiában még ma is jóval alacsonyabb a női munkavállalók száma, mint a világ más részein. Meglepően érdekes, hogy a világ legszegényebb országai mellett éppen a világ leggazdagabb országaiban a legtöbb a női munkavállaló. A Szahara alatti Afrika országaiban a nők több mint 60 százaléka, Kelet-Ázsiában 59 százaléka, Észak-Amerikában 56, Európában 52 százaléka dolgozik valamilyen munkahelyen. Dél-Ázsiában, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten azonban csak 28, illetve 19 százalékuk. A női munkavállalók átlagos száma természetesen most is alacsonyabb a férfi munkavállalókéhoz képest (78 százalék). 1980 óta, közel negyed század során azonban a különbség egyharmadról egynegyedre csökkent.

Káprázatos a nők térhódítása a tudományos kutatás terén. Az USA-ban és Nyugat-Európában a kutatók 40-44 százaléka nő, az EU tagországaiban átlagosan 40 százalék. Kiemelkedő, 50 százalék feletti az arányuk Litvániában, Lettországban, Bulgáriában, Portugáliában és Dániában. Brazíliában 49 százalék, vagyis felzárkózóban vannak a férfiakhoz. Ez azonban még korántsem általános a világban: Mexikóban és Chilében csak 38, Magyarországon pedig még a 26 százalékot sem éri el az arányuk, és világ­méretben alig több mint 33 százalék. Ez ennek ellenére azért káprázatos, mert a tanulás lehetősége a leányok számára sokáig zárva volt. Molière 1672-ben A tudós nők című komédiájában még csúfolta a „tudománytól meg­ittasult” harcias nőket, akik az esztétika, grammatika és klasszika-filológia lázában égtek, s számukra a jó házasság vagy jó ebéd alantas passziónak tűnt. A tanulás azonban a XIX. században valóban kezdett megnyílni a leányok előtt. Szerbiában 1822-ben léphettek be az általános iskolákba. Az USA-ban 1826-ban nyílt meg az első leány-középiskola. Svájcban 1908-ban, Angliában 1910-ben találkozhattunk az első professzornőkkel. Japánban 1912-ben nyerte el a PhD-fokozatot az első nő. Az USA-ban 1980-ig kellett várni, hogy az egyetemisták között egyenlő arányban szerepeljenek nők. Már 65 nő nyerte el a Nobel-díjat.

Egy vizsgálat azt mutatta, hogy a világon ma a kutatók egyharmada „tudós nő”. Finnországban a legmagasabb az arányuk, de Szaúd-Arábiában csak 2 százalék. Az úgynevezett „üvegplafon”, amely a nők felemelkedésének útjait lezárta, töredezőben van. Mintha beigazolódott volna Margaret Thatcher észrevétele: „„Ha azt akarod, hogy kimondjanak valamit, kérdezz egy férfit, ha azt akarod, hogy csináljanak valamit, fordulj egy nőhöz.”

Berend T. Iván / PUBLICISZTIKA - LXVIII. évfolyam, 32. szám, 2024. augusztus 9. / es.hu

Címlapkép forrása:
nő
vélemény
Berend T. Iván
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.08.11. - 11:47
Módosítva 2024.08.11. - 11:48
A- A+

  • Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

    Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

  • Besült a rezsitrükk

    Besült a rezsitrükk

  • Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

    Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

  • Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

    Kövér László: Magyar Péter még Gyurcsány Ferencnél is alávalóbb, szégyelljük, hogy közénk keveredhetett

  • Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

    Két jogerősen megsemmisített határozat után is hivatalban: Miért működhet így a miskolci gyámhivatal?

  • Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

    Óriási vihar a magyar közéletben, immár főszerkesztők tiltakoznak

  • Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

    Magyar Péter a kormány orosz mintájú javaslatáról

  • A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

    A világsajtóban is téma lett a fideszes törvénytervezet

  • Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

    Óriási robbanás volt Egerben és környékén: senki nem tudja, mi történhetett

  • Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

    Emberre és állatra egyaránt veszélyes: országszerte egyre több a kullancs

  • „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

    „Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”

  • Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

    Hatalmas robbanás történt, több tízezren nem hagyhatták el otthonaikat

  • Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

    Záporokkal, zivatarokkal érkezik egy hidegfront

  • Lemondott Polt Péter

    Lemondott Polt Péter

  • Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

    Eddig bírta a Balaton vize - ami mostantól vár ránk, az nem sok jót ígér

  • Drágul a tankolás

    Drágul a tankolás

  • Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

    Minden egy irányba mutat: ez okozhatta az országos áramkimaradást Spanyolországban és Portugáliában

  • Magyar Péter elindult Nagyváradra

    Magyar Péter elindult Nagyváradra

  • Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

    Horváth Csaba vallomást tett, újabb részletek láttak napvilágot a zuglói parkolási botrányról

  • Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

    Kiengedték a börtönből Suha Györgyöt

  • Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

    Lehet, hogy a MOSZAD sem a régi?

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element