A WHO nagyon aggódik
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán tart ülést, amelyen eldöntik, globális vészhelyzettel fenyegeti-e a bolygót a majomhimlő terjedése. A majomhimlő (angolul: monkeypox) egy vírusos betegség, amelyet a majomhimlő vírus okoz, és a poxvírusok családjába tartozik, hasonlóan a himlőhöz. A betegség először Afrikában fordult elő vadon élő állatokban, különösen rágcsálókban és majmokban. A majomhimlő súlyosabb lefolyása különösen a gyermekek, várandós nők és legyengült immunrendszerű személyek számára veszélyes lehet.
Az elmúlt hetekben egyre fokozódnak az aggályok a majomhimlő terjedése miatt, hiszen a betegség egyre halálosabb verziói terjednek át a Kongói Demokratikus Köztársaság szomszédos országaiba. A vakcinagyártók sürgősségi engedélyért folyamodhatnak a WHO-hoz, amely lehetővé tenné nemzetközi szervezetek (például az UNICEF) számára az oltások beszerzését – írja a 444.hu nyomán a Femina.
Az Afrikai Betegségmegelőzési Központ rámutatott azonban arra, hogy a régiónak 10 millió adagnyi oltóanyagra van szüksége, de jelenleg csak 200 ezerhez férnek hozzá. Még ezen a héten kontinentális veszélyhelyzetet hirdethetnek ki.Miért veszélyes a majomhimlő?
A majomhimlő, egy állatról emberre terjedő vírusos betegség, elsősorban Közép- és Nyugat-Afrikában fordul elő, de az utóbbi időben világszerte terjed. Tünetei közé tartozik a láz, fejfájás, izomfájdalom és a jellegzetes kiütés.
A majomhimlő (angolul: monkeypox) egy vírusos betegség, amelyet a majomhimlő vírus okoz, és a poxvírusok családjába tartozik, hasonlóan a himlőhöz. A betegség először Afrikában fordult elő vadon élő állatokban, különösen rágcsálókban és majmokban. Az emberi fertőzések ritkák, de előfordulnak, főként közvetlen állati érintkezés útján, de emberről emberre is terjedhet cseppfertőzéssel, közvetlen testi érintkezéssel, vagy fertőzött anyagokkal való érintkezés során.
Tünetek: A betegség tünetei közé tartozik a láz, fejfájás, izomfájdalom, nyirokcsomó-duzzanat, és bőrkiütések, amelyek pörkökbe mennek át. Ezek a tünetek általában enyhék, de súlyos esetek is előfordulhatnak.
Mikor veszélyes? A majomhimlő súlyosabb lefolyása különösen a gyermekek, várandós nők és legyengült immunrendszerű személyek számára veszélyes lehet. Bizonyos esetekben a betegség szövődményekhez, például másodlagos bakteriális fertőzésekhez, tüdőgyulladáshoz vagy akár halálhoz is vezethet, bár ez ritka.
A WHO aggodalma 2022 óta egyre fokozódik, mivel a majomhimlő járvány szokatlan módon, több száz esettel jelent meg olyan országokban is, ahol a betegség korábban nem volt endemikus. Ez az esemény növelte a globális egészségügyi figyelmet, mert a betegség terjedése új, nem várt földrajzi területekre is elérhetett, és új kihívásokat jelentett a járványok ellenőrzésében és kezelésében.