Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • + »
    • Időjárás
    • Kultúra »
      • Film
      • Zene
    • Tudomány »
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód »
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár »
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Bármennyire is forog Gyurcsány Ferenc neve, pártja bajban van

Belföld
2024.07.19.
Profile picture for user CIVILHETES
By CIVILHETES on

Zsolt Péter szociálpszichológus menthetetlennek tartja az agresszív kommunikációra váltó Demokratikus Koalíciót. Nagy Attila Tibor politikai elemző szerint azonban – miközben valóban súlyos a helyzete – még korai lenne temetni a DK-t.

Mennyire lehet sikeres, egyáltalán hogyan jellemezhető a Demokratikus Koalíció új stratégiája?

Zsolt Péter szociálpszichológus, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója szerint Gyurcsány Ferenc pártelnök a „Játsszuk le!” jeligére alapozza stratégiáját, amit, úgy látszik, a DK többi politikusa is egy emberként követ. Ennek az a lényege, hogy a közösségi médiában kritizálnak más pártokat, semmit sem hagynak szó nélkül.

Az aktivitásnak jóval magasabb szintje az, amikor nemcsak a saját oldalainkon fejtjük ki a nézeteinket, hanem Orbán Viktor és más pártok csoportjaiban is – magyarázta.

Ez egy konfrontatív politizálás. Ilyen politizálást sértettségből szoktak űzni. Valószínűleg a végjátékát látjuk a DK-nak, mert ez a stratégia frusztrációra épül

– jelentette ki.

Ellenvetésként felidéztük: Gyurcsány Ferenc többször is hangsúlyozta, hogy mindenkivel kész együttműködni, aki valóban az Orbán-rendszer ellenfele. Vele viszont nem fog együttműködni senki – reagált a kutatási igazgató, aki kommunikációs játszmaként értékelte Gyurcsány szavait: „ha mindenkibe beleköt, minden őt ért vádra túlzott felháborodással és kioktatással válaszol, akkor valójában nem várja, hogy együttműködjenek vele”.

A DK zuhanórepülésben van, ezek kétségbeesett próbálkozások 

– állította. Felidézte a Szabad Demokraták Szövetsége esetét: amikor az SZDSZ hasonlóan rosszul állt, akkor szintén agresszív kommunikációba kezdett. Ennek vége a párt megszűnése lett.

Megkérdeztük, miért nem látja lehetőségét annak, hogy a DK-nak sikerül stabilizálnia egy olyan méretű szavazótábort, amellyel 2026-ban nyugodtan vághat neki a parlamenti választásnak. Zsolt Péter megismételte, hogy nem ilyen típusú előrelátás mozgatja a pártot, hanem a frusztráció. Gyurcsány Ferenc megnyilvánulásai alapján azt a következtetést szűrte le, hogy a pártelnök már nem akarja magát kontrollálni.

A kutatási igazgató fenntartja a tévedés jogát, elvileg nem zárja ki, hogy a DK fennmarad. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy alapvetően megváltozzanak a politikai körülmények, és a többi párt rosszabbul teljesítsen.

A politikában nem elég, ha valaki tehetséges, nem árt a bölcsesség sem – folytatta. Egy bölcs ember tudja, meddig érdemes küzdenie. Az országos politika szintjén Márki-Zay Péterből is hiányzott a bölcsesség ahhoz, hogy ezt felismerje.

Gyurcsány Ferenc emberileg érthető, de politikailag rossz stratégiát követ. Jelen állás szerint a DK a felszámolódás felé tart 

– foglalta össze véleményét a kutatási igazgató.

Utalt arra, hogy Gyurcsány úgy ítéli meg, a 2010-es fideszes parlamenti kétharmadért ő csak harmadrészben felelős, a többi fideszes kétharmadért pedig semmilyen felelősség nem terheli. Zsolt Péter erről másként vélekedik: ha 2006-ban, az őszödi beszéd kiszivárgása után Gyurcsány Ferenc lemond a miniszterelnökségről, akkor maradt volna legalább minimális morális elvárás a politika iránt a magyar társadalomban. Gyurcsány részéről még annak a belátása sem történt meg, hogy milyen jelentős mértékben rombolta a közösségi morált – indokolta kérdésünkre Zsolt Péter, hogy ilyen alapokról indulva miért nem tud követendő stratégiát felvázolni a DK számára, miért tartja „menthetetlennek” a pártot.

Nagy Attila Tibor politikai elemző is egy olyan dacos pártként írta le a jelenlegi DK-t,

amely a „na, most megküzdök minden ellenfelemmel” mentalitás jegyében igyekszik visszavágni az elmúlt évek során felhalmozódott vélt vagy valós sérelmei miatt. 

A politikai elemző eddig nem fedezte fel átgondolt stratégia jeleit. Stratégiáról ugyanis egymásra épülő kommunikáció és cselekvéssorozat megléte esetén beszélhetnénk. Helyette a pártelnök megnövekedett számú interjúival és Facebook-bejegyzéseivel, a párt politikusainak sokasodó kommentjeivel lehet találkozni.

Elképzelhető – jegyezte meg Nagy Attila Tibor –, hogy a DK valamelyik titkos számítógépében létezik tényleges stratégia is, amit majd csak később fognak élesíteni. Nincsenek elkésve, most még a választási vereség feldolgozásának időszaka van, és annak az átgondolása, hogy a DK-sok mit kezdjenek a Magyar Péter-jelenséggel.

Feltűnő, hogy bővült a DK ellenségképe,

ma már nemcsak Orbán Viktor és rendszere került célkeresztbe, hanem – egyebek között – a 444.hu és a nem kormánypárti média jelentős része is.

„Meglehetősen sok frontot nyitott Gyurcsány Ferenc” – rögzítette Nagy Attila Tibor. A DK politikai irányvonalában viszont nincs újdonság. A párt továbbra is szociáldemokrata elveket hirdet, az Európai Egyesült Államok létrehozásában hisz. Más kérdés, hogy utóbbiról hosszú évek óta nem tudni, mit is jelent pontosan a DK értelmezésében.

Zsolt Pétertől eltérően Nagy Attila Tibor nem merné kijelenteni, hogy a DK a végnapjait éli. „Ha ez valamelyik pártra igaz lehet, akkor az például az LMP, a Párbeszéd és valószínűleg az MSZP” – sorolta. A DK még mindig rendelkezik érdemi támogatottsággal.

Ezzel együtt kár lenne tagadni, hogy a Demokratikus Koalíció is nagy bajban van 

– tette egyértelművé a politikai elemző. Mivel Gyurcsány Ferenc nem hajlandó visszavonulni, abban reménykedhet, hogy Magyar Péter sok hibát fog elkövetni, a Tisza Párt támogatottsága összeomlik, a DK pedig ezt kihasználva megpróbálja visszacsábítani a Tiszához átvándorolt szavazóit.

Győri Gábor, a Policy Solutions vezető elemzője erről az eshetőségről nemrég azt mondta lapunknak, nagy a választói igény arra, hogy ne az eddigi ellenzéki pártok legyenek a színen. Távolról sem magától értetődő tehát, hogy a Tisza Párt háttérbe szorulásakor – már amennyiben egyáltalán bekövetkezik – az elpártolt szavazók visszatérnek a DK-hoz.

Nagy Attila Tibor nem állítja, hogy ennek elérése könnyű lenne, ahogyan azt sem, hogy stratégiának nevezhető, ha egy párt a másik összeomlására vár. Ez nem stratégia, hanem elvi lehetőség. A DK számára ugyanakkor mégiscsak egyszerűbb feladatnak ígérkezik újra elnyerni volt szavazói bizalmát, mint fideszes választókat bevonzani.

Kétségtelen – közölte a politikai elemző –, hogy nem sok biztatót lehet mondani a DK helyzetéről és jövőjéről. Már csak azért sem, mert a 2019-es EP-választás óta a DK-ban úgy érezhették, hogy felívelő szakaszban vannak, az ellenzék legerősebb pártjává váltak. A mostani választás azonban nagy törést hozott, ami rombolóan hat a közösségre. És akkor a legnagyobb probléma – az, hogy mennyire rossz „Gyurcsány Ferenc brandje”, személyének megítélése – még szóba se került. A DK akkor kerülhet a jelenleginél is nagyobb bajba,

ha az ellenzéki választók nagy többségében kialakul az a meggyőződés, hogy a Tisza Párt révén érdemi esély mutatkozik a kormányváltásra. Ebben az esetben a még megmaradt DK-sok egy része is átmehet Magyar Péterékhez.

Minden kedvezőtlen körülmény és előjel ellenére a politikai elemző korainak tartja, hogy a DK fölött megkongassák a lélekharangot. Gyurcsány Ferenc a gyakori szerepléseivel annyit mindenképpen elért, hogy forog a neve: a DK rendre bekerül a hírekbe, beszédtémát szolgáltat. Nem kizárt, hogy megáll a Demokratikus Koalíció süllyedése, és a párt megkapaszkodik 6-7 százalékon. Nagy Attila Tibor szerint majd csak akkor lehet kijelenteni, hogy a „DK menthetetlen”, ha 2026-ban nem éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt.

 

Vereség után

A Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd közös listája 8 százalékot ért el a június 9-ei EP-választáson. A csalódást keltő eredmény után a hármas szövetség széthullott, a DK feloszlatta a 2022-es parlamenti választás után megalakított árnyékkormányát. A DK vezetőségében a vereséggel felérő választási szereplést nem követték személyi változások, Gyurcsány Ferenc viszont látványosan aktivizálta magát. „Két ellenzéki stratégia verseng most egymással. A Tisza stratégiája, hogy vagy ő, vagy semmi nem változik. A DK stratégiája, hogy demokraták, baloldaliak és zöldek és szabadelvűek és konzervatívok együttműködése kell ahhoz, hogy minden megváltozzon” – írta rendszeres Facebook-posztjainak egyikében. A Telexnek adott videóinterjújában a pártelnök így fogalmazott: „Szerintem pokolian jól szolgálom a hazámat, azzal, ami az én közösségem. Szerintem mi pokolian jó hazafiak vagyunk. Az a magyar haza érdeke, hogy az legyen meghatározó politikaként is ott, amit mi képviselünk.”

(Népszava)

Címlapkép forrása: Gyurcsány Ferenc Facebook-oldala
Belföld
elemzés
GYURCSÁNY FERENC
DK
Zsolt Péter
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.07.19. - 15:23
Módosítva 2024.07.19. - 15:27
A- A+

  • A fideszes képviselő elítélte a gyűlöletkeltést, miközben Magyart felfaló medvéről is van poszt az oldalán

    A fideszes képviselő elítélte a gyűlöletkeltést, miközben Magyart felfaló medvéről is van poszt az oldalán

  • „Erdélyért indultam el” – Magyar Péter lépésről lépésre építi válaszát Orbán tihanyi beszédére

    „Erdélyért indultam el” – Magyar Péter lépésről lépésre építi válaszát Orbán tihanyi beszédére

  • A nem létező Nyugat ereje

    A nem létező Nyugat ereje

  • Újabb miniszteri biztost nevezett ki Szijjártó Péter

    Újabb miniszteri biztost nevezett ki Szijjártó Péter

  • Így égett el 100 milliárd forint az MNB-alapítvány luxuskalandjai során

    Így égett el 100 milliárd forint az MNB-alapítvány luxuskalandjai során

  • A kormány 300 ezer tartalékosa 24 órát nem bírna a munkahelyén

    A kormány 300 ezer tartalékosa 24 órát nem bírna a munkahelyén

  • A magyar közösség kéznél van bűnbakként – megrázó figyelmeztetést kaptak az erdélyi magyarok a választások előtt

    A magyar közösség kéznél van bűnbakként – megrázó figyelmeztetést kaptak az erdélyi magyarok a választások előtt

  • Lánczi Tamás nem érti, hogy akinek nincs takargatnivalója, az miért tart retorzióktól az új törvény alapján

    Lánczi Tamás nem érti, hogy akinek nincs takargatnivalója, az miért tart retorzióktól az új törvény alapján

  • Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult

    Óriási botrány a FIFA-kongresszuson, Csányi Sándor is kivonult

  • Megszűnhetnek a napközis Erzsébet-táborok

    Megszűnhetnek a napközis Erzsébet-táborok

  • A történelmi egyházak nem reagálnak arra, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva tervezi csorbítani a véleményszabadságot

    A történelmi egyházak nem reagálnak arra, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva tervezi csorbítani a véleményszabadságot

  • Négy településtől vesz el több mint egymilliárdot az állam

    Négy településtől vesz el több mint egymilliárdot az állam

  • Durva tömegbukás volt a Tour de Hongrie-n

    Durva tömegbukás volt a Tour de Hongrie-n

  • Marczingós László az uniós bíróság devizahiteles ítéletéről: Európai szintű botrány lesz

    Marczingós László az uniós bíróság devizahiteles ítéletéről: Európai szintű botrány lesz

  • Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

    Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

  • Szeles, változékony idő záporokkal

    Szeles, változékony idő záporokkal

  • Bejelentették, hogy ki lesz az új legfőbb ügyész

    Bejelentették, hogy ki lesz az új legfőbb ügyész

  • A vazallus állam

    A vazallus állam

  • Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

    Kitört a botrány, független etikai vizsgálat zajlik Deutsch Tamás felesége ellen

  • Besült a rezsitrükk

    Besült a rezsitrükk

  • Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

    Magyar Péter: Sóval hintjük be a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

© 2011-2025 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element